Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Agata Łysakowska Klasa III „n”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Agata Łysakowska Klasa III „n”"— Zapis prezentacji:

1 Agata Łysakowska Klasa III „n”
Algorytmy wokół nas Agata Łysakowska Klasa III „n”

2 Co to jest algorytm??? ALGORYTM – to precyzyjny opis sposobu rozwiązania określonego zadania lub osiągnięcia jakiegoś celu. Każdy program komputerowy jest zapisem jakiegoś algorytmu. Ale algorytmy to nie tylko skomplikowane programy komputerowe. Dzięki nim można obliczyć wiele prozaicznych rzeczy np. pole pizzy, czas przejazdu pociągu, a nawet sprawdzić, czy z patyczków o różnych długościach możemy ułożyć trójkąt;). Najprościej mówiąc: algorytm jest to pewien ciąg czynności, który prowadzi do rozwiązania danego problemu.

3 I uważam, że jest to bardzo trafny opis;)
Algorytmy spotykamy codziennie. Na stronie internetowej ithelpdesk.pl możemy przeczytać: „… Algorytmy są dosłownie wszędzie. Algorytmem jest lista czynności prowadząca do zrobienia kanapki czy sposób przejścia przez ulicę. Algorytmem są też czynności prowadzące do zawiązania sznurówki w bucie….” I uważam, że jest to bardzo trafny opis;)

4 Jeśli mi nie wierzysz to idź do kuchni…..
Przygotuj 300g mąki, 200g masła, 100g cukru pudru i dwa żółtka. Mąkę przesiej. Dodaj masło i cukier puder. Zacznij ugniatać. Schowaj na pół godziny do lodówki. Potem rozwałkuj i i wytnij ciasteczka. Piecz przez 15 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni… I w ten oto prosty sposób zostałeś wykonawcą algorytmu….

5 A oprócz ciebie kto nim może być???
Oczywiście- każdy inny człowiek. Jeśli algorytm jest zapisany słownie w postaci listy kroków lub w jednym z języków programowania - wtedy jest zrozumiały dla komputera, który może być jego wykonawcą.

6 Skoro już wiemy, co to jest algorytm, to powinny nas zainteresować sposoby ich zapisu
Algorytmy możemy zapisać m.in. jako: opis słowny lista kroków drzewo algorytmu schemat blokowy

7 SCHEMAT BLOKOWY Schemat blokowy - diagram, na którym procedura, system albo program komputerowy są reprezentowane przez opisane figury geometryczne, połączone liniami zgodnie z kolejnością wykonywania czynności wynikających z przyjętego algorytmu rozwiązania zadania. Taką definicję możemy znaleźć na Najprościej jednak jest powiedzieć, że są to bloki, z których każdy oznacza poszczególną czynność.

8 Na przykład: Ten blok oznacza początek lub koniec, przerwanie albo wstrzymanie wykonywania działania. Jest to tzw. blok graniczny

9 Blok, który przedstawia czynność wprowadzania danych do programu i przyporządkowania ich zmiennym dla późniejszego wykorzystania, oraz służy do wyprowadzenia wyników obliczeń nazywamy blokiem wejścia-wyjścia. Natomiast blok obliczeniowy oznacza wykonanie operacji, w efekcie której zmienią się wartości, postać lub miejsce zapisu danych.

10 A oto algorytm na obliczenie drogi samolotu, zapisany w schemacie blokowym

11 Przydatnym algorytmem jest Algorytm Euklidesa…
…czyli metoda kolejnych dzieleń. Jest to algorytm, który pomoże znaleźć NWD (Największy wspólny dzielnik) dwóch liczb naturalnych. Tak naprawdę algorytm ten wymyślił Eudoksos z Knidos w IV w.pn.e, a Euklides jedynie zawarł go w swoim dziele „Elementy”.

12 Innym ciekawym algorytmem jest Algorytm Fermata
Innym ciekawym algorytmem jest Algorytm Fermata .To jedna z metod rozkładu liczby na czynniki pierwsze. Metoda ta szybko znajduje rozkład n jeśli jego dzielniki są bliskie pierwiastkowi kwadratowemu z n. Natomiast w bankach stosuje się Algorytm Luhna, który polega na sprawdzaniu poprawności wpisanej liczby. Sprawdza on np. numery kart kredytowych.

13 Mnie jednak o wiele bardziej podobają się algorytmy na parzenie herbaty;)
Algorytm z

14 Poprawny wykonany algorytm posiada następujące cechy:
Jest poprawny-dla każdego przypisanego zestawu danych, po wykonaniu czynności, algorytm prowadzi do poprawnych wyników. Jest jednoznaczny - w każdym przypadku zastosowania algorytmu dla tych samych danych otrzymamy ten sam wynik. Jest szczegółowy - wykonawca algorytmu musi rozumieć opisane czynności i potrafić je wykonywać. Jest uniwersalny - służy do rozwiązywania pewnej grupy zadań, a nie tylko jednego zadania. Przykładowo algorytm na rozwiązywanie równań w postaci ax + b=0 ma je rozwiązać dla dowolnych współczynników a i b, a nie tylko dla jednego konkretnego zadania, np. 2x+6=0.

15 Myślę, że udało mi się udowodnić w tej prezentacji, że algorytmy są wokół nas

16 A w swojej pracy wykorzystałam informacje ze stron:
– Wolna Encyklopedia - Informatyka krok po kroku


Pobierz ppt "Agata Łysakowska Klasa III „n”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google