Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Promujemy honorowe krwiodawstwo

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Promujemy honorowe krwiodawstwo"— Zapis prezentacji:

1 Promujemy honorowe krwiodawstwo
Zrób coś niezwykłego, uratuj komuś życie! Promujemy honorowe krwiodawstwo Autorzy: Paweł Pokusa i Karol Szustakiewicz

2 „Nie jest ważne to co mamy, ale to czym się dzielimy"
Jan Paweł II Jak zostać Krwiodawcą - Honorowym krwiodawcą zostaje każdy kto chociaż raz oddał bezinteresownie krew lub jej składniki. Każdy krwiodawca otrzymuje legitymację krwiodawcy z wpisaną grupą krwi ,można ją odebrać za kilka dni lub przy następnym oddaniu! - Krwiodawca musi mieć ukończone 18 lat i posiadać przy sobie dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem pozwalający stwierdzić jego tożsamość oraz adres stałego zameldowania. - Osoba kwalifikowana do oddania krwi powinna odpowiadać wymaganiom zdrowotnym pozwalającym na ustalenie na podstawie badań lekarskich i laboratoryjnych, że pobranie krwi nie spowoduje ujemnych skutków dla jej zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy. - Kandydat na dawcę jest kwalifikowany przez lekarza na podstawie badania lekarskiego, przeprowadzonych badań laboratoryjnych oraz wypełnionego kwestionariusza dawcy. - Lekarz podejmuje decyzję o zabiegu pobrania krwi lub jej składników, gdy stwierdzi się, że taki zabieg jest bezpieczny dla dawcy, a przetoczenie pobranej krwi lub jej składników bezpieczne dla biorcy. Zdanie lekarza jest decydujące!

3 Ważne Jeśli nie jesteś pewny czy możesz oddać krew lub odstrasza cię sam zabieg, przeczytaj te punkty: -oddawanie krwi jest bezbolesne organizm zaledwie w kilka godzin uzupełnia ilość krwi która została oddana. Dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości sprzęt do poboru krwi jest jednorazowego użytku, warunki są sterylne warunkiem zakwalifikowania jest dobry stan zdrowia, potwierdzony przez lekarza i optymalne wyniki badań laboratoryjnych (badania wykonywane są na miejscu, tuż przed zabiegiem) próbka krwi pobrana przed właściwym oddaniem krwi służy do oznaczenia stężenia hemoglobiny i wartości hematokrytu, po zakończonej donacji pobiera się próbkę krwi dla serologii w celu oznaczenia grupy krwi, czynnika Rh oraz próbkę na badania wirusologiczne (w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, przeciwciał anty-HIV 1 i 2), testów kiłowych i ALAT-u o przydatności krwi dawcy decyduje wynik badania i testy- profesjonalne zasoby techniczne pozwalają na szczegółową kontrolę dawcy

4 Informacje dla krwiodawców
Możesz zostać krwiodawcą jeśli: - masz skończone 18 lat i posiadasz Dowód Osobisty lub nowe prawo jazdy - masz odpowiednią wagę ciała ( powyżej 50 kg ) - nie chorowałeś na żółtaczkę, „kiłę” - zapoznasz się z „Informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców” I wypełnisz kwestionariusz dla krwiodawców - jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miałeś wykonywanego zabiegu Operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała - nie jesteś na czczo Dawcami krwi nie mogą być kobiety w ciąży i w okresie 6 miesięcy po porodzie oraz w okresie menstruacji i trzy dni po jej zakończeniu. P A M I Ę T A J ! - nie oddawaj krwi na czczo lub poinformuj o tym lekarza - unikaj pożywienia zbyt bogatego w tłuszcze, zwłaszcza w godzinach poprzedzających pobieranie krwi - nie spożywaj alkoholu co najmniej 24 godziny przed oddaniem krwi U W A G A ! W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobotwórczych w ciągu 48 godzin od Zakończenia pobierania krwi, prosimy o telefoniczne poinformowanie lekarza który zakwalifikował do oddania krwi. Tu się jeszcze przyda jakiś obrazek z oddawania krwi

5 Co to jest krew? Krew jest tkanką złożoną z komórek – krwinek czerwonych, białych i płytkowych, które zawieszone są w części płynnej krwi, zwanej osoczem. W krwioobiegu dorosłego człowieka krąży około 6 litrów krwi. Ilość krwi krążącej w organizmie zależna jest od masy ciała. Kto może zostać krwiodawcą? Krew, osocze lub płytki krwi ( składniki krwi ) może oddać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 65 lat, ważący co najmniej 50 kg. Osoby, które chciały by oddać krew po raz pierwszy w wieku ponad 60 lat mogą to uczynić wyjątkowo po zakwalifikowaniu przez lekarza w placówce służby krwi.

