Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Julian Tuwim.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Julian Tuwim."— Zapis prezentacji:

1 Julian Tuwim

2 Biografia Julian Tuwim urodził się 13 września 1894 w Łodzi. Jego rodzina była pochodzenia żydowskiego. Tuwim odziedziczył pasje językowe od ojca, a po obojgu rodzicach zamiłowanie do przedmiotów humanistycznych. Dla młodego Tuwima, wzorem i źródłem inspiracji była twórczość Leopolda Staffa.

3 Ojciec Ojciec poety to Izydor Tuwim, ur. 22 lipca 1858r. Ukończył szkołę w Królewcu, następnie studiował w Paryżu, znał kilka języków obcych. Był urzędnikiem i korespondentem Azowsko-Dońskiego Banku Handlarskiego. Zmarł w 1935r. i został pochowany na nowym cmentarzu żydowskim w Łodzi.

4 Matka Matką poety była Adela Krukowska, córka właściciela zakładu drukarskiego. Pochodziła z rodziny bardzo inteligentnej. Jej czterej bracia byli adwokatami oraz lekarzami. Podczas likwidacji otwockiego getta została zastrzelona przez Niemców 19 sierpnia 1942r.

5 Żona Stefania Marchew była rówieśnicą Tuwima, zmarła w 1991 roku. 30 kwietnia poślubiła poetę w Wielkiej Synagodze w Łodzi i odtąd mu towarzyszyła. Po powrocie z emigracji adoptowali córkę Ewę.

6 Żona Juliana

7 Okres Warszawski W 1916 roku Julian Tuwim osiada w Warszawie, gdzie ma zamiar studiować. Poeta wybiera prawo i filozofię, ale rzucił oba kierunki po ukończeniu zaledwie pierwszego semestru. Trzy lata później z kilkoma poetami zakłada grupę poetycką „Skamander”.

8 Grupa „SKAMANDER” Grupa poetycka założona w roku 1918 przez: J.Tuwima
A.Słonimskiego J.Iwaszkiewicza K.Wierzyńskiego J.Lechonia Wzorem dla Skamandrytów była przede wszystkim twórczość Leopolda Staffa.

9

10 Na obczyźnie Z wybuchem II wojny światowej Tuwim emigruje do Francji wraz z Antonim Słonimskim i Janem Lechoniem. Później udaje się do Brazylii, gdzie osiada wraz z Lechoniem w Rio de Janeiro. Jego wędrówka po świecie kończy się w Nowym Jorku, Tuwim mieszka tam do roku W tym czasie nastąpił rozpad grupy Skamander.

11 Powrót do ojczyzny Julian Tuwim wrócił do kraju w 1946 r. Stał się ulubieńcem władz. W ostatnim okresie życia Tuwim pisał wiersze tylko na zamówienie zaprzyjaźnionych redaktorów. Pasja tłumaczenia poezji z języków obcych nie opuściła go do końca życia.

12 Dom, w którym tworzył Tuwim

13 Śmierć Julian Tuwim zmarł 27 grudnia 1953 roku w zakopiańskim pensjonacie ZAIKS-u na atak serca. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

14 Twórczość Wczesna liryka, m.in. „ Czyhanie na Boga”, „Sokrates tańczący” łączyła w sobie akcenty buntu przeciw poezji Młodej Polski (z wyraźnym uleganiem młodopolskiej nastrojowości). Tuwim zgodnie z programem grupy sięgał do języka potocznego. Stosował wulgaryzmy i trywializmy.

15 Tuwim Dzieciom Wiersze dla dzieci to część twórczości Juliana Tuwima. Wiersze te, to rymowane opowiastki o różnych postaciach, przedmiotach, jedzeniu i zwierzętach. Wszystkie są napisane dowcipnym językiem, wszystkie opisują jakiś fragment rzeczywistości, wiele z nich ma ukryty morał lub przesłanie.

16 Ciekawostki Julian Tuwim przez znaczną część swego życia cierpiał na zaburzenia nerwicowe, agorafobię i depresję, które ograniczały jego normalne funkcjonowanie i pracę. W Łodzi jest wiele miejsc pamięci o Julianie Tuwimie. Poeta miał wiele świetnych ripost

17 Ławeczka Tuwima

18 Cytaty „Miłość ci wszystko wybaczy”
„Marzenia kobiet, mieć stopę wąziutką i żyć na szerokiej” „Tragedia, zakochać się w twarzy, a ożenić się z całą dziewczyną” „Twarz-to co wyrosło dookoła nosa: „Plan, coś co potem wygląda absolutnie inaczej” „Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, gdy umrzesz” „Kupić wszystko charaktery za tyle, ile są naprawdę warte, a sprzedać tyle ile cenią. Co za fortuna” „Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa”

19 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ!!! KLASA III GIMNAZJUM Prezentację wykonał

20 Do prezentacji wykorzystano stronę:


Pobierz ppt "Julian Tuwim."

Podobne prezentacje


Reklamy Google