Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prawo Pascala i Kartezjusza

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prawo Pascala i Kartezjusza"— Zapis prezentacji:

1 Prawo Pascala i Kartezjusza

2 Informacje ogólne Prawo Pascala sformułowane w XVII w. przez Blaise’a Pascala. Jest prawdziwe wówczas, gdy można pominąć siły grawitacji i inne siły masowe oraz ciśnienia wywołane przepływem płynu.

3 Historia prawa Pascala
W historycznym doświadczeniu Pascal napełnił wodą do pełna dębową beczkę. Beczka była tak szczelna, że nie przepuszczała ani kropli wody. Do wieka beczki przymocował długą, wąską rurkę, sięgającą aż do czwartego piętra budynku. Rurka była tak wąska, że mogła pomieścić około 1 litra wody. Gdy poziom wody w rurce wzrastał, klepki w beczce zaczęły się rozsuwać pod naporem wody i beczka zaczęła przeciekać.

4

5 Treść prawa Pascala Jeżeli na płyn (lub gaz) w zbiorniku zamkniętym wywierane jest ciśnienie zewnętrzne, to (pomijając ciśnienie hydrostatyczne) ciśnienie wewnątrz zbiornika jest wszędzie jednakowe i równe ciśnieniu zewnętrznemu.

6 Prawo to można uprościć:
Ciśnienie w cieczach i gazach rozchodzi się jednakowo we wszystkich kierunkach. Ciśnienie w cieczach i gazach rozchodzi się jednakowo we wszystkich kierunkach.

7 Paradoks hydrostatyczny
Jest związany z mechaniką płynów, polegający na tym, że ciśnienie na dnie naczynia nie zależy wprost od ciężaru cieczy zawartej w naczyniu, a zależy od wysokości słupa cieczy nad dnem

8 Doświadczenie z kolbą

9 Nurek Kartezjusza

10 Przykładowe zastosowania prawa Pascala
pompowanie dętki, materaca, układy hamulcowe, dmuchanie balonów, młot pneumatyczny, działanie urządzeń pneumatycznych (prasa pneumatyczna) działanie urządzeń hydraulicznych (układ hamulcowy, podnośnik hydrauliczny, prasa hydrauliczna, pompa hydrauliczna)

11 Model hamulca hydraulicznego

12 Nadmuchiwanie balona

13 Młot pneumatyczny

14 Prasa hydrauliczna

15 Źródła wikipedia.pl fiz.boost.pl sciaga.pl fizyka.org
onet portal wiedzy

16 Opracowane przez: Laura Noskowiak Wiktor Grudzina Konrad Pilut
Klasa III c Gimnazjujm Publiczne nr 2 w Solcu Kujawskim


Pobierz ppt "Prawo Pascala i Kartezjusza"

Podobne prezentacje


Reklamy Google