Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zapraszamy na prezentację pod tytułem Polskie statki

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zapraszamy na prezentację pod tytułem Polskie statki"— Zapis prezentacji:

1 Zapraszamy na prezentację pod tytułem Polskie statki

2 Katalog statków: Pasażerskie, Okręty wojenne, Łodzie podwodne,
Kutry rybackie, Kontenerowce, Badawcze, Półzanurzalne,

3 Budowa statku Najważniejsze elementy statku: 1 - dziób 2 - gruszka dziobowa, przedłużenie kilu przed dziobnicę 3 - kluza kotwiczna i kotwica 4 - burta 5 - śruba napędowa i płetwa steru 6 - rufa 7 - komin 8 - nadbudówka 9 - pokład

4 Statki pasażerskie Statek pasażerski – statek przeznaczony do przewozu osób. Statkami pasażerskimi mogą być także statki zarabiające przede wszystkim przewozem towarów. Już w 1948 r. w przepisach Konwencji Londyńskiej określono, że statkiem pasażerskim jest każdy statek handlowy zabierający na pokład i mający miejsca kabinowe dla ponad 12 pasażerów. Przez następne lata utarł się podział na statki pasażerskie zabierające powyżej 100 pasażerów oraz pasażersko-towarowe mogące pomieścić od 12 do 100 osób. Coraz bardziej upowszechniała się żegluga promowa, pojawiły się też nowe typy statków np. poduszkowce, szybkie statki pasażerskie (tzw. HSC). Sam czas podróży zaczął się skracać i statkami pasażerskimi już są dzisiaj statki zabierające na pokład, a nie do kabin 12 pasażerów.

5 Okręty wojenne

6 Łodzie podwodne Okręt podwodny – klasa okrętów przystosowanych do pływania pod wodą (potoczne, błędnie używane, określenie łódź podwodna jest rusycyzmem od podwodnaja łodka).

7

8 Kutry rybackie Kuter rybacki - najmniejsza jednostka rybacka, która służy do połowu ryb w systemie zbliżonym do połowu trawlerami. Kutry dzielą się na małe (o długości metrów), średnie (do 17 metrów) i superkutry (do 24 metrów). Kutry mogą być drewniane (w zaniku) lub stalowe. Połowy na dalekich akwenach odbywają się w oparciu o statki bazy. Napęd kutra stanowi zwykle silnik spalinowy o mocy do 250 KM i ożaglowanie do 45 m² powierzchni.

9

10 Kontenerowce Kontenerowiec - statek specjalnie wyposażony w prowadnice i przeznaczony do przewozu kontenerów, przy założeniu ich pionowego załadunku i wyładunku. Pierwszym statkiem przeznaczonym do przewozu kontenerów był Ideal-X, przebudowany z tankowca w 1956 roku

11

12 Statki Badawcze Statek badawczy - jednostka pływająca której podstawowym zadaniem jest prowadzenie badań na morzu. Badania te mogą być prowadzone na potrzeby nauki, ale także dla podmiotów komercyjnych, np. przedsiębiorstw wydobywczych czy rybackich. W międzynarodowej terminologii żeglugowej statki badawcze określa się skrótem RV, z jęz. angielskiego research vessel.

13

14

15 Statki Półzanurzalne Statek Półzanurzalny jest samowystarczalną jednostką morską posiadającą możliwość częściowego zanurzenia kadłuba i ponownego jego wynurzenia, dzięki czemu uzyskuje większą stabilność niż zwykłe statki, lecz musi być poddawana ciągłej kontroli i korygowaniu. W przeciwieństwie do łodzi podwodnych zanurzana jest jedynie część - nie całość. Jednostkami półzanurzalnymi głównie transportuje się obiekty posiadające własną pływalność.

16 POLSKIE PORTY MORSKIE Port morski – ogniwo w strumieniu transportowym umożliwiające połączenia żeglugowe pomiędzy wyspami i stanowiący punkt wzajemnych połączeń pomiędzy transportem morskim a innymi formami transportu. Funkcja portowa to jedna z ważniejszych funkcji miastotwórczych i z tego względu termin ten używany jest także w odniesieniu do miasta, w którym port morski się znajduje.

17 Port w Gdańsku Port Gdańsk – port morski nad Zatoką Gdańską na Martwej Wiśle, położony w Gdańsku, w woj. pomorskim. Jest jednym z największych bałtyckich portów. Powierzchnia portu obejmuje 1065,56 ha lądu i akwenów, a łączna długość nabrzeży wynosi m. W północnej części portu mogą być przyjmowane największe statki, jakie pływają po Morzu Bałtyckim

18 Port Świnoujście Port Świnoujście – port morski położony w Zatoce Pomorskiej na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego, na wyspach Uznam i Wolin. Port usytuowany w ujściu cieśniny Świny w Świnoujściu, w województwie zachodniopomorskim

19 Port Kołobrzeg Port Kołobrzeg – port morski nad Morzem Bałtyckim, u ujścia rzeki Parsęty, woj.zachodniopomorskim, w Kołobrzegu. Port handlowo-rybacki posiadający marinę jachtową i pełniący także funkcję pasażerską

20 Port Szczecin Port Szczecin - handlowy port morski i rzeczny woj. zachodniopomorskim w Szczecinie, usytuowany na Odrze i jej prawym ramieniu Regalicy, w Dolinie Dolnej Odry, na Międzyodrzu.

21 Port Gdynia Port Gdynia – trzeci co do wielkości port morski w Polsce (po Gdańsku i Szczecinie), znajdujący się w Gdyni. Zajmuje 2. miejsce pod względem przeładunku kontenerów na Morzu Bałtyckim.

22 KONIEC


Pobierz ppt "Zapraszamy na prezentację pod tytułem Polskie statki"

Podobne prezentacje


Reklamy Google