6 Czy krwiodawca musi być zdrowy?
TAK! Tylko wówczas ubytek krwi nie będzie szkodliwy dla jego organizmu. Poza tym pobrana krew lub jej składniki nie będą stanowić zagrożenia dla chorych, którym zostaną później przetoczone. Szczególnie groźne dla chorych jest przetoczenie krwi lub jej składników zawierających: HIV mogący spowodować AIDS oraz wirusy wywołujące zapalenie wątroby typu B i C. Aby pobranie krwi nie powodowało uszczerbku zdrowia dawcy, a jej przetoczenie nie było przyczyną zakażenia biorcy chorobą zakaźną, wszyscy krwiodawcy poddawani są badaniom lekarskim i laboratoryjnym. Kto nie może zostać krwiodawcą? Nie mogą oddać krwi ani jej składników ludzie, którzy przebyli wirusowe zapalenie wątroby ( tak zwaną żółtaczkę zakaźną ), chorzy na AIDS oraz nosiciele HIV. Z tego powodu nie pobiera się krwi od osób o tzw. Zachowaniach ryzykownych m.in. mających kontakty seksualne z wieloma partnerami lub partnerkami, będących pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających. Nie mogą również oddawać krwi ani jej składników osoby, które przebywały ponad 6 miesięcy w Wielkiej Brytanii, Francji lub Irlandii w okresie od do przy każdym oddawaniu krwi lub jej składników wykonywane są badania które pozwalają wykryć nosicieli HIV oraz wirusów zapalenia wątroby typu B i C, a także osoby, które w przeszłości lub obecnie chorują na kiłę. Dawcami krwi mogą być ludzie chorzy na gruźlicę, choroby krwi, choroby serca i naczyń krwionośnych oraz choroby nowotworowe. Nie można też oddawać krwi w ciągu 6 miesięcy po zabiegu operacyjnym, po przetoczeniu krwi lub osocza, a także po wykonaniu igłami wielokrotnego użytku tatuażu i zabiegu akupunktury. Przez okres 12 miesięcy nie mogą oddawać krwi osoby powracające z krajów o dużej częstotliwości występowania przypadków: nosicielstwa przeciwciał anty-HIV i zachorowań na AIDS, a także osoby zwolnione z zakładów karnych. O wszelkich wątpliwościach dotyczących stanu zdrowia należy powiadomić lekarza, który wykonuje badania kwalifikujące do oddania krwi lub jej składników. Podczas oddawania krwi nie można zarazić się AIDS ani żadną inną chorobą, ponieważ do pobierania krwi używany jest jedynie jałowy sprzęt jednorazowego użytku.

7 Krew jest potrzebna codziennie, w dużych ilościach, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego nie udało się wytworzyć syntetycznie. Ty też możesz pomóc! Krew jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie. Dorosły człowiek posiada ok l. KRWI. Jednorazowo dawca - mężczyźni nie częściej, niż co 8 tygodni, kobiety nie częściej, niż co 12 tygodni - oddaje 450 ml KRWI, czyli mniej niż 10 % swojej KRWI.

8 Procedura oddania krwi, krok po kroku
Proces oddania krwi został tak opracowany, by w sposób szybki a zarazem bezpieczny dla dawcy móc pobrać krew. Sprzęt  do poboru krwi jest jednorazowy, a miejsce w którym dokonuje się pobór krwi jest sterylne. Pracownicy RCKiK, którzy towarzyszą nam podczas całej procedury w miłej i przyjaznej atmosferze postarają się byśmy szybko, sprawnie a zarazem bezpiecznie mogli podzielić się swoją krwią. 1. Śniadanie: Spożycie lekkiego, ale pożywnego posiłku Rejestracja: Po przybyciu do punktu poboru krwi wypełniamy kwestionariusz (koniecznie musimy przedstawić aktualny dokument tożsamości), 3. Pracownia analiz lekarskich lub stanowisko do badania poziomu hemoglobiny: badanie poziomu hemoglobiny przy użyciu wyłącznie sprzętu jednorazowego, odczyt w ciągu 3 minut, 4. Gabinet lekarski: • badanie lekarskie, • wywiad, • kwalifikacja do oddania krwi 5. Uzupełnienie płynów w organizmie: Od momentu zakwalifikowania do poboru krwi, uzupełniamy płyny w organizmie. Dawca otrzymuje wodę mineralną do spożycia. 6. Stanowisko do oddawania krwi: oddanie 450 ml krwi do jednorazowego pojemnika plastikowego z płynem konserwującym w czasie od 5 do 8 minut. 7. Krótka regeneracja sił. Po oddaniu krwi, dawca przez moment pozostaje na miejscu celem regeneracji sił. W niektórych punktach krwiodawstwa, donator otrzymuje kawę. Każdy dawca opuszczając punkt poboru krwi otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej kcal. - 8 tabliczek czekolady. Na naszą prośbę wystawiane jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, na uczelni, w szkole oraz wypłacany zwrot kosztów poniesionych na przejazdu do najbliższego Centrum Krwiodawstwa.

9 KRWIODAWCA MOŻE UZYSKAĆ BEZPŁATNIE WYNIKI BADAŃ LABORATORYJNYCH: • oznaczenie grupy krwi w układzie A B 0 i Rh • pełnej morfologii krwi, • aktywności aminotransferazy alaninowej - ALAT • znaczników wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, AIDS (HIV-1/HIV-2) oraz zakażeń kiłą. KRWIODAWCA, KTÓRY HONOROWO ODDA KREW OTRZYMA: • zaświadczenie celem usprawiedliwienia nieobecności w miejscu pracy z zachowaniem prawa Do wynagrodzenia • posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kalorii, • zwrot kosztów przejazdu do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ODDANIA KRWI? • w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki) • być wyspanym • spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem) • wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe • ograniczyć palenie papierosów • nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony (katar) lub przyjmuje leki • nie spożywać uprzednio (24 h.) alkoholu !!! METODY ODDAWANIA KRWI: • METODA KONWENCJONALNA - dawca oddaje krew pełną w ilości 450 ml, mężczyźni co 8 tygodni, kobiety co 12 tygodni; • METODA PLAZMAFEREZY AUTOMATYCZNEJ - dawca oddaje tylko osocze (plazmę) w ilości 600 ml w odstępach nie krótszych niż 4 tygodnie, jednak nie więcej niż 15 l rocznie; • METODA CYTAFEREZY - dawca oddaje tylko wybrane elementy komórkowe krwi (płytki, krwinki białe) w odstępach nie krótszych niż 4 tygodnie.

10


Pobierz ppt "Promujemy honorowe krwiodawstwo"

Podobne prezentacje


Reklamy Google