Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SKANERY aut. DAWID FREJ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SKANERY aut. DAWID FREJ."— Zapis prezentacji:

1 SKANERY aut. DAWID FREJ

2 1.Skanery płaskie Skaner płaski (ang. desktop scanner) – peryferyjne urządzenie wejściowe komputera służące do przetwarzania rzeczywistego obrazu do postaci cyfrowej. Tym obrazem na ogół jest ilustracja lub tekst. Skanery płaskie na ogół skanują obrazy w systemie RGB. Nieliczne posiadające profesjonalne skanowanie CMYK są bardzo drogie. W przypadku rozpoznawania tekstu stosowane jest oprogramowanie OCR, które umożliwia rozpoznanie obrazu jako tekstu. Istnieją różne klasy skanerów płaskich.

3 2.Gęstość optyczna Gęstość optyczna to jeden z podstawowych parametrów mówiących o jakości skanera. Oznacza zdolność rozróżniania szczegółów w najciemniejszych miejscach obrazu (a pośrednio także w najjaśniejszych). Gwarowo parametr ten nosi nazwę dynamika skanera. Za profesjonalne skanery można uważać te od D=3,2 w górę. Dokładnie parametr ten oznacza maksymalną gęstość optyczną rozróżnialną przez skaner, ponieważ istnieje również (rzadko podawany) parametr zakresu gęstości optycznych skanera mówiący o zdolności rozróżniania miejsc zarówno najciemniejszych (o największej gęstości), jak i tych najjaśniejszych. Dla skanerów płaskich gęstość optyczna wynosi około 3,0. Gęstość rzędu 4,0 posiadają profesjonalne skanery bębnowe

4 3.Skanery bębnowe Skaner bębnowy - urządzenie peryferyjne komputera pozwalające na stworzenie postaci cyfrowej obrazu z oryginałów przeźroczystych czyli slajdów lub odbitek fotograficznych. Nazwa wywodzi się od metody odczytu obrazu, w skanerach bębnowych bowiem głównym elementem jest bęben, na którym umieszcza się przed procesem skanowania oryginały fotografii. W trakcie skanowania bęben obraca się z prędkością od kilkuset do ponad 1500 obrotów na minutę pod głowicą skanującą. Skanery bębnowe stosowane są w profesjonalnych studiach graficznych ze względu na wysoką jakość uzyskiwanych obrazów, charakteryzują sie wysoką rozdzielczością (do kilku tysięcy dpi) i gęstością optyczną 4.0 D i więcej, co pozwala np. uzyskać dobrej jakości obraz z przeznaczeniem do druku w formacie A3 z zeskanowanego slajdu 36 mm. Są one niestety bardzo drogie. Ceny skanerów bębnowych zaczynają się od zł. Większość skanerów bębnowych, stosowanych w poligrafii skanuje w systemie CMYK.

5 4.Oprogramowanie OCR Oprogramowanie analizujące przeskanowane dokumenty, znajdujące w nich litery(czcionki, kroje, style) i przetwarzające je z bitmapy w dokumenty tekstowe. Najpopularniejsze programy OCR : Fine Reader 8.0 Recognita Programy OCR Stosuje się głównie w biurach i urzędach. Dla zwykłego użytkownika komputera są one mało przydatne z racji ceny i rozwiązań alternatywnych(powszechne elektroniczne wersje plików).

6 Koniec DZIĘKUJE ZA UWAGE !!!


Pobierz ppt "SKANERY aut. DAWID FREJ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google