Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wynalazki Zdjęcia i grafiki: Fotolia.com.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wynalazki Zdjęcia i grafiki: Fotolia.com."— Zapis prezentacji:

1 Wynalazki Zdjęcia i grafiki: Fotolia.com

2 Żarówka Żarówka to najstarsza siostra ogniska.
Niestety, do jej zapalenia nie wystarczą już dwa krzemienie, ale potrzebny jest prąd.

3 Pierwszym źródłem światła było ognisko i zapalana od niego pochodnia.
Ognisko można było rozpalić, pocierając drewno lub kamienie tak długo, aż powstała iskra. Teraz ognisko zapalamy zapałkami.

4 Ognisko z czasem zastąpiła świeca - czyli wałek ulepiony z wosku
Ognisko z czasem zastąpiła świeca - czyli wałek ulepiony z wosku. W środku zatopiony był knot. Jednak świece topiły się szybko, a spływający wosk parzył i plamił ubrania. Nie była to więc wygodna forma oświetlenia.

5 Wynaleziono więc lampę naftową
Wynaleziono więc lampę naftową. Miała ona naczynko z naftą, w którym był umoczony knot. Można już było regulować płomień za pomocą pokrętła, ale lampa bardzo brudziła sadzą, więc…

6 Dopiero Edison po wieloletnich próbach
oświetlił mieszkania w miastach żarówką. Teraz mamy różne kształty żarówek i różne ich zastosowanie – nie tylko do oświetlania mieszkań.

7 Zegar

8 Niegdyś czas odmierzany był za pomocą zegarów słonecznych
Niegdyś czas odmierzany był za pomocą zegarów słonecznych. Cień rzucany przez metalowy pręt wskazywał określoną godzinę. Niestety, nie był to najdokładniejszy sposób pomiaru czasu.

9 Ponieważ to przyroda nadawała rytm życia, więc wymyślono urządzenie, które do pomiaru czasu wykorzystywało siły natury. Klepsydra, w której przesypywał się piasek, odmierzała czas, ale tylko jego krótkie fragmenty.

10 Wymyślono więc zegarki mechaniczne.
I chociaż trzeba było pamiętać o ich nakręcaniu, to były najbardziej dokładne. Początkowo wskazówki pokazywały tylko godziny i minuty.

11 W końcu wynaleziono zegar elektroniczny, który jest bardzo dokładny i łatwiej jest na nim odczytywać godziny.

12 Pismo Ważnym wynalazkiem było pismo, dzięki któremu ludzie mogli przekazywać sobie różne wiadomości.

13 Kiedyś pisano i rysowano wzory na glinianych tabliczkach specjalnymi patyczkami. Po napisaniu wypalano glinę w piecu, aby była twarda. Niestety, gliniane tabliczki łatwo można było stłuc.

14 Zastąpiono je więc zwojami z papirusu, który dobrze przechowywał barwę liter. Do pisania używano tylko barwników naturalnych, pochodzących z roślin. Wszystkie pisma były pisane ręcznie.

15 Kiedy wynaleziono druk, wszystko było łatwiejsze, ale trzeba było nie lada precyzji, aby poskładać ładnie czcionki w lustrzanym odbiciu.

16 Teraz pismo jest składane w wielkich drukarniach i szybko, w wielu egzemplarzach, drukuje się książki, np. dla dzieci.

17 To tylko kilka wynalazków.
Popatrzcie dookoła, ile z nich ułatwia nam życie. Ale czy one zawsze wyglądały tak samo? Spróbujcie poszukać odpowiedzi.


Pobierz ppt "Wynalazki Zdjęcia i grafiki: Fotolia.com."

Podobne prezentacje


Reklamy Google