Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mięśnie   Wyróżnia się trzy typy tkanki mięśniowej: Mięśnie szkieletowe

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mięśnie   Wyróżnia się trzy typy tkanki mięśniowej: Mięśnie szkieletowe"— Zapis prezentacji:

1 Mięśnie Wyróżnia się trzy typy tkanki mięśniowej: Mięśnie szkieletowe Mięsień sercowy Mięśnie gładkie Każdy z wymienionych typów mięśni posiada inną budowę morfologiczną i charakterystykę funkcjonalną.

2

3 Mięśnie szkieletowe składają się z włókien mięśniowych osiągających długość 30 cm. Są one wielojądrzaste a ich średnica waha się od kilku (2 μm w mięśniach okoruchowych ryb) do 150 μm w mięśniach płazów. Jądra leżą subsarkolemmalnie.

4

5 Widoczne naczynia krwionośne nastrzykane tuszem

6

7

8 Organizacja włókien mięśni szkieletowych
Na podłużnych przekrojach przez mięsień widać poprzeczne prążkowanie. Wynika ono z podjednostek budujących włókno mięśniowe tzw. sarkomerów.

9

10

11

12

13

14

15

16 Mięsień sercowy. Dorosłe komórki mięśnia sercowego mają około 15 μm średnicy i μm długości. Włókna mięśnia sercowego posiadają 1 najwyżej 2 jądra umieszczone centralnie. Oprócz tego włókna zą rozgałęzione i łączą się ze sobą za pomocą dysków interkalarnych zwanych również wstawkami. W obrębie wstawek znajdują się połączenia typu nexus (z koneksonami). One są odpowiedzialne za przesyłanie pobudzenia z jednego węzła skurczu automatycznego do następnego. W obrębie wstawek znajdują się także desmosomy (macula adherens) oraz desmosomy pasmowe, które w sercu noszą nazwę fascia adherens zamiast zonula adherens jak to miało miejsce w komórkach nabłonkowych. Poza tym budowa mięśnia sercowego jest podobna do mięśnia szkieletowego. Występują tam również sarkomery i kanaliki transwersujące. Ponieważ jest mniej siateczki endoplazmatycznej niż w mięśniach szkieletowych, w mięśniu sercowym występują diady a nie triady. Mięsień sercowy posiada znacznie więcej mitochondriów aniżeli szkieletowy. Posiada więc znacznie większą pojemność oksydacyjną niż mięsień szkieletowy.

17

18

19

20 Mięśnie gładkie zbudowane są z wydłużonych, nieprążkowanych komórek
Mięśnie gładkie zbudowane są z wydłużonych, nieprążkowanych komórek. Wiązki tych mięśni otoczone są błoną podstawną i sieć włókien retikularnych (kolagen III). Ich długość waha się od 20 μm w małych naczyniach krwionośnych do 500 μm w ciężarnej macicy ludzkiej. Mięśnie gładkie posiadają w cytoplazmie filamenty pośrednie desminowe (skeletynowe) i vimentynowe. Vimentyna dodatkowo stanowi komponentę naczyń krwionośnych oplatających wiązki mięśni gładkich. W cytoplazmie mięśni gładkich znajdują się dwa typy ciałek gęstych zbudowanych z alfa-aktyniny.Jedne z nich związane są z błoną komórkową a drugie występują wyłącznie w cytoplazmie. Obydwa rodzaje ciałek gęstych podobne są do linii Z mięśni poprzecznie prążkowanych. Mięśnie gładkie unerwione są przez nerwy układu autonomicznego i tym samym niezależne od naszej woli. Mięśnie gładkie syntetyzują kolagen, elastynę i proteoglikany, które sa produktami extracelularnymi i wytwarzanymi głównie przez fibroblasty.

21

22

23 Poprzeczny przekrój przez włókna gładkie
Poprzeczny przekrój przez włókna gładkie. Włókna retikularne impregnowane srebrem. Widać, że włókna retikularne oplatają komórki mięśni gładkich.

24

25

26


Pobierz ppt "Mięśnie   Wyróżnia się trzy typy tkanki mięśniowej: Mięśnie szkieletowe"

Podobne prezentacje


Reklamy Google