Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PODSTAWOWE ELEMENTY KOMPUTERA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PODSTAWOWE ELEMENTY KOMPUTERA"— Zapis prezentacji:

1 PODSTAWOWE ELEMENTY KOMPUTERA
Opracowanie: ADRIAN GORCZYCA

2 URZĄDZENIA ZEWNĘTRZNE WEJŚCIOWE
Do urządzeń wejściowych zaliczamy m.in.: 1. Klawiaturę komputerową, 2. Urządzenie wskazujące - mysz komputerową, 3. Skaner, 4. Mikrofon, 5. Kamerę.

3 KLAWIATURA KOMPUTEROWA
Urządzenie to ma postać uporządkowanego zestawu klawiszy, które służą do ręcznej pracy na komputerze lub wprowadzania danych. W zależności od spełnianej funkcji klawiatura zawiera różnego typu klawisze m.in. klawisze alfabetyczne, cyfrowe, znaki specjalne, klawisze funkcyjne, oraz klawisze, które użytkownik sam dostosowuje do swoich potrzeb.

4 URZĄDZENIE WSKAZUJĄCE - MYSZ KOMPUTEROWA
„Sygnał” tego urządzenia widzimy na monitorze w postaci strzałki lub innego wskaźnika - umożliwia i ułatwia ono poruszanie pomiędzy programami, aplikacjami itd. Mysz wykorzystywana  jest bardzo często do gier, które mogą działać tylko przy jej pomocy, gdyż klawiatura ich nie obsługuje. Mysz działa, gdy jest położona  na płaskiej  powierzchni. Wyposażona jest w kółko do przewijania i klawisze funkcyjne. Istnieje kilka typów myszy i urządzeń tego typu m.in. trackball, Touchpad, Joystick. Mysz może być optyczna, radiowa, bezprzewodowa lub połączona z komputerem kablem z końcówką np. USB

5 SKANER Służy do przekazywania różnych obrazów, dokumentów do pamięci komputera. Najpierw skaner rejestruje obraz, a potem przekazuje do komputera. Skaner zawiera przesuwający się czytnik krokowy z głowicą odczytującą.

6 MIKROFON Ułatwia komunikację z innymi współpracując z komputerem i odpowiednimi programami np. typu Skype, umożliwia także nagrywanie dźwięków bezpośrednio do komputera. Działa na zasadzie fali dźwiękowej, której drgania są odbierane przez komputer.

7 TABLET GRAFICZNY To płaska tabliczka, wykrywająca pozycję specjalnego pióra-rysika. Możemy na tablecie rysować, jak na kartce papieru - z tym, że obrazek powstaje nie na tablecie, a na ekranie monitora. Rysowanie za pomocą tabletu jest prostsze niż przy użyciu tradycyjnej myszki. Dzięki niemu można wprowadzać do komputera pismo ręczne.

8 KAMERA Jest to urządzenie z soczewką oddzielne lub wbudowane w monitor. Zmienia widziany obraz na informacje czytelne dla komputera. Kamera umożliwia prowadzenie video konferencji w Internecie, naukę on-line i kontakt wzrokowy z wykładowcą oraz rozmowy np. na Skypie i widzenie rozmówcy.

9 URZĄDZENIA WYJŚCIOWE Do urządzeń wyjściowych zaliczamy m.in.: 1. Monitory, 2. Głośniki, 3. Słuchawki, 4. Drukarki, 5. Plotery.

10 MONITOR Urządzenie do komunikacji użytkownika z komputerem. Na ekranie bezpośrednio widzimy efekty pracy komputera. Monitor zbudowany jest m.in. z obudowy, ekranu (wyświetlacza), klawiszy funkcyjnych, posiada gniazdo łączące komputer z monitorem za pośrednictwem kabla. Wyróżnia się monitory lampowe  CRT, monitory oparte na ciekłych kryształach (LCD), oraz monitory plazmowe.

11 Głośniki Źródło dźwięków, które słyszymy pochodzi z głośników. Urządzenia te przekształcają informacje płynące z komputera na dźwięk. Współpracują z różnymi programami, np. odtwarzaczami muzyki, filmów, komunikatorami itd.

12 SŁUCHAWKI Jest to tzw. przetwornik elektroakustyczny w swoim działaniu podobny do głośnika. Słuchawki służą jednak do indywidualnego odbioru dźwięku. Umieszczamy je na głowie w pobliżu ucha, na uszach jeśli słuchawki są duże lub bezpośrednio w uchu jeśli słuchawki mają do tego dostosowany kształt.

13 DRUKARKA Urządzenie współpracujące z komputerem. Służy do przenoszenia konkretnej pracy komputera, np. tekstu, obrazu na różne nośniki druku, np. papier, folie, etykiety itd. Niektóre drukarki potrafią również pracować bez komputera, np. drukować zdjęcia wykonane cyfrowym aparatem fotograficznym (po podłączeniu go do drukarki lub po włożeniu karty pamięci z zapisanymi zdjęciami).

14 PLOTER Specjalistyczne komputerowe urządzenie peryferyjne, służące do pracy z dużymi płaskimi powierzchniami, mogące nanosić obrazy, wycinać wzory, grawerować itp. Ploterów używają graficy komputerowi, poligrafowie i architekci.

15 URZĄDZENIA WEJŚCIA I WYJŚCIA
Przykładowe urządzenia to: Modem Bluetooth, Irda

16 MODEM Urządzenie wejścia i wyjścia – umożliwiające odbiór sygnału Internetu, przetwarza dane wprowadzane z sieci do komputera oraz wysyła dane do środowiska Internetu.

17 Urządzenia przekazujące dane na drodze bezprzewodowej.
BLUETOOTH, IRDA Urządzenia przekazujące dane na drodze bezprzewodowej.

18 Serdecznie dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "PODSTAWOWE ELEMENTY KOMPUTERA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google