Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Grecja.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Grecja."— Zapis prezentacji:

1 Grecja

2 Grecja -Republika Grecka – kraj w południowo-wschodniej części Europy, położony na krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z Albanią, Republiką Macedonii i Bułgarią na północy oraz z Turcją na wschodzie. Ma dostęp do czterech mórz: Morza Egejskiego, Morza Kreteńskiego na wschodzie, Morza Jońskiego na zachodzie oraz Morza Śródziemnego od południa. Uznawana za kolebkę zachodniej cywilizacji i będąca miejscem narodzin demokracji, filozofii, sportów, polityki i dramatu, Grecja ma długą i bogatą historię i dziedzictwo kulturowe, które wpłynęło na inne kultury Europy, północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Obecnie jest rozwijającym się krajem, będącym członkiem Unii Europejskiej od 1981 r. oraz strefy euro od 2002 r.

3

4 Klimat Grecja leży w strefie klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego. Występują tam  gorące i suche lata oraz łagodne, deszczowe zimy. Na północy kraju przeważa klimat podzwrotnikowy kontynentalny. Im dalej na północ klimat ociepla się.  Średnia temperatura w lipcu przekracza 25 ⁰C (oprócz obszarów górskich na północy kraju), średnia temperatura w styczniu waha się od 10 ⁰C na wybrzeżu do 5 ⁰C w górach (13 ⁰C na Krecie i Rodos). Średnia roczna suma opadów waha się od poniżej 400 mm na wybrzeżu wschodnim i wyspach Morza Egejskiego do 1000 mm na Wyspach Jońskich i  zachodnim wybrzeżu.

5 Akropol Ateński - (gr. akropolis - górne miasto) to położone w Atenach wapienne wzgórze o wysokości względnej 95 m. Był on ufortyfikowanym wzgórzem, na którym już w czasach mykeńskich zbudowano cytadelę. W okresie późniejszym Akropol stał się miejscem kultu. Świątynie zbudowane w okresie archaicznym zostały zniszczone podczas wojen perskich. Podczas odbudowy zainicjowanej przez Peryklesa powstał tu kompleks świątyń: Partenon, Erechtejon, Apteros, sanktuarium Artemidy Brauronia i Propyleje. Zniszczone rzeźby, elementy starszych budowli zostały użyte przy poszerzaniu tarasu w kierunku południowym (odnaleziono je podczas prac archeologicznych rozpoczętych w latach siedemdziesiątych XVIII wieku, w tzw. "gruzowisku perskim"). Perykles odbudowę Akropolu powierzył Fidiaszowi. W pracach uczestniczyli także inni wielcy architekci greccy: Iktinos, Mnesikles i Kallikrates.

6

7 Delfy – prastare miasto i świątynia grecka u stóp Parnasu, 13 km od Zatoki Korynckiej, na drodze z Termopilów na Peloponez. Istniało niewątpliwie już w epoce mykeńskiej, o czym świadczą liczne wykopaliska. Zna Delfy i czci Homer, który jednak nazywa je Pythó. Miasteczko Delfy większego znaczenia nie miało nigdy, całą sławę zawdzięczało wyroczni. Powoli powstał tu cały okręg kultu, gdyż niemal wszystkie państewka Grecji chciały tu na świętej ziemi Apollina mieć swoje świątynie. Ośrodkiem tego świętego okręgu była świątynia Apollina wniesiona ok. 600 p.n.e.. Po pożarze z 548 p.n.e. w latach ok ok. 505 p.n.e. świątynię odbudowano za pieniądze Alkmeonidów, przy wydatnej pomocy faraona Amazisa. W roku 373 p.n.e. ponownie zniszczona przez trzęsienie ziemi i przez pożar, została odbudowana przez Amfiktionów

8 Położenie Delf

9

10 Inne budowle Partenon - świątynia zbudowana z inicjatywy wielkiego Peryklesa w latach 447 p.n.e.-432 p.n.e., na cześć bogini Ateny (Atena Partenos), patronki miasta. Została zaprojektowana w porządku doryckim. Dzieła rzeźbiarskie zaprojektował Fidiasz, uważany za najwybitniejszego rzeźbiarza starożytnej Grecji. Wewnątrz świątyni stał gigantyczny posąg Ateny ze złota i kości słoniowej, najprawdopodobniej wyrzeźbiony osobiście przez Fidiasza; Erechtejon - świątynia w porządku jońskim zbudowana na cześć bohatera Erechteusza, poświęcona Posejdonowi i Atenie; Apteros (Nike bezskrzydła) 450 p.n.e.-421 p.n.e., - świątynia Nike w stylu jońskim; typ świątyni- amfiprostylos (dwustronna kolumnada) czterosłupowy;

