Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia Madagaskaru Przygotowała: Karolina Kowalska z kl. Ia Liceum Ogólnokształcącego z kl. Ia Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Nowem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia Madagaskaru Przygotowała: Karolina Kowalska z kl. Ia Liceum Ogólnokształcącego z kl. Ia Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Nowem."— Zapis prezentacji:

1 Historia Madagaskaru Przygotowała: Karolina Kowalska z kl. Ia Liceum Ogólnokształcącego z kl. Ia Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Nowem

2 Madagaskar – pierwsze wzmianki. Pierwsze wzmianki o wyspie położonej na Oceanie Indyjskim, pojawiły się w I w. Madagaskar położony był na arabskich szlakach handlowych, więc prawdopodobnie znany był już Arabom w IV w. Europejczycy odkryli Madagaskar w 1500 r. Rysunek obok przedstawia mapę Madagaskaru z 1616 r. Pierwsze wzmianki o wyspie położonej na Oceanie Indyjskim, pojawiły się w I w. Madagaskar położony był na arabskich szlakach handlowych, więc prawdopodobnie znany był już Arabom w IV w. Europejczycy odkryli Madagaskar w 1500 r. Rysunek obok przedstawia mapę Madagaskaru z 1616 r.

3 Europejczycy na Madagaskarze Pierwszymi Europejczykami na Madagaskarze byli Portugalczycy. 10 sierpnia 1500 r. portugalski statek zniesiony przez prądy morski dotarł do wybrzeży wyspy. Z uwagi na okoliczność, iż na ten dzień przypadały imieniny św. Wawrzyńca wyspę nazwano Wyspą Świętego Wawrzyńca. Zdjęcia obok przedstawiają godło i flagę Madagaskaru. Pierwszymi Europejczykami na Madagaskarze byli Portugalczycy. 10 sierpnia 1500 r. portugalski statek zniesiony przez prądy morski dotarł do wybrzeży wyspy. Z uwagi na okoliczność, iż na ten dzień przypadały imieniny św. Wawrzyńca wyspę nazwano Wyspą Świętego Wawrzyńca. Zdjęcia obok przedstawiają godło i flagę Madagaskaru.

4 Historia powstania stolicy Madagaskaru – Antanarivy Od ok. 1600 r. ziemie Madagaskaru kontrolowane były przez lud Merina, który podzielił wyspę na siedem państw-miast. W 1625 r. jeden z lokalnych władców, wywodzący się właśnie z tego plemienia, o imieniu Andrianjaka założył w sercu wyspy obecna stolicę – Antanariwę. Zdjęcie obok przedstawia panoramę tego miasta. Od ok. 1600 r. ziemie Madagaskaru kontrolowane były przez lud Merina, który podzielił wyspę na siedem państw-miast. W 1625 r. jeden z lokalnych władców, wywodzący się właśnie z tego plemienia, o imieniu Andrianjaka założył w sercu wyspy obecna stolicę – Antanariwę. Zdjęcie obok przedstawia panoramę tego miasta.

5 Powstanie w państwie Ambohimanga W 1745 r., w państwie Ambohimanga przychodzi na świat Ramboasalama.W 1783 wybucha powstanie przeciwko władcy państwa-miasta Ambohimanga o imieniu Andrianjafy. Andrianjafy zostaje pojmany i sprzedany w niewolę – jednakże Ramboasalama uwalnia go. Za ten wyczyn Andrianjafy adoptuje Ramboasalama i nadaje mu nowe imię Andrianampoinimerina. Obaj kontynuują walkę z rebeliantami z fortu Ilafy. W1786 Andrianjafy zawiera traktat pokojowy z państwem-miastem Antananarivo. W 1824 r. największa grupa etniczna Madagaskaru, lud Merina,po podbiciu całej wyspy tworzy królestwo Merina, które przetrwało do 1896 r. W 1745 r., w państwie Ambohimanga przychodzi na świat Ramboasalama.W 1783 wybucha powstanie przeciwko władcy państwa-miasta Ambohimanga o imieniu Andrianjafy. Andrianjafy zostaje pojmany i sprzedany w niewolę – jednakże Ramboasalama uwalnia go. Za ten wyczyn Andrianjafy adoptuje Ramboasalama i nadaje mu nowe imię Andrianampoinimerina. Obaj kontynuują walkę z rebeliantami z fortu Ilafy. W1786 Andrianjafy zawiera traktat pokojowy z państwem-miastem Antananarivo. W 1824 r. największa grupa etniczna Madagaskaru, lud Merina,po podbiciu całej wyspy tworzy królestwo Merina, które przetrwało do 1896 r.

6 Polska a Madagaskar W 1773 r., Polak, Maurycy Bieniowski, jako podpułkownik wojsk francuskich został wysłany z misją podbicia nowych krain na wschodzie. Beniowski dopłynął na Madagaskar, gdzie przyjęto go bardzo ciepło. W 1776 r. został obwołany przez tubylców królem. W tym samym roku powrócił do Francji, by przedstawić rządowi swe plany wykorzystania nowego lądu, ale nie uzyskał poparcia. W 1785 r., przypłyną na Madagaskar jeszcze raz, gdzie zginą podczas potyczek z Francuzami. W 1773 r., Polak, Maurycy Bieniowski, jako podpułkownik wojsk francuskich został wysłany z misją podbicia nowych krain na wschodzie. Beniowski dopłynął na Madagaskar, gdzie przyjęto go bardzo ciepło. W 1776 r. został obwołany przez tubylców królem. W tym samym roku powrócił do Francji, by przedstawić rządowi swe plany wykorzystania nowego lądu, ale nie uzyskał poparcia. W 1785 r., przypłyną na Madagaskar jeszcze raz, gdzie zginą podczas potyczek z Francuzami.

