Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Klaudia Rąba I Natalia Murawska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Klaudia Rąba I Natalia Murawska"— Zapis prezentacji:

1 Autor: Klaudia Rąba I Natalia Murawska
JAN KOCHANOWSKI „Skokiem taniec nasnadniejszy, A tym jeszcze pochodniejszy, Kiedy w bęben przybijają, Samy nogi prawie drgają”. J. Kochanowski Autor: Klaudia Rąba I Natalia Murawska

2 Spis treści: Życiorys Młodość i studia Podróże Służba królowi
Śmierć Zygmunta Augusta Czarnolesie Twórczość Najważniejsze utwory Cytaty Sprawdź swoją wiedzę! Odpowiedzi

3 urodził się w 1530 roku w Sycynie (koło Zwolenia).
Życiorys Jan Kochanowski urodził się w 1530 roku w Sycynie (koło Zwolenia). Pochodził ze szlacheckiej rodziny Kochanowskich herbu Korwin, był synem Piotra Kochanowskiego, sędziego ziemskiego sandomierskiego i Anny Białaczowskiej herbu Odrowąż. Zmarł 22 sierpnia 1584 roku w Lublinie.

4 Młodość i studia Jan Kochanowski
studia rozpoczął na Akademii Krakowskiej w W latach mógł studiować w którymś z uniwersytetów niemieckich, bądź też przebywać na jednym z dworów magnackich. W latach studiował na uniwersytecie w Królewcu, skąd wyjechał do Włoch, do Padwy.

5 Podróże Pisarz między 1556 a 1559 r. odbył dwie podróże do Włoch i Francj, gdzie zetknął się z P. Ronasardem.

6 Służba królowi Jan Kochanowski
służył królowi podczas burzliwych sejmów, zajmował się działaniami politycznymi, czego ślady widać w jego utworach. W 1567 towarzyszył królowi w wyprawie radoszkowickiej, będącej próbą demonstracji zbrojnej przeciwko Rosji. Oddał znaczne usługi w trakcie przygotowań do wyprawy na Moskwę w 1568 r.

7 Śmierć Zygmunta Augusta
Po śmierci Zygmunta Augusta Kochanowski był zwolennikiem Henryka Walezego, którego elekcję podpisał. Uczestniczył też w jego koronacji w katedrze wawelskiej w Po ucieczce króla wycofał się z życia dworskiego. Na dwór królewski już nie wrócił, choć popierał Stefana Batorego; brał udział w sejmie elekcyjnym i zyskał łaski kanclerza Jana Zamoyskiego.

8 Czarnolesie Jan Kochanowski
osiedlił się w 1574 roku w odziedziczonym po ojcu majątku w Czarnolesie (Czarnym Lesie). W 1575 r. poślubił Dorotę Podlodowską herbu Janina, z którą miał sześć córek (trzy zmarły w dzieciństwie) oraz syna (urodził się już po nagłej śmierci Jana). Kochanowski pędził w Czarnolesie bukoliczny żywot ziemianina. W maju 1575 wziął udział w zjeździe szlacheckim w Stężycy, który obradował nad wyborem nowego władcy. W listopadzie tego roku wygłosił przemówienie na polu elekcyjnym pod Warszawą. Obecnie-muzeum

9 Twórczość Jan Kochanowski
zajmuje szczególne miejsce w historii naszej literatury, a zwłaszcza poezji. Choć było przed nim wielu twórców, od anonimowego autora „Bogurodzicy” po Mikołaja Reja, to właśnie Kochanowskiego należy uznać za ojca poezji polskiej.

10 Najważniejsze utwory Najważniejszymi utworami tego pisarza są:
„Fraszki” „Jazda do Moskwy” „Pieśń o potopie” „Odprawa posłów greckich”

11 zapisywał swoje myśli w bardzo popularnych cytatach np..:
Cytaty Jan Kochanowski zapisywał swoje myśli w bardzo popularnych cytatach np..: „Synu mój, słusznie się zły człowiek śmierci boi, Ale się jej dobremu lękać nie przystoi, bo zły mniema, że wszytek już na wieki ginie, A dobry prawie wtenczas do portu przypłynie” /J. Kochanowski./ „Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim, Moja droga Urszulo, tym niknieniem swoim! Pełno nas, a jakoby nikogo nie było: Jedną maluczką duszą tak wiele ubyło”. /J. Kochanowski/

12 Sprawdź swoją wiedzę! W którym roku urodził się J. Kochanowski?
W którym roku zmarł? Gdzie studiował? Komu służył? Kogo był zwolennikiem po śmierci Zygmunta Augusta? Gdzie podróżował? W których latach odbywał swoje podróże? Kogo poślubił w Czarnolesiu? Jego najwybitniejsze utwory?

13 Odpowiedzi 1530 1584 Studiował na Akademii Krakowskiej Królowi
Henryka Walezego Był we Włoszech i Francji Żonę: Dorotę Podlodowską „Fraszki”, „Odprawa posłów greckich”, „Pieśń o potopie”, „Jazda do Moskwy”

14 Dziękujemy za obejrzenie
Koniec Dziękujemy za obejrzenie Źródła tekstów: Wikipedia Wolna Encyklopedia - - Źródło zdjęć: -Grafika google


Pobierz ppt "Autor: Klaudia Rąba I Natalia Murawska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google