Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Google Summer of Code 2009. Google Summer of Code 2009 HOWTO (wersja rozszerzona, dla osób nieobecnych na spotkaniu) Adam Rakowski SK SEP przy WI ZUT.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Google Summer of Code 2009. Google Summer of Code 2009 HOWTO (wersja rozszerzona, dla osób nieobecnych na spotkaniu) Adam Rakowski SK SEP przy WI ZUT."— Zapis prezentacji:

1 Google Summer of Code 2009

2 Google Summer of Code 2009 HOWTO (wersja rozszerzona, dla osób nieobecnych na spotkaniu) Adam Rakowski SK SEP przy WI ZUT Wydział Informatyki ZUT w Szczecinie, 23. marca 2009 aktualizacja: 18. kwietnia 2009

3 Dziękuję za natchnienie, wsparcie i pomoc -Firmie Google -Menedżerowi programu SoC – Leslie Hawthorn -Studenckiemu Kołu SEP przy Wydziale Informatyki ZUT -Dziekanowi Wydziału Informatyki ZUT, doktorowi hab. Antoniemu Wilińskiemu -Tobie! Gdyby nie Ty, ta prezentacja nie miałaby sensu Wszystkim wielkie dzięki! :)

4 Google Summer of Code 2009 Czy Google Summer of Code dotyczy mnie? Zastanów się, czy: –umiesz programować, kodować –chcesz kodować lepiej, niż umiesz teraz –masz ochotę zderzyć się z prawdziwymi zadaniami –masz ochotę poznać narzędzia wspomagające programowanie –chciałbyś poznać fajnych ludzi z branży –zależy ci na tym, żeby twoje CV wyróżniało się

5 Google Summer of Code 2009 Co to jest GSoC? Google’s Summer of Code to inicjatywa firmy Google, dzięki której w wakacje będziesz przerzucał bity i linie kodu, a nie hamburgery. Ty wybierasz dla co i dla kogo chcesz pisać. Jeśli oni wybiorą ciebie, to Google ufunduje Ci stypendium. To Ci się potrójnie opłaci!

6 Google Summer of Code 2009 Dlaczego warto? –Możliwość zderzenia z rzeczywistymi technologiami dla programistów –Łapanie doświadczenia –Praca w międzynarodowym zespole –Prestiż i ładny wpis w CV –Unikatowa koszulka –Stypendium Google

7 Google Summer of Code 2009 Ogólna idea prezentuje się tak: Organizacja Open-Source Ty

8 Google Summer of Code 2009 Efektem twojej pracy musi być kod Jeśli „przy okazji” utworzysz ładne ikonki, poprawisz dokumentację i zrobisz nowe logo, to bardzo miło z twojej strony, ale...... efektem twojej pracy musi być kod I tylko na podstawie tego będziesz oceniany

9 Google Summer of Code 2009 Jak zauważyłeś dwa slajdy temu będziesz pisał oprogramowanie dla organizacji Open Source. Wszystkie organizacje dopuszczone do programu, dla których możesz pisać oprogramowanie będą wydawały je na licencji Open Source. To jest jednym z warunków uczestnictwa organizacji w programie.

10 Google Summer of Code 2009 Oczywiście twój kod także będzie objęty jedną z licencji typu Open Source, zazwyczaj zasugerowaną przez organizację. Jeśli licencja zaproponowana nie odpowiada ci, to możesz spróbować ponegocjować ;) Open Source to swoboda i elastyczność

11 Google Summer of Code 2009 Twój kod zostanie upubliczniony. Organizacja może nie wykorzystać twojego kodu, mimo że pozytywnie ukończyłeś cały program.

