Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zjawisko dyfuzji obserwujemy codziennie,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zjawisko dyfuzji obserwujemy codziennie,"— Zapis prezentacji:

1 W jaki sposób prawa fizyki wykorzystywane są w naszych domach i w życiu codziennym?

2 Zjawisko dyfuzji obserwujemy codziennie,
nie zawsze zdając sobie z tego sprawę. Jeżeli otwieramy buteleczkę z perfumami, to ich zapach po pewnym czasie odczuwać będziemy w całym pomieszczeniu. Cząsteczki powietrza, poruszając się bardzo szybko, zderzają się z cząsteczkami perfum i przesuwają je w różnych kierunkach, tak, że w końcu dotrą do wszystkich punktów pomieszczenia. Podobnie zjawisko dyfuzji będzie zachodzić w cieczach.

3 Doświadczenie 1 Herbata z torebki zabarwia wodę bardzo powoli.
Fotografię szklanki numer 2 wykonano po dwóch godzinach. Dyfuzja w cieczach zachodzi wolniej niż w gazach, ponieważ cząsteczki cieczy są ułożone bardzo ciasno i ich ruch jest utrudniony.

4

5 Pierwsza zasada dynamiki Newtona
Jeżeli na ciało nie działają żadne siły lub działające siły wzajemnie się równoważą, to pozostaje ono w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym. Inaczej mówiąc, ciało nie zmienia swojego stanu ruchu. Pokażmy to doświadczalnie:

6 Doświadczenie 2 Wózek z ludzikiem jest w spoczynku (na zdjęciu).
Po szybkim ruszeniu wózka, ludzik spadł w tym samym miejscu, w którym znajdował się na wózku, co widać na drugim obrazku. Z tą zasadą spotykamy się w życiu codziennym, np. przy ruszaniu samochodu „wbija” nas w fotel, a kiedy samochód hamuje, to lecimy do przodu. Dlatego pamiętajmy o pasach bezpieczeństwa.

7

8 Doświadczenie 3 Przebieg: Podniosłem kulkę na wysokość około 30cm i upuściłem na plastelinę. Następnie powtórzyłem doświadczenie. Wyniki: Gdy kulka spadła na plastelinę, wydrążyła w niej dziurę - odkształciła plastelinę. Wnioski: To doświadczenie pokazuje energię potencjalną ciężkości. Kulka wykonała pracę, czyli posiada energię.

9

10 Na każde ciało w ruchu działa siła oporu, hamując jego ruch
Na każde ciało w ruchu działa siła oporu, hamując jego ruch. Tą siłą jest tarcie. Siła tarcia zależy głównie od powierzchni. Np.: poruszając w wodzie dłonią ze złączonymi palcami będzie nam trudniej ją przesunąć niż dłonią z rozłączonymi palcami, bo powierzchnia jest mniejsza.

11

12 Zjawisko tarcia jest bardzo użyteczne.
Gdyby go nie było nie moglibyśmy wykonywać najprostszych czynności: nie moglibyśmy chodzić, trzymać w ręku długopisu, a przede wszystkim nie moglibyśmy pisać notatek na lekcjach, bo tusz z długopisu nie zostawałby nam na kartce 

13 Prezentację wykonali : Robert Modliński Michał Jędraszak Dawid Błażejczyk Damian Orłowski Paweł Jędrzejowski Wojciech Ślemp Bartosz Kibała Bartosz Grela Dziękujemy za Uwagę! Wszelkie prawa zastrzeżone Copyright © 2012


Pobierz ppt "Zjawisko dyfuzji obserwujemy codziennie,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google