11 Turystyka Żaden turysta nie może pominąć w swoich wyprawach tak pięknego kraju jakim jest Grecja. Uchodzi ona za idealny kraj do spędzania urlopów. W ciągu roku jest przeciętnie 300 słonecznych dni. Obecnie Grecję corocznie odwiedza kilkanaście milionów turystów z czego 20% stanowią Anglicy i Irlandczycy, na drugim miejscu plasują się Niemcy - ok. 14%. Rząd uważa, że potencjał turystyczny kraju nie został jeszcze wyczerpany i cały czas pracuje nad jeszcze bardziej dynamicznym rozwojem "urlopowego biznesu". Wpływy z działalności hotelowej, gastronomicznej i pokrewnych pokrywają aż 35% greckiego deficytu w handlu zagranicznym. Z rządowych planów jasno wynika, że Grecja nie chce być w przyszłości tanim celem dla wędrowców z plecakami.

12 Podróżowanie po Grecji
Autobusy Usługi podróżowania autobusem obejmują główne trasy, zarówno na kontynencie, jak i na wyspach. Są one skuteczne i powszechne. Na drogach podrzędnych autobusy będą kursowały mniej regularnie i długimi przystankami, jednak nawet najbardziej odlegle wioski będą objęte połączeniami linii. Pociągi Grecka sieć kolejowa, prowadzona przez OSE jest ograniczona swym zasięgiem do kontynentu i poza małymi wyjątkami pociągi są znacznie wolniejsze niż odpowiadające ich trasom autobusy. Jednakże przyznać należy, że pociągi są o wiele tańszym środkiem transportu. Transport morski Większość podróży morski sprowadzać się będzie do przenoszenia się na wyspy i pomiędzy nimi. Możemy skorzystać z tras pomiędzy Atenami a konkretnymi portami południowo wschodnich Peloponez aż do Yithio. Motocykle Kult motocykli jest w Grecji wysoce rozwinięty. Przewodniczy mu zazdrosne bóstwo jakim jest motocykl, wymagające najczęściej regularnego poświęcania mu się. Wypożyczenie samochodu Samochody posiadają podstawową, oczywista zaletę, którą jest możliwość dostania się do najmniej dostępnych części kontynentu greckiego. Jednakże Grecja jest jednym z najdroższych w Europie krajów pod względem kosztów wypożyczenia samochodu. Taksówki Greckie taksówki należą do najtańszych w całej zachodniej Europie, oczywiście biorąc pod uwagę, że trafimy na uczciwego taksówkarza.

13 Noclegi-Grecja dysponuje dużą siecią hoteli, schronisk, willi, domów i pokoi do wynajęcia, a także campingów. Warto jednak pamiętać, że w szczycie sezonu letniego wybór bywa ograniczony. Hotele i placówki noclegowe sklasyfikowane są według 6 kategorii - od A do E oraz "de lux". Najdroższe są w Atenach, Salonikach i najpopularniejszych miejscowościach, najtaniej można wynająć kwaterę prywatną, zwłaszcza na wyspach. Ciekawostki: W poniedziałki większość muzeów i wykopalisk greckich jest zamknięta. W niektórych muzeach w niedzielę i święta państwowe wstęp jest dla wszystkich bezpłatny. Bilet normalny do Narodowego Muzeum Archeologicznego i Akropolu kosztuje ok. 25 zł., do obiektów w Delfach, Meteorach, Epidauros - 20 zł. Podobnie jak w innych krajach śródziemnomorskich, w Grecji obowiązuje sjesta i w godzinach południowych (od 15 do 17) trudno coś załatwić, zobaczyć czy zwiedzić. Nie dotyczy to najważniejszych obiektów turystycznych, jak Akropol czy Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach.

14

15 Dziękujemy :D


Pobierz ppt "Grecja."

Podobne prezentacje


Reklamy Google