Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SKANOWANIE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SKANOWANIE."— Zapis prezentacji:

1 SKANOWANIE

2 SKANER Skaner - urządzenie służące do przebiegowego odczytywania: obrazu, kodu paskowego lub magnetycznego, fal radiowych itd. do formy elektronicznej (najczęściej cyfrowej). Skaner przeszukuje kolejne pasma informacji odczytując je lub rejestrując. Nie jest to więc zwykły czytnik, a czytnik krokowy (np. skaner obrazu nie rejestruje całego obrazu w jednej chwili jak aparat fotograficzny, a zamiast tego rejestruje kolejne linie obrazu - dlatego głowica czytająca skanera przesuwa się lub skanowane medium pod nią). Nazwa skanera jako czytnika przebiegowego, często przenoszona jest na czytniki nieprzebiegowe (np. elektroniczne).

3 Skaner płaski swoim wyglądem przypomina kserokopiarkę
Skaner płaski swoim wyglądem przypomina kserokopiarkę. Ruchomym elementem jest górna część skanera, a mianowicie pokrywa, pod którą znajduje się szyba. Skanując kładziemy na szybę interesujący nas tekst lub fotografię pamiętając o tym że umieszczamy stroną właściwą do spodu. W trakcie pracy skanera pod szybą porusza się zespół lampa-lustro. Podłączając skaner płaski do komputera należy używano interfejsu SCSI lub port równoległy Centronics. Teraz najczęściej spotykane są skanery wyposażone w . Urządzenia te możemy spotkać w wersji czarno-białej lub kolorowej. Skanery płaskie znalazły zastosowanie w profesjonalnych pracach graficznych oraz w pracy biurowej. Coraz częściej można spotkać do skanerów specjalne przystawki DIA niezbędne do skanowania

4 Skaner bębnowy - urządzenie peryferyjne komputera pozwalające na stworzenie postaci cyfrowej obrazu z oryginałów transparentnych (przeźroczystych) czyli slajdów lub negatywów fotograficznych. Nazwa wywodzi się od metody odczytu obrazu, w skanerach bębnowych bowiem głównym elementem jest bęben, na którym umieszcza się przed procesem skanowania oryginały fotografii. W trakcie skanowania bęben obraca się z prędkością od kilkuset do ponad 1500 obrotów na minutę pod głowicą skanującą. Skanery bębnowe stosowane są w profesjonalnych studiach graficznych ze względu na wysoką jakość uzyskiwanych obrazów. Charakteryzują się wysoką rozdzielczością , co pozwala np. uzyskać dobrej jakości obraz z przeznaczeniem do druku w formacie A3 z zeskanowanego slajdu 35 mm. Drugim wyróżniającym je parametrem jest wysoka gęstość optyczna D i więcej, która odpowiada za prawidłowe wydobywanie szczegółów z bardzo ciemnych i jasnych fragmentów negatywów i slajdów.

5 Przykłady skanerów a) skanery ręczne – obsługa polega na przeciąganiu czytnikiem nad wprowadzanym dokumentem. Szerokość skanowanego pola nie przekracza ok. 10 cm., więc nadają się one do najprostszych amatorskich zastosowań. Ze względu na ręczne prowadzenie czytnika każde drgnięcie ręki bądź nieregularne przesuwanie urządzenia powoduje trudne do skorygowania skazy. b) Skanery płaskie – skanowany dokument układa się tu w łożu urządzenia, po czym precyzyjny mechanizm przesuwa układ optyczny pod powierzchnią dokumentu. Obraz jest dzięki temu skanowany równomiernie na całej powierzchni, szybko i bez deformacji.

6 Co skanujemy?? -Dokumenty tekstowe -zdjęcia -obrazki
-różne faktury itp.


Pobierz ppt "SKANOWANIE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google