Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

opracował: Michał Wawrzynów klasa VI a

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "opracował: Michał Wawrzynów klasa VI a"— Zapis prezentacji:

1 opracował: Michał Wawrzynów klasa VI a
Wiem, co jem! opracował: Michał Wawrzynów klasa VI a

2 Zasady racjonalnego żywienia w obrazowy sposób przedstawia Piramida Zdrowego Żywienia. Jeśli nasz organizm otrzymuje każdego dnia niezbędne składniki odżywcze mamy więcej siły, nie odczuwamy ciągłego zmęczenia, łatwiej jest nam pokonywać stres i kłopoty dnia codziennego, jest w nas więcej optymizmu.

3 ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU SZKOLNYM
Zdrowe żywienie ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU SZKOLNYM 1. Jedz codziennie różne produkty z każdej z grup uwzględnionych w Piramidzie Zdrowego Żywienia oraz w Talerzu Zdrowia. 2. Bądź codziennie aktywny fizycznie - ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę. 3. Produkty zbożowe, najlepiej te z pełnego przemiału, powinny być podstawą Twojej diety. 4. Spożywaj codziennie przynajmniej 3-4 porcje mleka lub produktów mlecznych takich jak jogurty, kefiry, maślanka, sery. 5. Jedz codziennie 2 porcje produktów, które są źródłem białka - mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych. 6. Owoce i warzywa powinno się spożywać przy każdym posiłku – minimum 5 porcji dziennie. Jedną porcję warzyw lub owoców w ciągu dnia może stanowić porcja soku. 7. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych na rzecz tłuszczów roślinnych (w umiarkowanych ilościach). 8. Zachowaj umiar w spożyciu cukru i słodyczy. 9. Ograniczaj spożycie soli. 10. Dostarczaj organizmowi wystarczającą ilość płynów.

4 Zbilansowana dieta  Bardzo ważne, aby stosować u dziecka zbilansowaną dietę, zawierającą produkty z różnych grup. Nie ma bowiem produktu żywnościowego, który dostarczałby wszystkich składników pokarmowych w odpowiednich ilościach. Należy zatem podjąć wysiłek i urozmaicać dziecku dzienną dietę. Komponując codzienny jadłospis, należy stosować zasady piramidy zdrowego żywienia.

5 bmi Body Mass Index (ang. wskaźnik masy ciała, w skrócie BMI) to współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach.

6 bmi Oznaczanie wskaźnika masy ciała ma znaczenie w ocenie zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Podwyższona wartość BMI związana jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia takich chorób.

7 Innym sposobem sprawdzenia, czy waga ciała jest prawidłowa jest naniesienie na podany wykres swojej masy (wyrażonej w kilogramach) oraz wzrostu (wyrażonego w metrach). Kolorowe pole, w którym przetną się 2 wartości wskaże, czy nasza waga jest prawidłowa.

8 Piramida zdrowia Zalecenia żywieniowe zawarte w piramidzie to sugestie ogólne, oznaczające, jakie grupy produktów w ilu posiłkach powinny się znaleźć. Jest to też informacja, których produktów należy unikać. Nie oznacza to jednak, że są to bezwzględne nakazy. Prawidłowo ułożone jadłospisy muszą uwzględniać indywidualne potrzeby takie jak: płeć, wiek, rodzaj wykonywanej pracy, kondycja zdrowotna i aktywność fizyczna.

9 Warzywa Warzywa jest to grupa produktów, z którą powinniśmy się na dobre zaprzyjaźnić. Zalety warzyw wynikają z ich niskiej wartości kalorycznej, ze znikomej zawartości tłuszczu i z tego, że są produktami o dużej objętości i spożywanie ich powoduje wypełnienie żołądka i sprawia uczucie sytości.

10 Produkty zbożowe Produkty zbożowe stanowią podstawę piramidy i powinny wchodzić w skład każdego głównego posiłku. Produkty te są dobrym źródłem węglowodanów złożonych dostarczających energii dla pracy mięśni, białka, witamin z grupy B (głównie B1, B2, PP, kwasu foliowego) magnezu, żelaza, cynku oraz błonnika pokarmowego.

11 owoce Owoce są bardziej kaloryczne, niż warzywa (bo zawierają więcej węglowodanów), ale również powinniśmy jeść je codziennie. Są one cennym źródłem antyoksydantów - głównie witaminy C i flawonoidów; soli mineralnych oraz błonnika (a zwłaszcza jego rozpuszczalnej frakcji, czyli pektyn, które obniżają poziom cholesterolu we krwi.

12 nabiał Rosnące dzieci, nastolatki, kobiety i starsi ludzie potrzebują więcej niektórych składników odżywczych. U młodzieży i dorosłych powyżej 50 roku życia występuje zwiększone zapotrzebowanie na wapń. Jednak ze względu na stan naszych kości wszyscy powinniśmy spożywać wiele pokarmów zawierających wapń. Z tego powodu należy jeść nabiały, pamiętając jednak aby wybierać tego ograniczonej zawartości tłuszczu, w ten sposób unikniemy nadmiaru nasyconych kwasów tłuszczowych.

13 Mięso, ryby, jaja Produkty białkowe - mięso (czerwone, drób) i przetwory, ryby, jaja powinny być spożywane w dwóch porcjach w ciągu dnia. Są one produktami bogatymi w łatwo przyswajalne żelazo, pełnowartościowe białko i witaminy z grupy B – głównie wit. B12, B6, PP. Należy wybierać chude gatunki i spożywać je z umiarem. Wysokie spożycie mięsa czerwonego (wołowina, wieprzowina, baranina) i jego przetworów jest związane z ryzykiem rozwoju miażdżycy oraz choroby niedokrwiennej serca, ze względu na dużą w nich zawartość tłuszczów nasyconych oraz cholesterolu. Ryby i drób zawierają mniej tłuszczów nasyconych a więcej nienasyconych w porównaniu z mięsem czerwonym. Spożywanie ryb, szczególnie morskich co najmniej 2 razy w tygodniu, zamiast mięsa jest korzystne, ze względu na obecność w nich nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega 3, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka w tym rozwoju mózgu i procesów widzenia. Kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3 korzystnie wpływają na krzepliwość krwi w układzie krwionośnym i poziom lipidów w surowicy oraz odporność organizmu.

14 słodycze Powinniśmy jak najmniej słodyczy ponieważ są niezdrowe i mogą nam zaszkodzić np.: mogą spowodować ból zęba.

15 książeczka „Trzymaj formę” dla młodzieży
Źródła książeczka „Trzymaj formę” dla młodzieży


Pobierz ppt "opracował: Michał Wawrzynów klasa VI a"

Podobne prezentacje


Reklamy Google