Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

A PROBLEM UZALEŻNIEŃ OD NARKOTYKÓW

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "A PROBLEM UZALEŻNIEŃ OD NARKOTYKÓW"— Zapis prezentacji:

1

2 A PROBLEM UZALEŻNIEŃ OD NARKOTYKÓW
RODZINA A PROBLEM UZALEŻNIEŃ OD NARKOTYKÓW Jolanta Koczurowska MONAR, 2006

3 „Każdy uzależniony człowiek to czyjeś dziecko…”
Każda rodzina, czy chce czy nie, świadomie czy nie, staje się głównym odniesieniem w skomplikowanym obrazie narkomanii Nikt narkomanem się nie rodzi

4 RODZINA 1.jako główne źródło przyczyn uzależnienia
2.jako główne źródło siły terapeutycznej w zdrowieniu z uzależnienia 3.jako główne źródło „czynników ochronnych przed uzależnieniem

5 Rodzina -jako główne źródło przyczyn uzależnienia
„Szczęśliwe rodziny są do siebie podobne; każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób” – Tołstoj „Anna Karenina”

6 Rodzina -jako główne źródło przyczyn uzależnienia
„ jawna patologia” – bieda, przestępczość, alkoholizm, kryzysy, choroby, uwarunkowania genetyczne, „dyskretna patologia” rodziny – słabe więzi, brak czasu, błędy wychowawcze, wymagania, oczekiwania, itp.

7 „Żadna porażka nie jest ostateczna ani żaden sukces”
Rodzina -jako główne źródło siły terapeutycznej w zdrowieniu z uzależnienia „Żadna porażka nie jest ostateczna ani żaden sukces” H. Jackson Brown Jr.

8 Rodzina -jako główne źródło siły terapeutycznej w zdrowieniu z uzależnienia
Uzależnienie – sprawa rodziny (rola narkotyku w życiu rodziny) Trud współodpowiedzialności: - wstyd, złość, bezradność i lęk - wiara, nadzieja, miłość Bez rodziny nic się nie uda Współpraca z rodziną – wykorzystać potencjał .

9 Rodzina -jako główne źródło „czynników ochronnych” przed uzależnieniem
„Nie trzeba daleko szukać, by zobaczyć cud. Cóż może być bardziej nadprzyrodzonego niż larwa stająca się motylem, żółtko kurczakiem, żołędź potężnym dębem?” H. Jackson Brown Jr. .

10 Rodzina -jako główne źródło „czynników ochronnych” przed uzależnieniem
CO CHRONI ? Dziecku potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa – warto sobie zdać sprawę, że nie wystarczy swoje dziecko po prostu kochać. Trzeba mu tę miłość również okazywać i to w taki sposób, aby rzeczywiście ją czuło Dziecku potrzebna jest akceptacja i pochwała – należy nie tylko chwalić osiągnięcia dziecka. Znacznie ważniejsze jest pochwalić już same starania .

11 Rodzina -jako główne źródło „czynników ochronnych” przed uzależnieniem
CO CHRONI ? Dziecku potrzebna jest przestrzeń na własne działanie i świadomość niezmienności Dziecku potrzebne są realistyczne wzorce Dziecku potrzebny jest ruch i właściwe odżywianie Dziecko potrzebuje przyjaciół i pełnego zrozumienia z ich strony Dziecku potrzebne są marzenia i cele życiowe .

12 Co czynić aby nasze dzieci nie sięgały po narkotyki…
Bądź rodzicem świadomym istniejących zagrożeń Poznaj i zrozum powody sięgania przez dziecko po narkotyk Bądź świadomy praw i prawidłowości rządzących rozwojem dziecka .

13 Co czynić aby nasze dzieci nie sięgały po narkotyki… parę porad
Rozmawiaj z dzieckiem Słuchaj ze zrozumieniem Opowiadaj dziecku o sobie Postaw się w jego sytuacji Bądź kiedy ciebie potrzebuje Bądź stanowczy i konsekwentny Spędzajcie razem czas Poznaj kolegów swojego dziecka Pamiętaj – twoje dziecko jest wyjątkowe i niepowtarzalne Bądź przykładem, wzorem, autorytetem .

14 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Jolanta Koczurowska


Pobierz ppt "A PROBLEM UZALEŻNIEŃ OD NARKOTYKÓW"

Podobne prezentacje


Reklamy Google