7 Władcy królestwa Merina i czas ich panowania Król Andrianampoinimerina (1783-1810) Król Andrianampoinimerina (1783-1810) Król Radama I (1810-1828) Król Radama I (1810-1828) Królowa Ranavalona I Okrutna (1828-1861) Królowa Ranavalona I Okrutna (1828-1861) Król Radama II (1861-1863) Król Radama II (1861-1863) Królowa Rasoherina (1863- 1868) Królowa Rasoherina (1863- 1868) Królowa Ranavalona II (1868-1883) Królowa Ranavalona II (1868-1883) Królowa Ranavalona III (1883-1897) Królowa Ranavalona III (1883-1897)

8 Podboje królestwa Merina W 1834 r. po śmierci Ramitraho królestwo Merina anektowało południową część królestwa Menabe. W 1846 królowa Ranavalona I ulokowała w stolicy Menabe oddziały wojska oraz osadników w anektowanej części królestwa. Pomimo braku traktatu pokojowego już nigdy więcej nie prowadzono działań wojennych, a dwa miasta należące do plemienia Sakalava, tj. Menabe i Boina nigdy nie zostały zaanekowne. W 1834 r. po śmierci Ramitraho królestwo Merina anektowało południową część królestwa Menabe. W 1846 królowa Ranavalona I ulokowała w stolicy Menabe oddziały wojska oraz osadników w anektowanej części królestwa. Pomimo braku traktatu pokojowego już nigdy więcej nie prowadzono działań wojennych, a dwa miasta należące do plemienia Sakalava, tj. Menabe i Boina nigdy nie zostały zaanekowne.

9 Droga do upadku królestwa Merina Od roku 1883 Francuzi zaczęli dokonywać inwazji na Madagaskar i w 1895 zdobyli stolicę królestwa Merina. Upadek królestwa Merina nastąpił w 1896 roku, dniu w którym francuski parlament przyjął uchwałę o zaanektowaniu wyspy oraz o wysiedleniu królowej Ranavalona III początkowo na wyspę Reunion, a następnie do Aligerii. Francuzi zaanekowali jednak Menabe dopiero w roku 1900. Od roku 1883 Francuzi zaczęli dokonywać inwazji na Madagaskar i w 1895 zdobyli stolicę królestwa Merina. Upadek królestwa Merina nastąpił w 1896 roku, dniu w którym francuski parlament przyjął uchwałę o zaanektowaniu wyspy oraz o wysiedleniu królowej Ranavalona III początkowo na wyspę Reunion, a następnie do Aligerii. Francuzi zaanekowali jednak Menabe dopiero w roku 1900.

10 Madagaskar odzyskuje Niepodległość Na Madagaskarze pierwsze organizacje Niepodległościowe powstawały już od roku 1912. Od 1942 r., wojska brytyjskie atakowały Madagaskar i w tym samym roku zdobyły Fort Dauphin. W latach 1947-1948 na Madagaskarze trwały powstania zbrojne. W ich wyniku w 1960 roku Madagaskar odzyskał pełną niepodległość. Jednak nie znaczy to, że mieszkańcy wyspy mogą żyć spokojnie. W latach 1972-1975 panował stan wojenny, a w 2009 roku doszło tam do zamachu stanu. Na Madagaskarze pierwsze organizacje Niepodległościowe powstawały już od roku 1912. Od 1942 r., wojska brytyjskie atakowały Madagaskar i w tym samym roku zdobyły Fort Dauphin. W latach 1947-1948 na Madagaskarze trwały powstania zbrojne. W ich wyniku w 1960 roku Madagaskar odzyskał pełną niepodległość. Jednak nie znaczy to, że mieszkańcy wyspy mogą żyć spokojnie. W latach 1972-1975 panował stan wojenny, a w 2009 roku doszło tam do zamachu stanu.

11 Spis źródeł http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Madagas karu http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Madagas karu http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Madagas karu http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Madagas karu http://pl.wikipedia.org/wiki/Madagaskar http://pl.wikipedia.org/wiki/Madagaskar http://pl.wikipedia.org/wiki/Madagaskar http://pl.wikipedia.org/wiki/Madagaskar#Poc hodzenie_nazwy http://pl.wikipedia.org/wiki/Madagaskar#Poc hodzenie_nazwy http://pl.wikipedia.org/wiki/Madagaskar#Poc hodzenie_nazwy http://pl.wikipedia.org/wiki/Madagaskar#Poc hodzenie_nazwy http://en.wikipedia.org/wiki/Antananarivo http://en.wikipedia.org/wiki/Antananarivo http://en.wikipedia.org/wiki/Antananarivo http://pl.wikipedia.org/wiki/Maurycy_Beniow ski http://pl.wikipedia.org/wiki/Maurycy_Beniow ski http://pl.wikipedia.org/wiki/Maurycy_Beniow ski http://pl.wikipedia.org/wiki/Maurycy_Beniow ski


Pobierz ppt "Historia Madagaskaru Przygotowała: Karolina Kowalska z kl. Ia Liceum Ogólnokształcącego z kl. Ia Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Nowem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google