Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przedszkole nr 16 im. Jana Brzechwy ul. Szarotki Konin

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przedszkole nr 16 im. Jana Brzechwy ul. Szarotki Konin"— Zapis prezentacji:

1 Przedszkole nr 16 im. Jana Brzechwy ul. Szarotki 1 62-502 Konin
Sprawozdanie z V edycji PIRAMIDY ŻYWIENIA PRZEDSZKOLAKA pod hasłem ,,Zboża zjadamy – energię z nich mamy” Przedszkole nr im. Jana Brzechwy ul. Szarotki Konin

2 Od zawsze priorytetem naszego przedszkola była realizacja treści wychowania prozdrowotnego, dlatego bez wahania przystąpiłyśmy do kolejnej edycji ,,Akademii Zdrowego Przedszkolaka” W edycji jesiennej uczestniczyły dzieci 5, 6- letnie (104 dzieci) Akcja została przeprowadzona w ramach 4 bloków tematycznych i trwała w okresie IX / X O realizacji programu ,, Zboża zjadamy, energię z nich mamy” zostali powiadomieni rodzice za pomocą plakatu informacyjnego oraz podczas zebrań w grupach W trakcie warsztatów zajmowałyśmy się dwoma piętrami piramidy żywieniowej: ZBOŻAMI, KASZAMI, RYŻEM, MAKARONEM oraz NASIONAMI STRĄCZKOWYMI, ORZECHAMI I TŁUSZCZAMI.

3 Podczas zajęć z w/w tematyki korzystałyśmy
z gotowych materiałów do wykorzystania: dla dzieci: bajki z serii ,, Zwierzątka ze zdrowego zakątka” pt. „Podroż do wnętrza piramidy”, ,, Jak powstaje chleb”, ,, Kulinarna podroż do Włoch”, ,,Skąd pochodzi ryż”, ,, Jak powstaje olej”; zabawy; kolorowanki, dla nauczycieli: konspekty zajęć, dla rodziców: prezentacje i quiz. Zamieściłyśmy również na stronie internetowej naszego przedszkola otrzymaną od AZP „ Ankietę dla rodziców”, dotyczącą wiedzy n/t zasad żywienia dzieci w wieku przedszkolnym. Rodzice mieli też możliwość systematycznego śledzenia naszych poczynań na stronie internetowej naszego przedszkola oraz na stronie AZP w zakładce ,, Strefa rodziców”.

4 Zorganizowałyśmy również Gazetki Tematyczne z prezentacją dla rodziców obrazującą znaczenie produktów żywieniowych w omawianych piętrach piramidy oraz ,,Zasady zdrowego żywienia przedszkolaka”.

5 W gazetce przedszkolnej ,, Wesoła 16” zostały zamieszczone artykuły dla rodziców pt. ,, Szesnastka gotuje- wszystkim smakuje”, przepisy zaczerpnięte z AZP, tj.: ,,Pierogi z kaszą gryczaną i białym serem”, ,,Kotlety mielone z kaszą jęczmienną”, ,,Chleb żytni na zakwasie” oraz zadania dla dzieci w formie kart wzbogacone o potrawy z produktów z omawianych pięter piramidy. Wpłynęło to na podniesienie świadomości wśród rodziców i dzieci w zakresie planowania zdrowych posiłków.

6 W ramach realizacji treści modułu jesiennego
,, Zboża zjadamy, energię z nich mamy” dzieci : poznały pochodzenie i znaczenie ryżu

7 Dzieci dowiedziały się, że: ryż jest źródłem węglowodanów dających energię do nauki i zabawy, zawiera też dużo białka cennego dla budowy kości. Dzieci poznały różne sposoby przygotowania ryżu, a nawet miały okazję samodzielnie przyrządzić prostą i zdrową potrawę: ,, Ryż z cynamonem i jabłkiem”. Poznały też różne rodzaje ryżu, jego wygląd i wartości odżywcze oraz dowiedziały się, że jest, a przede wszystkim mniej tuczącym.

8 dowiedziały się jak powstaje olej
dzieci dowiedziały się jak powstaje olej

9 Podczas jednej z wielu wycieczek poznawczych dzieci z naszego przedszkola udały się do Kłóbków ( Skansenu) - wsi kujawskiej, gdzie miały okazję zobaczyć nie tylko wygląd dawnej wsi, ale i codzienne życie oraz narzędzia w kuchni. Ogromne wrażenie na dzieciach wywarła obserwacja produkcji oleju. Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się, że olej powstaje z nasion - rzepaku, słonecznika, lnu, dyni, oliwek, winogrona i orzechów. Poznały proces tłoczenia roślin ( rozdrabnianie, prasowanie, wyciskanie, cedzenie przez sita).

10 Podczas zajęć dydaktycznych w oparciu o opowiadanie z serii ,, Zwierzątka ze zdrowego zakątka” - ,, Jak powstaje olej”, dzieci poznały wygląd roślin, z których produkuje się olej oraz różne gatunki oleju. Na ilustracjach rozpoznawały poszczególne gatunki roślin - rzepak, leszczyna, len, dynia, winogrono,… Dowiedziały się również o wykorzystaniu oleju do innych celów, np.: spożywczych, leczniczych, kosmetycznych oraz o jego właściwościach ( dodają energii, wpływają na odporność organizmu, wpływają na pracę serca i mózgu, zapobiegają utracie ciepła w zimie i poprawiają wygląd naszej skóry). Wiedzę z zakresu znajomości właściwości oleju dzieci wykorzystały też na zajęciach plastycznych podczas kolorowania obrazka ,, Wycieczka na pole słoneczników”.

