Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."— Zapis prezentacji:

1 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2 PASOŻYTNICTWO ZWIERZĄT
III etap edukacyjny BIOLOGIA PASOŻYTNICTWO ZWIERZĄT

3 PASOŻYTNICTWO ZWIERZĄT
Pasożytnictwo zwierząt – to forma współżycia dwóch organizmów należących do różnych gatunków, z których jeden czerpie korzyści ze współżycia, a drugi ponosi szkody.

4 PASOŻYTNICTWO ZWIERZĄT
Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) jest pasożytem zewnętrznym człowieka i innych kręgowców. Żywi się krwią.

5 PASOŻYTNICTWO ZWIERZĄT
Pijawka lekarska (Hirudo medicinalis) jest pasożytem zewnętrznym kręgowców. Żywi się krwią.

6 PASOŻYTNICTWO ZWIERZĄT
Pchła psia (Ctenocephalides canis) jest pasożytem zewnętrznym psa, lisa, wilka. Może także pasożytować na człowieku. Pchły żywią się krwią.

7 PASOŻYTNICTWO ZWIERZĄT
Wesz ludzka (Pediculus humanus) jest pasożytem zewnętrznym człowieka. Żywi się krwią.

8 PASOŻYTNICTWO ZWIERZĄT
Świerzbowiec ludzki (Sarcoptes scabiei) to pasożyt zewnętrzny ludzi i zwierząt. Żyje w skórze i żywi się komórkami skóry.

9 PASOŻYTNICTWO ZWIERZĄT
Glista ludzka (Ascaris lumbricoides hominis) jest pasożytem wewnętrznym człowieka. Żywi się nabłonkiem niszczonej ściany jelita oraz substancjami zawartymi w treści jelitowej.

10 PASOŻYTNICTWO ZWIERZĄT
Tasiemiec uzbrojony (Taenia solium) jest pasożytem wewnętrznym człowieka, który jest jego żywicielem ostatecznym. Żywicielem pośrednim tasiemca jest świnia lub dzik. Tasiemiec pasożytuje w jelicie cienkim.

11 PASOŻYTNICTWO ZWIERZĄT
Galasówka dębianka (Cynips auercusfolii) pasożytuje na dębie. Owady składają jaja do tkanek rośliny, która otacza je wyroślami tworząc charakterystyczne galasy.

12 PASOŻYTNICTWO ZWIERZĄT
Minóg rzeczny (Lamperta fluviatilis) jest pasożytem zewnętrznym ryb. Dorosłe minogi odżywiają się płynami ciała i mięsem ryb, do których przyczepiają się przyssawką.

13 PASOŻYTNICTWO ZWIERZĄT
Trzmielec ziemny (Psithyrus vestalis) jest pasożytem społecznym trzmiela ziemnego. Trzmielce atakują gniazda trzmieli i zajmują je, dodatkowo korzystają z robotnic pasożytowanego gatunku.

14 PASOŻYTNICTWO ZWIERZĄT
Kukułka zwyczajna (Cuculus canorus) jest pasożytem lęgowym. Podrzuca swoje jaja do gniazd innych ptaków, które wychowują kukułcze pisklę.

15 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Pobierz ppt "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google