Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„POSTAW NA RODZINĘ”.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„POSTAW NA RODZINĘ”."— Zapis prezentacji:

1 „POSTAW NA RODZINĘ”

2 W JAKIM CELU ? czyli zasadność omawianego programu:
Już pierwszy punkt Ustawy o Systemie Oświaty stwierdza, że szkoła winna wspierać rodzinę w jej wychowawczej roli; Uświadamiać ogromną rolę rodziny w prawidłowym rozwoju dziecka; Uwrażliwiać na potrzeby, relacje i realizację zaspokajania podstawowych potrzeb dziecka.

3 DEFINICJA RODZINY: rodzina - jest podstawową komórką społeczną;
rodzina - jest najstarszą i najbardziej podstawową formą współżycia ludzi; rodzina – to wzajemne więzi między jej członkami; rodzina – to system o wyraźnej strukturze i zależnościach w zaspokajaniu podstawowych potrzeb jej członków.

4 Podstawowe funkcje i potrzeby rodziny:
funkcja prokreacyjna; f. ekonomiczna; f. opiekuńcza; f. socjalizacyjna; f. wychowawcza; f. kulturowa; f. stratyfikacyjna; f. religijna; f. rekreacyjna. potrzeby uczuciowe; p. bezpieczeństwa; p. poznawcza; p. aktywności; p. samodzielności, wzrostu, rozwoju; p. kontaktu społecznego; p. przynależności; p. akceptacji; p. poczucia sensu życia/duchowa.

5 W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI TO WŁAŚNIE RODZICE SĄ ODPOWIEDZIALNI ZA REALIZACJĘ POTRZEB SWOICH DZIECI !!!

6 STRUKTURA RODZINY:

7 Mnogość relacji w rodzinie dodatkowo ją ubogaca.

8 ZASADY POZYTYWNEGO WYCHOWANIA:
Akceptacja Docenianie Okazywanie uczuć Dostępność Obliczalność Autorytet

9 ZASADY POZYTYWNEGO WYCHOWANIA C.D.
Akceptacja – syn może być podobny do ojca, a córka do matki, ale równie dobrze dzieci mogą stanowić zupełne indywidualności względem swoich rodziców. Akceptacja buduje poczucie bezpieczeństwa i przeświadczenie, że jest się kochanym takim jakim się właściwie jest. Ad.2 Docenianie – rodzice powinni doceniać nawet najmniejsze sukcesy dzieci i sami uczyć swe pociechy doceniania czynów innych. Docenianie swoich dzieci i ich czynów buduje postawę wdzięczności i umiejętnego odczytywania wartości.

10 ZASADY POZYTYWNEGO WYCHOWANIA C.D.
Okazywanie uczuć – przykład rodziców okazujących sobie pozytywne uczucia uczy dzieci okazywania swoich uczuć względem innych. Okazywanie uczuć niweluje niepotrzebną atmosferę niezrozumienia, napięcia i stresu. Ad.4 Dostępność – bycie otwartym na wspólne spędzanie czasu, na zabawy, pomoc w lekcjach, czyli przebywanie z dziećmi rodzi poczucie bezpieczeństwa i bycia kochanym. Dostępność eliminuje przekonanie, że dziecko jest pozostawione same sobie, niekochane, czy niepotrzebne.

11 ZASADY POZYTYWNEGO WYCHOWANIA C.D.
Obliczalność – panowanie nad sobą, zachowania adekwatne do sytuacji, a także prawidłowe reakcje rodziców uczą dzieci. Obliczalność buduje prawidłowe postawy i zachowania dzieci, chroniąc przed brakiem kontroli i nieobliczalnymi poczynaniami. Ad.6 AUTORYTET – wzajemny szacunek, zrozumiałe postępowanie i konsekwentne działania budują autorytet rodzica w oczach dziecka.

12 GDY ZAISTNIEJE PROBLEM
powiadom Policję Ośrodek Pomocy Społecznej instytucje odpowiedzialne za przeciwdziałanie przemocy domowej skorzystaj z Niebieskiej Linii ( ) skontaktuj się z poradnią leczenia odwykowego skorzystaj z pomocy świetlicy socjoterapeutycznej ZORIENTUJ SIĘ dobro Twojej rodziny jest najważniejsze!

13 IDŹ ZA PRZYKŁADEM ŚWIĘTEJ RODZINY

14 KILKA PRAKTYCZNYCH PORAD
Rozmawiaj z dziećmi, mów często jak ważne i kochane są dla Ciebie. Utrzymuj z nimi dobry kontakt, przypominaj, że zawsze mogą na Ciebie liczyć. Podkreślaj, że rodzina jest najważniejsza na świecie, a dzieci stanowią jej istotną część. Nie bądź pobłażliwy, ani surowy dla swoich pociech ale staraj się zachowywać równowagę. Każdą wolną chwilę spędzajcie aktywnie razem z rodziną, bo właśnie tak powinno być!

15

16 UDZIAŁ SZKOŁY Warsztaty umiejętności wychowawczych;
Kampania „Cała Polska czyta dzieciom”; Kampania z USA „Family Day”; Angażowanie się w pasje swoich dzieci; Działania w imprezach szkolnych, wydarzeniach sportowych, piknikach; „Postaw na rodzinę” czyli stały, systematyczny kontakt i współpraca Rady Pedagogicznej z rodzicami i dziećmi…

17 PODSUMOWANIE Rodzicu nigdy nie zapominaj, że jesteś dla dziecka najważniejszy! Potrzebuje ono Twojej bliskości i wsparcia! Poświęcaj dziecku jak najwięcej czasu, aby nauczyło się troszczyć o innych, okazywać im szacunek i budować relacje przyjaźni. Poprzez rodzinę Twoje dziecko uczy się otaczającego świata. KAŻDEGO DNIA BUDUJ DOBRE, TWÓRCZE ŻYCIE SWOICH DZIECI !!!

18 prezentacja przygotowana przez Katarzynę Kowalską w oparciu o Poradnik dla nauczycieli pt. „Postaw na rodzinę” Jolanty Terlikowskiej Bądkowo, dn r.


Pobierz ppt "„POSTAW NA RODZINĘ”."

Podobne prezentacje


Reklamy Google