Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Krwiodawstwo.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Krwiodawstwo."— Zapis prezentacji:

1 Krwiodawstwo

2 Czy mogę zostać krwiodawcą?
TAK - jeżeli ukończyłeś 18 r. życia, a nie przekroczyłeś 65 r. życia. TAK - jeżeli jesteś zdrowy, bo tylko wtedy oddana krew nie spowoduje uszczerbku na twoim zdrowiu, a pomoże biorcy. TAK - jeżeli czujesz się zdrowy. TAK - jeżeli taka jest twoja decyzja.

3 Kiedy nie możesz zostać dawcą?
NIE - jeżeli chorowałeś na wirusowe zapalnie wątroby tzw. Żółtaczkę. NIE - jeżeli chorujesz na AIDS NIE - jeżeli jesteś nosicielem wirusa HIV NIE - jeżeli jesteś zakażony kiłą NIE - jeżeli należysz do grupy ryzyka: _osoby mające kontakty seksualne z wieloma partnerami - osoby które mają kontakty seksualne: z partnerami / partnerkami, których znają od niedawna - osoby przyjmujące narkotyki NIE - jeżeli dotyczą Cię choroby: -serca i naczyń krwionośnych / nowotworowe i krwi NIE - jeżeli chorujesz na: łuszczycę / cukrzycę /gruźlicę

4 Przebieg oddawania krwi.
-jednorazowo oddasz 450 ml krwi, -czas trwania zabiegu oddania krwi wynosi od 5 do 10 min, -częstotliwość oddawania: co 8 tygodni, -mężczyźni nie częściej niż 6 razy w roku, -kobiety nie częściej niż 4 razy w roku.

5 Popatrz, jak grupy krwi rodziców wpływają na grupy krwi ich dzieci.

6 Honorowemu dawcy przysługuje
tytuł i legitymacja "Honorowy Dawca Krwi" (wydawana przez odpowiednią jednostkę publicznej służby krwi), ekwiwalent w wysokości 4500 kcal, zwykle w formie czekolad lub innych produktów żywnościowych, zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy, zwrot kosztów przejazdu do jednostki publicznej służby krwi i z powrotem, zwolnienie z pracy lub zajęć lekcyjnych w dniu, w którym oddaje krew, otrzymanie wyników badań krwi.


Pobierz ppt "Krwiodawstwo."

Podobne prezentacje


Reklamy Google