Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt European „START“ walczy z przemocą i ogłasza luty-marzec miesiącami prewencji zachowań agresywnych w Gimnazjium K. Parczewskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt European „START“ walczy z przemocą i ogłasza luty-marzec miesiącami prewencji zachowań agresywnych w Gimnazjium K. Parczewskiego."— Zapis prezentacji:

1 Projekt European „START“ walczy z przemocą i ogłasza luty-marzec miesiącami prewencji zachowań agresywnych w Gimnazjium K. Parczewskiego

2 Przemoc narusza podstawowe prawo każdego człowieka – prawo do życia w poczuciu bezpieczeństwa.

3 Pojęcie agresji Przez agresję rozumie się każde zamierzone działanie, mające na celu wyrządzenie komuś lub czemuś szkody, krzywdy, straty, bólu fizycznego czy cierpienia psychicznego.

4 W pojęciu agresji zawsze akcentowane są dwa zasadnicze elementy: -zachowanie takie niesie negatywne skutki dla ofiary. -jest intencjonalne, czyli zamierzone, celowe.

5 PRZEMOC Ma miejsce wówczas, gdy osoba atakująca jest silniejsza fizycznie lub psychicznie, albo jest starsza. Cechą charakterystyczną jest zatem nierównowaga sił. W przypadku przemocy tworzą się dwie role: ofiary i sprawcy, które mają wpływ na dalsze funkcjonowanie człowieka.

6 ze złością, gniewem, nienawiścią.
Przemoc Zawsze wiąże się z emocjami, które najtrudniej jest kontrolować, mianowicie ze złością, gniewem, nienawiścią.

7 Jakie są rodzaje przemocy?
Przemoc fizyczna (bicie, popychanie, podcinanie, wymuszanie pieniędzy, niszczenie własności, kopanie, plucie); Przemoc słowna (przezywanie, wyśmiewanie, grożenie, ośmieszanie, plotkowanie, namawianie się, szantaż, obrażanie) Przemoc bez użycia słów i kontaktu fizycznego ( wrogie gesty, miny, izolowanie, manipulowanie)

8 Konsekwencje dla ofiar przemocy są ogromne, rzutują na całe życie człowieka.
Ofiary przeżywają głębokie uczucie poniżenia i upokorzenia, strach, wstyd oraz dezorientację. Długofalowe skutki dla ofiar: obniżenie poczucia własnej wartości oraz samooceny, izolacja społeczna, tendencje autodestrukcyjne utrwalony „syndrom ofiary”, ujawniający się przez całe życie osoby.

9 Sprawcy przemocy - jacy są ???
to częściej chłopcy (zwłaszcza przemocy fizycznej). Coraz częściej jednak zachowania agresywne są zauważane wśród dziewcząt, dominuje tu agresja słowna, odrzucenie w grupie, wyśmiewanie.

10 Agresorzy: jacy są Są porywczy, impulsywni, charakteryzuje ich niski próg tolerancji na frustrację, potrzeba dominowania, z trudem przystosowują się do panujących norm i zasad. Dla korzyści chętnie Cię oszukają. Doświadczenie bycia sprawcą przemocy wpływa na przyszłe życie dziecka.

11 Zachęcami brac udzial w zajęciach i konkursie.
Projekt European „START", celem którego jest rozwiązywanie problemow mlodziezowych prez sztukę i bajki oglasza luty miesiącem prewencji przemocy i znędzania się w szkole. Na podztawie ankietowania, prowadzonego w naszym gimnazjum wsrod uczni klas 5-10 (G2) w grudniu-styczniu, w lutym odbędą się zajęcia prewencyjne w klasach na godzinkach wychowawczych. Pani socialny pedagog z uczniami klas G3 poinformują o wynikach ankietowania, oraz zapoznają uczni z mozliwym rozwiązaniem owych problemow. Zapraszamy uczni klas 5-G4 brac udzial w konkursie rysunkow lub zdjęc (prac graficznych) European START: "Solutions through Tales and ART" na temat „My solution” (Moje rozwizanie) Wystawa prac odbędzie się w gimnazjum w marcu. Więcej szczegulow o konkursie będzie podano podczs prevencyjnych lekcyj. Najlepsze pracy będą pomieszczone do broszury międzynarodowej, a autorzy otzymają prezenty z logo projektu (koszulki, kubeczki i t.d.) . Zachęcami brac udzial w zajęciach i konkursie.

12 To my wszyscy musimy postarać się o to, by rozwiązywać nasze problemy w sposób konstruktywny, a nasze emocje - okiełznać w ramy zasad i norm godnych człowiekowi.


Pobierz ppt "Projekt European „START“ walczy z przemocą i ogłasza luty-marzec miesiącami prewencji zachowań agresywnych w Gimnazjium K. Parczewskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google