12 Google Summer of Code 2009 Dlaczego Open Source? oprogramowanie konwencjonalne oprogramowanie Open Source

13 Google Summer of Code 2009 Dlaczego Open Source? oprogramowanie konwencjonalne oprogramowanie Open Source

14 Google Summer of Code 2009 Dlaczego Open Source? oprogramowanie konwencjonalne oprogramowanie Open Source

15 Google Summer of Code 2009 Dlaczego Open Source? oprogramowanie konwencjonalne oprogramowanie Open Source

16 Google Summer of Code 2009 Zagadka! W każdym z dwóch stogów siana zagubiła się igła. Grupa A liczy 10 osób, a grupa B liczy 1000 osób Która z grup szybciej znajdzie igłę w swoim stogu?

17 Google Summer of Code 2009 Zagadka! W każdym z dwóch stogów siana zagubiła się igła. Grupa A liczy 10 osób, a grupa B liczy 1000 osób Która z grup szybciej znajdzie igłę w swoim stogu? Jasne, że grupa B znajdzie szybciej! Większa grupa szukająca (np. bug’a) szybciej znajdzie. To przewaga Open Source.

18 Google Summer of Code 2009 Środowisko Open Source – krótka charakterystyka –„geeks” – fascynaci, hackerzy –są rozproszeni po całym świecie; środowisko bardzo międzynarodowe –często piszą kod nie biorąc za to wynagrodzenia; kochają kodować –niektórzy z nich kodują przeciętnie, ale....

19 Google Summer of Code 2009 Środowisko Open Source – krótka charakterystyka –niektórzy z nich na co dzień rozwijają GCC, lub piszą jądro Linuxa, –lub po prostu pracują w CERN, czy NASA –niektórzy pracują w biurach w Mountain View lub San Jose –część z nich ma dyplomy MIT, CalTech, Keio,... –część z nich potrafi „z marszu” zrobić wykład o budowie linkerów –niektórzy z nich mają własną stronę na Wikipedii w kategorii „hackerzy”

20 Google Summer of Code 2009 Środowisko Open Source – krótka charakterystyka –wszyscy chętnie przyjmą cię do swojego grona i... –nie dadzą ci odczuć, że masz mniejsze doświadczenie, ani –nie usłyszysz, że „gdyby było dobre rozwiązanie, to oni już by je wymyślili” –będziesz postrzegany jako równy i otrzymasz wsparcie –twoje „niedoskonałe kody” będą krytykowane bezlitośnie, ale po przyjacielsku –dowiesz się, że „tak działa lepiej”, „tak chodzi szybciej”, a „ta linijka jest bug’iem” –dowiesz się, skąd oni to wiedzą –praca dla środowiska Open Source to normalna i ceniona praktyka zawodowa. Pomyśl o CV!

21 Google Summer of Code 2009 Dołączenie do środowiska deweloperów projektu Open Source, który ma 2 000 000 linii kodu może być przerażające. Powód? -oni umieją więcej ode mnie -oni znają projekt i użyte narzędzia -ja nigdy 10 000 linii kodu nie napisałem -oni choć mniej więcej znają kod i siebie -nie dam rady

22 Google Summer of Code 2009 Summer of Code spełnia marzenia i daje ci gwiazdkę z nieba. Jako uczestnik dostajesz osobistego mentora. Mentor to deweloper znający projekt i jego środowisko. Członek tego środowiska. Jego zadaniem jest wprowadzenie cię do społeczności i samego projektu. Mentor ma obowiązek służyć ci pomocą i wsparciem. Możesz liczyć na jego podpowiedź, gdy pojawiły się chwilowe zawirowania, bądź utknąłeś w martwym punkcie.

23 Google Summer of Code 2009 Przed swoim mentorem odpowiadasz za zadanie, które realizujesz w ramach Summer of Code. On cię ocenia i rozlicza. Warto być z nim w ciągłym (regularnym) kontakcie i nawet bez proszenia relacjonować mu postęp.

