Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szereg rozdzielczy Szereg rozdzielczy jest zestawieniem, w którym wartości badanej cechy statystycznej rozdzielone są na określone grupy (klasy), a każdej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szereg rozdzielczy Szereg rozdzielczy jest zestawieniem, w którym wartości badanej cechy statystycznej rozdzielone są na określone grupy (klasy), a każdej."— Zapis prezentacji:

1 Szereg rozdzielczy Szereg rozdzielczy jest zestawieniem, w którym wartości badanej cechy statystycznej rozdzielone są na określone grupy (klasy), a każdej grupie (klasie) przyporządkowana jest liczba wartości do niej należących. Możemy stwierdzić, że szereg rozdzielczy przedstawia strukturę badanej zbiorowości. Wyróżnia się dwa rodzaje szeregów rozdzielczych: - szereg rozdzielczy przedziałowy - szereg rozdzielczy punktowy

2

3

4 Szereg rozdzielczy przedziałowy składa się z wartości przedstawionych w postaci tzw. przedziałów klasowych xDi – xGi (xDi – dolna granica przedziału klasowego, xGi – górna granica przedziału klasowego) oraz odpowiadających im liczebności ni (częstości względnych lub odsetek ). Innymi słowy, szereg rozdzielczy przedziałowy to ciąg par (xDi – xGi , ni), dla i = 1, 2, … , k.

5 Szereg rozdzielczy przedziałowy

6

7

8

9 Budowa szeregu rozdzielczego przedziałowego
Ustalenie liczby przedziałów klasowych Wyznaczenie długości przedziałów klasowych Wyznaczenie dolnej granicy pierwszego przedziału klasowego Budowa szeregu rozdzielczego

10 Ustalenie liczby przedziałów klasowych

11 Ustalenie liczby przedziałów klasowych

12 Wyznaczenie długości przedziałów klasowych

13 Wyznaczenie dolnej granicy pierwszego przedziału klasowego

14 Dokładność jest określona położeniem ostatniej cyfry znaczącej w szeregu liczbowym, przedstawiającym wynik pomiaru badanej cechy statystycznej. Poziom dokładności będziemy oznaczać . Interpretacja pojęć cyfra znacząca i dokładność, przedstawiono w przykładach.

15 Przykład 1. Miejsca dziesiętne i dokładność. Liczba może być zapisana jako: z dokładnością do 3 miejsc dziesiętnych, więc  = 0,001 z dokładnością do 2 miejsc dziesiętnych, więc  = 0,01 z dokładnością do 1 miejsca dziesiętnego, więc  = 0,1 z dokładnością do najbliższej liczby całkowitej, więc  = 1 z dokładnością do najbliższej liczby dziesiątek więc  = 10. Podając wartość liczbową x z dokładnością , powinniśmy mieć świadomość, że jest to wartość zmierzona, a wartość rzeczywista zawiera się w przedziale:

16 Przykład 2. Cyfry znaczące i dokładność Liczba 58,4819 może być zapisana jako: 58,482 z dokładnością do 5 cyfr znaczących, więc  = 0,001 58,48 z dokładnością do 4 cyfr znaczących, więc  = 0,01 58,5 z dokładnością do 3 cyfr znaczących, więc  = 0,1 z dokładnością do 2 cyfr znaczących, więc  = 1 z dokładnością do 1 cyfry znaczącej, więc  = 10.

17


Pobierz ppt "Szereg rozdzielczy Szereg rozdzielczy jest zestawieniem, w którym wartości badanej cechy statystycznej rozdzielone są na określone grupy (klasy), a każdej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google