Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Budowa wewnętrzna komputera klasy PC

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Budowa wewnętrzna komputera klasy PC"— Zapis prezentacji:

1 Budowa wewnętrzna komputera klasy PC
Opracował: Piotr Ślęczkowski

2 Idea i metoda Wewnętrzna budowa komputera klasy PC jest w zasadzie niezmienna od kilkunastu lat. Komputer musi mieć energię, mieć czym przetworzyć informacje, zapamiętać je, przesłać tak by człowiek mógł je odebrać i zapisać. To jest niezmienne od lat. Ale postęp w dziedzinie sprzętu komputerowego jest tak intensywny, że starałem się tu umieścić informacje uniwersalne dla kilku generacji popularnych pecetów. Życzę owocnych i efektywnych poszukiwań. Powodzenia

3 Obudowa komputera to najczęściej metalowa (stalowa lub aluminiowa) z elementami plastikowymi zamknięta skrzynka w formie umożliwiająca umieszczenie i z prostopadłościanu a mocowanie najważniejszych elementów komputera. Nowa obudowa jest sprzedawana zazwyczaj łącznie z zasilaczem komputera. Podstawowymi celami stosowania obudowy komputera jest zarówno ochrona najważniejszych elementów komputera przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i zapewnienie spójnej organizacji podzespołów oraz ich prawidłowej wentylacji. Obudowa powinna także umożliwiać łatwy montaż i wymianę części komputera, oraz jego rozbudowę.

4 W obudowie komputera zainstalujemy:
płytę główną pamięć RAM Procesor napęd dyskietek pamięć CMOS pamięć ROM kartę graficzną kartę dźwiękową zasilacz dysk twardy

5 Płyta główna Płyta główna stanowi podstawę komputera, gdyż to właśnie do niej są podłączane lub montowane w określonych gniazdach wszelkie istotne części składowe komputera. Umożliwia on poszczególnym elementom komputera wzajemnie się komunikować i współpracować. Jej jakość odpowiada za stabilność systemu oraz możliwość rozbudowy komputera. Na płycie głównej mieszczą się złącza procesora, pamięci operacyjnej i kart rozszerzających.

6 Procesor Najważniejszy element komputera stanowi jego procesor, a więc układ scalony sterujący przetwarzaniem i przepływaniem informacji w systemie komputerowym. Procesor stanowiący serce komputera, znajduje się w specjalnym gnieździe na płycie głównej. Wentylator procesora stanowi urządzenie chłodzące ten procesor, które znajduje się na radiatorze; wentylator wymusza ruch powietrza wokół powierzchni. Praca dzisiejszego procesora powoduje tak dużą ilość ciepła, zatrzymanie pracy wentylatora prowadzi do uszkodzenia układu wskutek przegrzania

7 Pamięć RAM Pamięć RAM stanowi pamięć roboczą komputera, na której przechowuje się dane niezbędne dla pracy komputera. Jednak zawartość tej pamięci jest ulotna - znika w momencie odłączenia komputera od zasilania. Odrębną pamięć RAM posiada karta graficzna.

8 Pamięć ROM Napęd optyczny stanowi urządzenie, odczytujące dzięki wiązce lasera dane z nośników: CD (-R, - W) DVD (-R, -RW, +R, +RW) Napęd optyczny może być połączony z komputerem interfejsami Serial ATA, ATA lub SCSI. Jego prędkość jest podawana w wielokrotności podstawowej prędkości 1x odpowiadającej przepustowości 150 kB/s - w przypadku napędów CD bądź 1350 kB/s - w przypadku napędów DVD (przykładowo: maksymalny transfer CD - ROM u 8x to 1,2 MB/s).

9 Pamięć CMOS W pamięci CMOS znajdują się istotne dane opisujące konfigurację komputera oraz zapisana jest aktualna data i czas z zegara systemowego. W przeciwieństwie do pamięci RAM nie wymaga odświeżania, a jedynie stałego zasilania. Interesującymi dla programisty mogą być m.in. parametry dysków twardych (liczba głowic, cylindrów, sektorów itp.) czy np. wielkość zainstalowanej pamięci lub liczba i typ stacji dysków.

