Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

O FIZYCE Podstawowe pojęcia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "O FIZYCE Podstawowe pojęcia."— Zapis prezentacji:

1 O FIZYCE Podstawowe pojęcia

2 Zagadnienia Fizyka to nauka przyrodnicza Zadania fizyki
Zjawiska fizyczne Wielkości fizyczne Doświadczenia Przyrządy pomiarowe, jednostki fizyczne Dokładność przyrządu, niepewność pomiarów Modele fizyczne, prawa fizyczne Hipoteza, teoria fizyczna

3 Fizyka to nauka przyrodnicza
Powiązana z innymi naukami o przyrodzie: chemia fizyczna astrofizyka geofizyka biofizyka Ale jednak inna...

4 Zadania fizyki Zadaniem fizyki jest wyjaśnienie struktury materii i podstawowych zasad rządzących jej zachowaniem Złożone procesy rozkładamy na prostsze. Liczba praw podstawowych powinna być jak najmniejsza

5 Zjawiska fizyczne Siła logicznego przewidywania odróżnia fizykę od innych nauk przyrodniczych. Prawa odkrywane przez fizykę tłumaczą właściwości materii bardziej złożonej Fizyka jest nauką o najprostszych formach materii i oddziaływaniach zachodzących między nimi. Zjawiska, które są przedmiotem zainteresowania fizyki to zjawiska fizyczne.

6 Wielkości fizyczne Zasadniczą rolę w badaniu przyrody odgrywa opis ilościowy przy pomocy liczb i wzorów co daje obiektywność i możliwość porównania. Wszystkie dające się mierzyć czynniki to wielkości fizyczne. Wielkości skalarne i wektorowe. Symbole.

7 Doświadczenia Podstawowym źródłem wiedzy są świadomie zaplanowane i powtarzalne doświadczenia fizyczne (eksperymenty). Jeśli nie ma sposobu ilościowego opisu i powtarzalnego doświadczenia to nie jest to fizyka. Aby dokonać ilościowego opisu należy przeprowadzić pomiary.

8 Przyrządy pomiarowe, jednostki fizyczne
Przyrząd pomiarowy ma na celu określenie, ile razy badana wielkość jest większa lub mniejsza od wzorca, którego nazywamy jednostką fizyczną. Międzynarodowy Układ Jednostek SI (System International)

9 Dokładność przyrządu, niepewność pomiarów
Każdy przyrząd pomiarowy ma skończoną dokładność zaplanowaną przez konstruktora. Niepewność przypadkowa Niepewność jest ściśle związana z procesem pomiaru.

10 Modele fizyczne, prawa fizyczne
Ustalenia, które czynniki są istotne, a które są bez znaczenia, pozwalają budować modele obiektów i zjawisk fizycznych. Najbardziej uniwersalne regularności, spełnione w różnych układach uzyskują rangę praw fizycznych. Model w fizyce jest to wyidealizowany, uproszczony obraz rzeczywistego układu lub zjawiska fizycznego, zachowujące jego istotne cechy, a pozbawiony innych, drugorzędnych.

11 Hipoteza, teoria fizyczna
Po wszechstronnym, doświadczalnym sprawdzeniu ogólnie sformułowane hipotezy stają się teoriami fizycznymi. Rola matematyki. Ostatecznym kryterium prawdy jest zawsze DOŚWIADCZENIE.

12 To umiecie (macie umieć)!
Przekształcać wzory. Rozróżniać symbole wielkości i symbole jednostek. Znać wielokrotności i podwielokrotności jednostek: od  (10-6) do G (109)

13 Dziękuje za uwagę Powodzenia!


Pobierz ppt "O FIZYCE Podstawowe pojęcia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google