Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZASADA NIEOZNACZONOŚCI HEINSENBERGA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZASADA NIEOZNACZONOŚCI HEINSENBERGA"— Zapis prezentacji:

1 ZASADA NIEOZNACZONOŚCI HEINSENBERGA

2 ZASADA NIEOZNACZONOŚCI
Fizyka klasyczna dokładność pomiaru jest zdeterminowana jedynie jakością aparatury pomiarowej Nie ma teoretycznych ograniczeń na dokładność z jaką mogą być wykonane pomiary Mechanika kwantowa Obowiązuje zasada nieoznaczoności: pewnych wielkości fizycznych nie można zmierzyć równocześnie z dowolną dokładnością

3 ZASADA NIEOZNACZONOŚCI
Nie można z dowolną dokładnością określić obu wielkości występujących w równaniu. Iloczyn nieokreśloności nie może być mniejszy niż stała Plancka podzielona przez 4 pi.

4 ZASADA NIEOZNACZONOŚCI
Przykład. Pęd poruszającego się z prędkością v=5000m/s elektronu zmierzono z dokładnością 0.003%. Z jaką maksymalną dokładnością można było wyznaczyć położenie tego elektronu?

5 ZASADA NIEOZNACZONOŚCI
Przykład: Czas przebywania atomu sodu w stanie wzbudzonym zmierzono z dokładnością Dt=1.6 10-8 s. Z jaką maksymalną dokładnością można było wyznaczyć wartość energii tego stanu?

6 ZASADA NIEOZNACZONOŚCI
Pomiar położenia elektronu przy pomocy światła: Foton, który wpada do mikroskopu musi wcześniej zderzyć się z elektronem przekazując mu część pędu.

7 ZASADA NIEOZNACZONOŚCI

8 ZASADA NIEOZNACZONOŚCI
ZAPAMIĘTAJ: Zasada nieoznaczoności została odkryta przez Wernera Heisenberga. Zasada nieoznaczoności nakłada pewne ograniczenia na dokładność naszych pomiarów. Nie możemy jednocześnie określić dokładnego pędu i położenia cząstki lub wartości energii i czasu.

9 ZASADA NIEOZNACZONOŚCI
JEŚLI W OPISYWANYM ZJAWISKU TO DO OPISU WYSTARCZY FIZYKA KLASYCZNA. NIE UJAWNIAJĄ SIĘ EFEKTY KWANTOWE.


Pobierz ppt "ZASADA NIEOZNACZONOŚCI HEINSENBERGA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google