11 piramidy zdrowego żywienia
dzieci poznały dwa poziomy piramidy zdrowego żywienia

12 i zabawy oraz są źródłem wielu cennych witamin.
W miesiącach IX i X dzieci z naszego przedszkola ,,odbywały” niezwykłe ,, PODRÓŻE DO WNĘTRZA PIRAMIDY ”. Początkiem podróży była bajka z serii ,, Zwierzątka ze zdrowego Zakątka”. Ponieważ dzieci uwielbiają przygody Ociupinki, Wieprzusia, Raptusia i cioci Róży to przypomnieliśmy sobie fragment opisujący piętra, których ta akcja Akademii Zdrowego Przedszkolaka będzie dotyczyła. Po wysłuchaniu przygód ciotki Róży i jej przyjaciół w wielkiej fabryce jedzenia, dzieci dowiedziały się jak zbudowana jest piramida żywienia i jaki ma kształt. Wiedzą też czego należy jeść więcej, a czego unikać. Zrozumiały znaczenie produktów zbożowych dla zdrowia. Wiedzą, że dostarczają one energii do nauki i zabawy oraz są źródłem wielu cennych witamin.

13 Dzieci wspólnie z panią budowały własną piramidę żywienia z produktów przyniesionych z domu. Wielką satysfakcję miały przedszkolaki z efektu własnej pracy, czyli z wielkiej piramidy. W celu sprawdzenia poziomu wiedzy dzieci n/t składników poszczególnych pięter piramidy żywienia przedszkolaki miały za zadanie z gotowych elementów zaczerpniętych z AZP ułożyć piramidę zdrowego żywienia. Pani była bardzo dumna ze swoich wychowanków i ich pracy. Wszyscy doskonale znają proporcje spożywania poszczególnych produktów spożywczych.

14 poznały proces powstawania
dzieci poznały proces powstawania i rodzaje makaronu

15 W miesiącu październiku dzieci wybrały się w ,, Kulinarną podróż do Włoch”. Po wysłuchaniu opowiadania cioci Róży przedszkolaki dowiedziały się z czego powstaje makaron, gdzie powstaje i jakie ma wartości odżywcze. Miały też okazję poznać podstawowe dania kuchni włoskiej na bazie makaronu. Pani przyniosła różne gatunki i kształty makaronów ze szczególnym uwzględnieniem ciemnego makaronu i jego wartości odżywczych ( błonnik pokarmowy, witaminy i minerały). Szczególną radość sprawiło dzieciom samodzielne przygotowywanie makaronu poprzez ugniatanie, wałkowanie i krojenie.

16 Panie kucharki też zostały zaangażowane w przygotowania włoskiej potrawy i ugotowały ciasto oraz sos pomidorowy. W ten sposób powstało pyszne włoskie danie ,, Makaron z sosem bolońskim”. Wszystkim bardzo smakowała potrawa a na koniec dowiedziały się, że na makaron po włosku mówi się ,, pasta”. Zwieńczeniem wiedzy o makaronach była wycieczka do sklepu spożywczego, gdzie dzieci miały okazję zobaczyć różne rodzaje makaronów.

17 dzieci dowiedziały się ,, Jak powstaje chleb ”

18 Z przygód bohaterów Zwierząt ze Zdrowego Zakątka przedszkolaki dowiedziały się jak powstaje chleb. Na podstawie naturalnych eksponatów poznały też różne gatunki zbóż oraz mąk z nich zrobionych. Pani przyniosła dzieciom różne gatunki pieczywa. Dzieci nazywały je i próbowały określić z jakiej mąki jest upieczone. Układały też historyjkę obrazkową zaczerpnięta z AZP przedstawiającą proces powstawania pieczywa. Zdobytą wiedzę na ten temat przedszkolaki mogły wykorzystać podczas zajęć kulinarnych ,, Pieczemy chleb”. Wówczas dzieci przygotowywały ciasto wsypując kolejno składniki do maszyny do pieczenia chleba. Przez cały czas trwania zajęć w całej sali rozprzestrzeniał się zapach pieczonego chleba. Dzieci nie mogły się doczekać efektu własnej pracy. Kiedy już proces się zakończył dzieci z wielkim zainteresowaniem obserwowały wyjęte przez nauczycielkę pieczywo. W nagrodę za pracę każdy przedszkolak samodzielnie przygotowywał zdrową kanapkę ( smarując chleb masłem i miodem).

19

20 Zwieńczeniem zdobytej wiedzy n/t chleba była wycieczka do młyna i piekarni. Przedszkolaki mogły na własne oczy zobaczyć proces wypiekania chleba oraz produkcji mąki.

21 Program m.in. miał za zadanie skupić się na zdobyciu wiedzy skąd mamy w sobie tyle energii. Wiadomości te uzyskaliśmy poprzez zabawę i doświadczanie. Tematy poruszane w ciągu tych czterech tygodni doskonale zapoznały przedszkolaki z zasadami zdrowego żywienia. Scenariusze i wszystkie pomoce dostarczone przez Państwa ułatwiły i urozmaiciły prowadzenie zajęć Zajęcia były ciekawe i cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci. Program umożliwił również budowanie dobrych relacji z rodzicami i pozyskiwanie ich jako sojuszników w realizacji działań wychowawczych i profilaktycznych, prowadzonych przez nauczycieli w zakresie wychowania zdrowego żywienia. Treści programu podniosły świadomość nie tylko rodziców ale i przedszkolaków. Przygotowały: Urszula Drzewiecka, Hanna Matuszak


Pobierz ppt "Przedszkole nr 16 im. Jana Brzechwy ul. Szarotki Konin"

Podobne prezentacje


Reklamy Google