24 Google Summer of Code 2009 Serdecznie odradzam „zrywania się internetu”, „niezaplanowanych wyjazdów” i innych kłamstw, które miałyby tłumaczyć twój brak kontaktu. Jeśli nic nie zrobiłeś albo utknąłeś w miejscu, albo stało się coś, co uniemożliwiło ci pracę nad projektem – powiedz o tym mentorowi. Mentor cię nie zje i na pewno doceni twoją prawdomówność i odwagę cywilną. Szczerość jest w cenie :)

25 Google Summer of Code 2009 Serdecznie odradzam niezaplanowanego zrywania kontaktu z mentorem. Chcesz zrobić sobie długi weekend? Zapytaj mentora, czy nie ma nic przeciw i zrób to bez strachu co będzie, gdy wrócisz. Jeśli miałbyś miesięczną awarię łącza, to warto raz na tydzień wydać 2 zł na kafejkę internetową, by wysłać świeże kody i opis postępu. Stypendium zrekompensuje Ci wydatek na kafejkę.

26 Google Summer of Code 2009 Stypendium wynosi 4500 dolarów amerykańskich

27 Google Summer of Code 2009 Informatyk bez kalkulatora też potrafi ! 4500 * 3,2764 = ? oblicz w pamięci ;)

28 Google Summer of Code 2009 Informatyk bez kalkulatora jednak nie potrafi :( 4500 * 3,2764 = 14 743,80 zł (kurs NBP z dn. 17. 04. 2009)

29 Google Summer of Code 2009 Podstawowym kryterium przyjęcia ciebie do programu jest tzw. aplikacja. Aplikacja formą przypomina połączenie listu motywacyjnego z uproszczoną dokumentacją oprogramowania. Aplikację piszesz sam, choć większość organizacji narzuca, jakie punkty chciałoby widzieć w aplikacjach kandydatów.

30 Google Summer of Code 2009 1 projekt = 1 aplikacja Wysyłanie jednej aplikacji do wielu organizacji nie ma sensu. Wysyłanie jednej aplikacji do kilku projektów tej samej organizacji też może być pozbawione sensu. Czy wysłanie jednego listu motywacyjnego do kilkunastu firm miałoby sens?

31 Google Summer of Code 2009 Dobra aplikacja: - mówi co chcesz zrobić - mówi dlaczego chcesz akurat to robić - mówi jak chcesz to zrobić

32 Google Summer of Code 2009 Dobra aplikacja: - mówi kim jesteś i co umiesz - mówi czy masz czas i ile możesz go dać - pokazuje, że jesteś najlepszym kandydatem

33 Google Summer of Code 2009 Zanim organizacje zostaną oficjalnie przyjęte do Summer of Code, zazwyczaj ogłaszają na swojej stronie, że zgłosiły kandydaturę. Wpisując w wyszukiwarkę Google: summer of code 2009 ideas otrzymasz nieoficjalną listę organizacji, które prawdopodobnie będą uczestniczyły w tej edycji. To daje ci dodatkowy czas.

34 Google Summer of Code 2009 Jeśli napiszesz już swoją aplikację, wróć do tych slajdów i sprawdź, czy Twoja aplikacja spełnia wszystkie z tych sześciu punktów. Dobrym pomysłem jest wysłanie organizacji swojej aplikacji jeszcze przed oficjalnym zgłoszeniem jej. Dowiesz się, jak ją poprawić, aby nie było do niej żadnych zastrzeżeń.

35 Google Summer of Code 2009 W procesie oceny aplikacji możesz być poproszonym o odpowiedzenie na jakieś pytania, dopisanie czegoś, bądź otrzymasz jakieś zadanie sprawdzające twoje umiejętności. Wszystkie szczegóły procesu rekrutacji na stronie GSoC. Na tej stronie każda z organizacji umieści swoją podstronę, gdzie opisze szczegółowo wymagania, oczekiwany wygląd aplikacji i proces rekrutacji.

36 Google Summer of Code 2009 Formalne wymagania wobec ciebie to: - pełnoletniość w dn. 20. kwietnia 2009 r. -obywatelstwo kraju o „uregulowanych stosunkach” z USA -status studenta na dzień 20. kwietnia 2009 r. Nieformalne wymagania: -co najmniej komunikatywna znajomość j. angielskiego -chęć, motywacja, pasja -umiejętność programowania ;) Doktorant to także student, więc może brać udział w Summer of Code!

