Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Polscy patrioci XX wieku

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Polscy patrioci XX wieku"— Zapis prezentacji:

1 Polscy patrioci XX wieku
Grupa II: Natalia Majocha Wiktoria Wieczerzak Daria Mordec Adrian Sroka Damian Trzpis Rafał Piątkowski Konrad Zakręcki Daria Jarosz

2 Patriotyzm Patriotyzm (łac. patrio = ojczyzna, gr. patriates) – postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a często także gotowością do poświęcenia własnego zdrowia lub życia oraz pracy dla jej dobra. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka.

3 Patriotyzm Nazwa "patriotyzm" wywodzi się z greckiej nazwy "πατριά" - „patria" oznaczającej rodzinę, grupę, plemię lub naród wywodzący się od wspólnych przodków, ojców tzw. ojczyznę. "Patria" jest z kolei derywatem źródłowej nazwy greckiej "πατήρ" - "patēr" oznaczającej "ojca" - głowę rodu. Te greckie terminy zostały przejęte później przez Rzymian i przeniknęły do łaciny w formie "pater" i "patrio" rozpowszechniając się także w innych językach europejskich. Słowo "patriotyzm" literalnie oznacza "miłość ojczyzny".

4 Cechy patrioty Cechami patrioty jest umiłowanie własnej ojczyzny i narodu oraz szacunek dla swoich przodków. Może być ono realizowane poprzez kultywowanie tradycji i obrzędów, obchodzenie świąt i rocznic, oddawanie czci bohaterom narodowym oraz sławnym osobistościom zasłużonym dla kraju, a także kultywowanie pamięci o nich. Patriotyzm oznacza także postawę prospołeczną przejawiającą się również w pozytywnym działaniu na rzecz rozwoju swojej lokalnej społeczności w różnego rodzaju przedsięwzięciach o charakterze kulturalnym, politycznym i społecznym; uczestnictwo w wyborach, świadomą postawą obywatelską.

5 Patriotyzm Patriota to ktoś, kto jest dumny, że jest Polakiem.

6 Polscy patrioci XX wieku
Jan Paweł II Henryk Sienkiewicz Józef Piłsudski Lech Wałęsa Wincenty Witos Aleksander Kwaśniewski Ryszard Kaczorowski

7 Jan Paweł II Lata jego młodości przypadły na
II wojnę światową, nie mógł bezpiecznie rozwijać swojego talentu aktorskiego, okupanci nie pozwalali mu na to Ale Wojtyła nie poddawał się Kiedy widział, jak wiele osób ginie, jak daleko podąża okres morderstw, zaczął walczyć o Polskę. Słowem Nie bał się śmierci, nie bał się okupanta Dlaczego? Kochał Polskę, uważał ją za swój dom, swoje miejsce na ziemi. Dlatego uczestniczył w podziemnych spotkaniach pomagał biednym, walczył o Polskę.

8 Henryk Sienkiewicz Henryk Sienkiewicz żył w XIX/XX
wieku, w czasach kiedy Polska była pod zaborami. Swój patriotyzm udowodnił pisząc powieść „Krzyżacy”, w której najprawdopodobniej towarzyszyła mu idea – jeśli Polacy pokonali w XV wieku Krzyżaków, to i teraz też mogą pokonać zaborców Być może tą powieścią dał ducha walki swoim rodakom i być może dzięki niemu Polska znowu zawidniała na mapie Europy.

9 Józef Piłsudski Józef Klemens Piłsudski
(ur. 5 grudnia 1867 w Zułowie pod Wilnem, zm. 12 maja w Warszawie) – polski działacz niepodległościowy, dowódca wojskowy, polityk Naczelnik Państwa polskiego w latach –1922 i naczelny wódz Armii Polskiej od 11 listopada 1918, Pierwszy Marszałek Polski od 1920; dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930), twórca tzw rządów sanacyjnych w II Rzeczpospolitej wprowadzonych w roku po zamachu stanu.

10 Lech Wałęsa Lech Wałęsa-(ur. 29 września 1943
w Popowie), polski polityk i działacz związkowy, z zawodu elektryk. Współzałożyciel i pierwszy przewodniczący „ Solidarności”, opozycjonista w okresie PRL. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990–1995. Człowiek roku 1981 Według magazynu „Time”. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

11 Aleksander Kwaśniewski
Aleksander Kwaśniewski (ur. 15 listopada w Białogardzie) – polski polityk, z zawodu dziennikarz. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej od 23 grudnia do 23 grudnia 2005.W okresie PRL działacz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (od 1977), minister w rządach Zbigniewa Messnera i Mieczysława Rakowskiego. Założyciel Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, poseł na Sejm I i II kadencji.

12 Wincenty Witos Wincenty Witos (ur. 22 stycznia 1874 w Wierzchosławicach koło Tarnowa, zm. 31 października 1945 w Krakowie) – polski polityk, działacz ruchu ludowego, trzykrotny premier. Od w Stronnictwie Ludowym, w latach 1908–1914 poseł do galicyjskiego Sejmu Krajowego, od 1909 do 1931 wójt Wierzchosławic. Od 1919 poseł na polski Sejm. Trzykrotnie sprawował funkcję prezesa rady ministrów. W 1930 aresztowany przez władze sanacyjne, osadzony w twierdzy brzeskiej, oskarżony w tzw. procesie brzeskim o przygotowywanie zamachu stanu, skazany na 1,5 roku więzienia, udał się na emigrację do Czechosłowacji. Do kraju powrócił tuż przed wybuchem II wojny światowej, po jej rozpoczęciu internowany przez Niemców, odrzucił propozycję utworzenia rządu kolaboracyjnego. Po wojnie powołany na wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Narodowej, w 1945 prezes nowo powstałego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

13 Wincenty Witos

14 Ryszard Kaczorowski Ryszard Kaczorowski herbu Jelita (ur. 26 listopada 1919 w Białymstoku, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – polski polityk, działacz społeczny i harcerz, komendant chorągwi Szarych Szeregów w Białymstoku w 1940, po 1945 na emigracji, członek Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej, w latach 1989– Prezydent RP na Uchodźstwie; zginął w katastrofie polskiego Tu w Smoleńsku. Ryszard Kaczorowski był ostatnim Prezydentem RP na Uchodźstwie. 22 grudnia 1990 złożył urząd na ręce nowo zaprzysiężonego Prezydenta RP Lecha Wałęsy i na Zamku Królewskim w Warszawie uroczyście przekazał mu insygnia władzy państwowej.

15 Bibliografia www.wikipedia.pl www.google.pl www.opoka.org.pl
Encyklopedia PWN


Pobierz ppt "Polscy patrioci XX wieku"

Podobne prezentacje


Reklamy Google