10 FDD (Floppy Disk Drive)
to nazwa napędu który umożliwia odczytywanie dyskietek. Jedynym aktualnym, tyleż rozpowszechnionym co przestarzałym, standardem, są dyskietki o pojemności 1,44 MB: miękki (floppy) krążek plastiku, na którym naniesiona jest warstwa materiału magnetycznego, znajduje się w kwadratowej obudowie o przekątnej 3,5 cala. Stąd pełna nazwa może brzmieć ,,FDD 3.5" 1.44 MB'', Choć ,,3.5" 1.44 MB'' jest jeszcze czasem wykorzystywane w zastosowaniach indywidualnych, to jako powszechny nośnik informacji FDD nie są już praktycznie stosowane. Dyskietki 1,44 MB są dinozaurem, który przeszedł do następnej epoki siłą bezwładu.

11 Karta graficzna Sposób wyświetlania obrazu na ekranie monitora najprościej można przedstawić w następujący sposób: procesor karty zapisuje dane o obrazie w pamięci RAM karty, sterownik powoduje przesłanie zawartości pamięci do przetwornika DAC który przesyła sygnał do monitora. Karta rozszerzeń, umiejscawiana na płycie głównej poprzez gniazdo PCI Express lub AGP, która odpowiada w komputerze za obraz wyświetlany przez monitor.

12 Karta rozszerzeń pozwalająca na odgrywanie oraz nagrywanie na komputerze dźwięku w formie plików muzycznych. Karty muzyczne umożliwiają także podłączenie do nich głośników, wzmaczniacza, mikrofonu oraz urządzeń MIDI. Karta dźwiękowa Najważniejszą jej częścią składową, jest przetwornik, zmieniający sygnał analogowy w cyfrowy i odwrotnie, odpowiedzialny za nagrywanie i odtwarzanie plików WAV. Proces nagrywania nazywany jest samplingiem.

13 Twardy dysk Dysk twardy, dysk sztywny (ang. hard disk, hard disk drive) - hermetycznie zamknięty, składający się z od 2 do 8 wirujących talerzy pokrytych bardzo cienką warstwą magnetyczną, każdy posiada osobną głowicę odczytującą-zapisującą, która unosi się nad nim na cienkiej poduszce powietrznej. Dysk twardy jest zwykle na stałe włączony do komputera i przechowuje dane, które powinny być zawsze dostępne, takie jak system operacyjny. Nowoczesne dyski twarde posiadają bardzo dużą przepustowość danych, niski czas dostępu do danych, a ich pojemność wynosi nawet kilkaset gigabajtów.

14 Zasilacz komputera W komputerach osobistych do zasilacza podłączone są: płyta główna dysk lub dyski twarde napędy (optyczne, taśmowe, np. CD- ROM, DVD-ROM, napędy dysków magnetooptycznych, FDD itp.) Zasilacz, który zamienia napięcie przemienne dostępne w sieci elektrycznej na cały zestaw stałych napięć potrzebnych do pracy komputera. Zasilacz komputera wykonany jest zwykle w technice impulsowej, wykorzystując architekturę przetwornicy push-pull. Inne urządzenia znajdujące się wewnątrz komputera, np. wentylatory do obudowy czy dodatkowe panele podłączane podobnie jak napędy do wtyku Molex Tego typu zasilacze mają małe gabaryty i ciężar przy niewielkich tętnieniach napięcia wyjściowego i znacznej mocy potrzebnej do zasilania komputera.

15 Komputer poskładany -uruchomić i pracować-ALE…
Jeśli nie potrafisz sobie dać rady z prawidłowym umiejscowieniem i zainstalowaniem urządzeń i wewnętrznych części komputera i istnieje możliwość, że efekt Twojej pracy będzie tak wyglądał- N I E R Y Z Y K U J POZWÓL ZROBIĆ TO KOMUŚ, KTO JUŻ KIEDYŚ TO ROBIŁ


Pobierz ppt "Budowa wewnętrzna komputera klasy PC"

Podobne prezentacje


Reklamy Google