37 Google Summer of Code 2009 Gdy już wyczytałeś na liście przyjętych swoje nazwisko jak najszybciej przygotuj: -obustronną kserokopię legitymacji studenckiej w rozmiarze 200% -wydrukowany i podpisany tzw. „tax form” Formularz „tax form” właściwy dla strefy, w której będziesz przebywał podczas SoC (Stany Zjednoczone, bądź „reszta świata”) dostępny będzie na jednej ze stron programu, a link do niego znajdziesz na liście dyskusyjnej SoC.

38 Google Summer of Code 2009 Obydwa dokumenty jak najszybciej wyślij do Google. Można faksem, można pocztą. Polecam faks. Numer faksu będzie podany na listach dyskusyjnych SoC. Cała ta procedura zajmie ci co najwyżej 20 minut. Postaraj się zrobić to w dniu, gdy dowiesz się, że jesteś w programie. Możesz to zrobić równie dobrze miesiąc później, lecz im wcześniej dojdą twoje dokumenty, tym szybciej otrzymasz pieniążki. Jeżeli zgubiłeś legitymację, możesz posłużyć się standardowym zaświadczeniem z dziekanatu. Zaświadczenia nie musisz tłumaczyć na j. angielski.

39 Google Summer of Code 2009 Podatek ze stypendium rozliczysz z użyciem formularza PIT-36, lecz dla pewności zapytaj osoby kompetentnej, czy w twojej sytuacji nie będzie właściwym użycie innego formularza.

40 Google Summer of Code 2009 Niekiedy Summer of Code może być uznane jako obowiązkowa studencka praktyka wakacyjna, lecz te regulacje zależą od uczelni i wydziału. Jeżeli jesteś tym zainteresowany, dopytaj osobę odpowiedzialną za praktyki zawodowe na twoim wydziale. Jeżeli dla osoby tej nazwa „Summer of Code” brzmi niezrozumiale, możesz przekazać jej tą prezentację :)

41 Google Summer of Code 2009 Nie ważne, gdzie chcesz aplikować, pamiętaj że masz wsparcie: http://socghop.appspot.com/ #gsoc na serwerze FreeNode google-summer-of-code-discuss group i kanały dodatkowe :)

42 Google Summer of Code 2009 GSoC ma także swój ekstra kanał informacyjny, czyli Leslie Hawthorn, menedżera programu Google Summer of Code

43 Google Summer of Code 2009 GSoC ma także swój ekstra kanał informacyjny, czyli Leslie Hawthorn, menedżera programu Google Summer of Code

44 Google Summer of Code 2009 Ta prezentacja może być modyfikowana, uzupełniana, udostępniana i prezentowana publicznie, lecz należy zachować informację o autorze oryginału.

45 Google Summer of Code 2009 Nieuchronnie zbliża się koniec tej prezentacji. W miejscach takich, jak to przyjęło się robić podsumowania i streszczenia. Pozwolę sobie być niekonwencjonalnym i zamiast ponownie przepisywać już napisane slajdy, poproszę cię, abyś zaraz po przeczytaniu następnego slajdu przejrzał wszystkie slajdy od początku czytając w nich jedynie zdania zawierające wyrazy napisane na pomarańczowo. To będzie doskonałym przypomnieniem.

46 Google Summer of Code 2009 Bardzo chętnie przeczytam twoją opinię na temat tej prezentacji. Jeżeli można coś poprawić, dodać, uzupełnić, lub po prostu chcesz się podzielić swoją opinią, pisz proszę na adrakowski@wi.zut.edu.pl


Pobierz ppt "Google Summer of Code 2009. Google Summer of Code 2009 HOWTO (wersja rozszerzona, dla osób nieobecnych na spotkaniu) Adam Rakowski SK SEP przy WI ZUT."

Podobne prezentacje


Reklamy Google