Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Monitory i systemy graficzne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Monitory i systemy graficzne"— Zapis prezentacji:

1 Monitory i systemy graficzne
Prezentacja na lekcję UTK z działu „Monitory i Systemy Graficzne”

2 Monitory CRT W monitorach tego rodzaju do wyświetlania obrazu używa się wiązki elektronów wystrzeliwanej z działa elektronowego (najczęściej katoda), która odchylana magnetycznie (przy pomocy cewek odchylania poziomego i pionowego) pada na luminofor, powodując jego wzbudzenie do świecenia.

3 Budowa Monitora CRT 1 - działo elektronowe 2 – skupianie elektronów
3 – odchylanie elektronów 4 – maska elektronowa 5 – warstwa limonoforu

4 Podstawowe parametry monitorów CRT
Przekątna Rozdzielczość Odświeżanie Połączenia Wielkość Plamki Ilość zużywanej energii Jasność Kontrast normy

5 Monitory LCD urządzenie wyświetlające obraz, którego zasada działania oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.

6 Budowa monitora LCD

7 Podstawowe parametry monitorów LCD
Przekątna Rozdzielczość Typ matrycy Rozmiar plamki Format obrazu Jasność Kontrast Kąt widzenia w pionie i poziomie Czas reakcji plamki Pivot Możliwość zawieszenia na ścianie Normy Złącza sygnałowe

8 Monitory Plazmowe monitor, który do tworzenia obrazu wykorzystuje plazmę i luminofor.

9 Karty Graficzne Karta rozszerzeń komputera generująca sygnał dla ekranu monitora. Podstawowym zadaniem karty graficznej jest odbiór i przetwarzanie otrzymywanych od komputera informacji o obrazie oraz odpowiednie wyświetlanie tegoż obrazu za pośrednictwem monitora. Podzespół ten jest też nazywany terminem karta VGA. Określenie to jest poprawne, choć nieco anachroniczne.

10 Budowa Karty Graficznej

11 Zasada działania karty graficznej
Karta sterownika graficznego ma za zadanie zarówno wyświetlanie obrazu, jak i aktywne współuczestnictwo w jego tworzeniu, a nawet zupełne wyręczanie w tej materii główny procesor komputera. Wyświetlaniem obrazu zajmuje się układ przetwornika RAMDAC. Odpowiednio zaprogramowany, w celu ustawienia parametrów właściwego trybu graficznego, odczytuje on zawarte w pamięci karty bajty opisujące kolory poszczególnych pikseli (to w trybach graficznych; w trybach tekstowych z pamięci czytane są kody znaków oraz ich atrybuty-kolor, migotanie, itp. -a informacja o ich wyglądzie pochodzi z generatora znaków ). Na podstawie odczytanych informacji RAMDAC generuje sygnały elektryczne sterujące monitorem. Za budowanie obrazu w pamięci karty odpowiada jej procesor-wyspecjalizowany układ scalony, zwany także akceleratorem. Na żądanie drivera ( sterownika programowego) potrafi on wykonać podstawowe i najczęściej używane operacje graficzne, np.: kreślenie odcinków, rysowanie prostokątów, wypełnianie i kopiowanie obszarów, co przyspiesza nie tylko działanie programów użytkowych, ale także-a może przedewszystkim-graficznych interfejsów użytkownika ( Windows). W praktyce nierzadko zdarza się, że akcelerator działa tylko w niektórych wyższych trybach, zaś w trybach o gorszych parametrach karta działa jako tzw. bufor ramki ( frame buffer)- wszystkie operacje graficzne wykonuje główny procesor komputera. Obraz jest wyświetlany dopiero wtedy, gdy cały jest już narysowany.

12 Podstawowe parametry karty graficznej
Model Producent chipsetu Rodzaj złącza Wielkość i rodzaj pamięci Szerokość magistrali pamięci Częstotliwość pracy w grafice 3D Częstotliwość Pixel Shader Liczba procesorów strumieniowych Częstotliwość pracy procesora graficznego Częstotliwość pracy układu RAMDAC Chłodzenie chipsetu Wyjścia Tryb pracy wielu kart Obsługa DirectX w wersji, np. 10.0 Zgodność programowa: Shader Model, Open GL.

13 Koniec Prezentację przygotował: Dawid Kopyść Na lekcję: UTK
(Urządzenia Techniki Komputerowej) Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Monitory i systemy graficzne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google