Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Madagaskar Wykonały : Ola Opacka Weronika Woźniak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Madagaskar Wykonały : Ola Opacka Weronika Woźniak."— Zapis prezentacji:

1 Madagaskar Wykonały : Ola Opacka Weronika Woźniak

2 Miliony lat temu Madagaskar oderwał się od Afryki, stając się czwartą największą wyspą świata. W zupełnej izolacji od kontynentu zaczęły się wykształcać niezwykłe gatunki roślin i zwierząt. Tak powstał raj dla miłośników natury i podróżników.

3 Historia Archeolodzy datują, iż pierwsi ludzie przybyli na Madagaskar pomiędzy II a V wiekiem naszej ery z południowo-wschodniej Azji, najprawdopodobniej z Borneo. Równocześnie, lub krótko po tym przybyli Bantu z Afryki. W VII wieku kupcy arabscy założyli na Madagaskarze faktorie. 10 sierpnia 1500 statek dowodzony przez Diogo Diaza, zniesiony przez prądy morskie trafił na nieznaną wyspę (Madagaskar). Z uwagi na okoliczność, iż na ten dzień przypadały imieniny Świętego Wawrzyńca wyspę nazwano wyspą Świętego Wawrzyńca.

4 Ludnosc Magadaskaru Prawie całą ludność Madagaskaru (99%) stanowią Malgasze (18 grup etnicznych), poza nimi niewielka liczba Indusów, Pakistańczyków, Francuzów, Arabów i Chińczyków; ok. 50% ludności Madagaskaru stanowią wyznawcy tradycyjnych religii afryk.; 41% to chrześcijanie (23% katolicy, pozostali to luteranie, anglikanie i in.); 7% ludności stanowią muzułmanie; wysoki przyrost naturalny (30,3‰, 2006); przeciętna długość trwania życia mężczyzn 55 lat, kobiet — 60 lat; średnia gęstość zaludnienia 29 osób na km2; najgęściej zaludniona wschodnia i centralna część kraju; w miastach mieszka 31% ludności; gł. m.: Antananarywa, Toamasina, Fianarantsoa, Mahajanga.

5 Jezyki madagaskaru Mieszkańcy Madagaskaru posługują się głównie językiem malgaskim. Obok niego na wyspie powszechny jest również francuski. Bez znajomości podstawowych zwrotów oraz liczebników po francusku komunikacja w większości miejsc, wliczając także stolicę, może okazać się niemal niemożliwa. Język urzędowy na Madagaskarze: malgaski, francuski, w użyciu także rodzime narzecza. Malgaski jest ojczystą mową Malgaszów, lecz używa się go też w Komorach, Reunionie, Majottcie. Język ten zalicza się do grupy austronezyjskiej.

6 Miasto Antananarivo to stolica Madagaskaru. Położona jest w środkowej części wyspy, na wysokości ok m n.p.m., jest największym miastem na wyspie. Nazwa miasta oznacza "Miasto Tysiąca Wojowników". Położona jest w górzystym terenie z kolorowymi domami o ciekawej architekturze, zawiłymi uliczkami i licznymi marketami. Pola ryżowe na obrzeżach miasta kontrastują z nowoczesnymi budynkami, sklepami i ruchem drogowym. W starej części stolicy kolorowa zabudowa jest mieszanką stylu afrykańskiego i kolonialnego. Najciekawszymi obiektami - i chyba jedynymi znaczącymi zabytkami - są dwa pałace z czasów niepodległej monarchii malgaskiej z XIX wieku.

7

8 Wioski

9

10 Busz Dzieci w buszu Często mają więcej niż ośmioro braci i sióstr. Są niedożywione. Jeśli jedzą, to trzy razy dziennie ryż w wodzie z gotowanych liści. Czasem przychodzą do mnie z pytaniem, czy choć resztek przypalonego ryżu w garnku nie mam. Uczą się nieliczni.

11

12 Pomoce


Pobierz ppt "Madagaskar Wykonały : Ola Opacka Weronika Woźniak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google