Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy wiesz że…-ciekawostki geograficzne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy wiesz że…-ciekawostki geograficzne"— Zapis prezentacji:

1 Czy wiesz że…-ciekawostki geograficzne
Wykonała uczennica klasy Ic Alicja Lipok

2 W Palau istnieje jezioro, które jest zamieszkiwane wyłącznie przez meduzy. Istnienie tego jeziora potwierdza zgodność teorii ewolucji i dostosowywania organizmów żywnych do warunków panujących w ich otoczeniu – na przestrzeni lat meduzy żyjące w tym zbiorniku wodnym zatraciły niemal całkowicie mechanizmy obronne za sprawą braku wrogów naturalnych.

3 Objętość wody całej Amazonki jest większa od ośmiu kolejnych największych rzek razem wziętych i trzykrotnie większa od wszystkich rzek w USA.

4 Antarktyda jest jedynym miejscem na naszej planecie, które nie jest w posiadaniu żadnego państwa.
90% ziemskiego lodu znajduje się na Antarktydzie. Ten lód stanowi też 70% ziemskich zasobów słodkiej wody.

5 Na pustyni saharyjskiej znajduje się miasto Tidikelt, w którym od 10 lat nie było deszczu.
Technicznie rzecz biorąc najbardziej suche miejsce na Ziemi znajduje się na Antarktydzie w pobliżu Wyspy Rossa. Nie było tam deszczu od 2 mln lat.

6 Nazwa "Wyspy Kanaryjskie" nie pochodzi od ptaków, lecz od łacińskiego "canis" (pies). W istocie kiedyś wyspę zamieszkiwały masowo psy.

7 Droga Olbrzymów" to ciekawostka geograficzna położona na brzegu wyżyny Antrim (północno-wschodnia Irlandia). Bazaltowe słupy powstały ok. 65 mln. lat temu z lawy krystalizującej przy obecności morskiej wody. Ścięte wierzchołki słupów przypominają gigantyczne płyty chodnikowe. Obiekt dodano do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

8 Morze Barentsa słynie z tego, że. nie zamarza
Morze Barentsa słynie z tego, że... nie zamarza. Choć jest częścią Oceanu Arktycznego i leży za kołem podbiegunowym, to jego południowa i zachodnia część przez cały rok są wolne od lodu. Dzieje się tak dzięki wpływowi ciepłego Prądu Norweskiego, który stanowi przedłużenie Prądu Zatokowego.

9 Egipt - dar Nilu - jest najbardziej rozpoznawalny ze swoich piramid
Egipt - dar Nilu - jest najbardziej rozpoznawalny ze swoich piramid. Zachowało ich się w sumie 11, z czego najsłynniejsze to piramida Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Piramidy, które przetrwały 4,5 tys. lat, uznawane są za jeden z 7 cudów świata starożytnego. Arabskie przysłowie mówi: Czas jest wyzwaniem dla wielu rzeczy, ale piramidy są wyzwaniem dla czasu".

10 Czy w Afryce jest śnieg? Na to pytanie bez trudu odpowiedzą wszyscy Ci, którzy wiedzą co nieco o najwyższym szczycie Afryki - Kibo. Znajduje się on w masywie wulkanicznym Kilimandżaro, na pograniczu Tanzanii i Kenii. Osiąga wysokość 5895 m. Masyw wulkaniczny tworzy Park Narodowy Kilimandżaro i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oczywiście w najwyższych partiach masywu znajduje się śnieg.

11 Lodowce górskie pojawiły się na Antarktydzie nie wcześniej niż w najpóźniejszym eocenie. Kontynent ten był pokryty w dużej części lasami liściastymi, podobnymi do tych ze stref umiarkowanych np. z Chile.

12 Lasy Amazonii wytwarzają ponad 20% światowych dostaw tlenu
Lasy Amazonii wytwarzają ponad 20% światowych dostaw tlenu. Ilość wód w Amazonce jest większa niż w ośmiu kolejnych największych rzekach świata.

13 Zatoka Botnicka w czasie około 10 tysięcy lat (po ustąpieniu lądolodu) podniosła się do góry o około 100 metrów? Zewnętrze krawędzie Płw. Skandynawskiego uniosły się o około 6 metrów.

14 Czy wiesz,że w przeszłości Morze Śródziemne przestawało istnieć
Czy wiesz,że w przeszłości Morze Śródziemne przestawało istnieć? Na jego dnie, pogrzebane pod normalnymi osadami, występują osady soli ogromnych miąższości, miejscami przekraczające kilometr grubości. Ich wiek określono na 6 milionów lat; najwyraźniej Cieśnina Gibraltarska była w tym czasie czasowo zamknięta, zapobiegając wymianie wód z Atlantykiem, a Morze Śródziemne po prostu wyparowało, pozostawiając po sobie jedynie warstwy soli.

15 Materiały źródłowe nety_Ziemia ,6.html _europa,ciekawostki_geograficzne,12.html geograficzne-cz-1 swiata.blogspot.com/2013/02/ciekawostki-geograficzne.html


Pobierz ppt "Czy wiesz że…-ciekawostki geograficzne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google