Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnastyka korekcyjna

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnastyka korekcyjna"— Zapis prezentacji:

1 Gimnastyka korekcyjna
Izabela Jelińska

2 Do obowiązku rodziców należy zapewnienie
dziecku: - właściwego trybu życia; nie przeciążanie obowiązkami i umożliwienie dużej dawki ruchu, zwłaszcza na świeżym powietrzu, odpowiedniej ilości snu itp. - odpowiednich mebli - racjonalnego odżywienia Rodzice powinni również kontrolować wykonywanie zestawu ćwiczeń domowych.

3 Krzywizny fizjologiczne kręgosłupa

4 Skrzywienia kręgosłupa jest to choroba układu kostnego kręgosłupa powstająca na ogół w dzieciństwie spowodowana wieloma przyczynami,  jak : zwichnięcie bioder małego dziecka, zjawisko szybszego wzrostu kręgosłupa niż jego mięśniowego otoczenia, złamanie kości ogonowej od upadku

5 Najważniejszym celem jest przekonanie i zachęcenie dziecka do podjęcia trudu pracy korekcyjnej. Dziecko powinno stać się podmiotem procesu korekcyjnego, a nie przedmiotem poddanym korekcyjnej "obróbce". Także rodzice powinni aktywnie włączyć się do walki o poprawę postawy ciała swojego dziecka, zapewniając mu optymalne, sprzyjające korekcji wady warunki życia.

6

7

8

9 Skrzywienie boczne

10

11 Skoliozy zaniedbane lub szczególnie złośliwe przeradzają się w garby, skręcają i deformują sylwetkę. Powodują samoistne bóle kręgosłupa przy dłuższym staniu. Na ogół skrzywienie kręgosłupa powoduje zahamowanie wzrostu, skracanie się tułowia, karzełkowaty lub garbusowi wygląd.

12 Skolioza wskazania : Naturalne formy ruchu: pływanie, łyżwiarstwo, jazda na rowerze, Gry i zabawy ruchowe z piłką (rzuty i chwyty oburącz), zabawy na czworakach, Ringo, łucznictwo, kometka (praca prawą i lewą ręką na zmianę lub oburącz). Ruch na świeżym powietrzu. Noszenie plecaków i tornistrów na plecach. Spanie na równym, nie uginającym się posłaniu bez poduszki lub z małym jaśkiem. Odpoczynek, słuchanie muzyki, oglądanie telewizji, czytanie książki - w pozycji wypoczynkowej. Ćwiczenia korekcyjne. Pogarszające się szybko skoliozy powinno się niezwłocznie zgłaszać do placówek służby zdrowia.

13 Przeciwwskazania: Ćwiczenia, gry, zabawy i sporty zawierające: skoki, przewroty w przód Stanie na głowie, przerzuty, mostki, skłony boczne oraz podnoszenie ciężarów. Długotrwałe biegi. Sport wyczynowy. Noszenie plecaka na jednym ramieniu. Odpoczynek, oglądanie telewizji, słuchanie muzyki, czytanie książki w leżeniu bokiem.

14

15 JAK RODZICE MOGĄ CHRONIĆ DZIECKO PRZED ZNIEKSZTAŁENIAMI KOLAN ??
Po pierwsze– małego dziecka nie należy zachęcać do zbyt częstego i wczesnego stawania na nogi. Dziecko musi samodzielnie dojrzeć do każdego z etapów swojego rozwoju. Jego kościec musi być odpowiednio twardy, a aparat mięśniowo – węzłowy – silny i elastyczny. Temu celowi służy raczkowanie i chodzenie na czworakach. Wszelkie aparaty typu „baby sit er”, stojaki nawet na kółkach czy tak popularne kojce ułatwiają rodzice życie, ale wypaczają rozwój dziecka

16 Po drugie– dziecko powinno prowadzić higieniczny tryb życia, dostosowany do określonego etapu swojego rozwoju fizycznego, do swoich możliwości. Należy tu przestrzec przed dźwiganiem nadmiernych ciężarów, uprawianiem nieodpowiednich ćwiczeń fizycznych i gimnastycznych, przed zbyt długą zabawę w pozycji stojącej

17 Po trzecie– warto i należy korzystać z pomocy lekarza, który zalecając odpowiednie ćwiczenia, np. w przypadku koślawości „siad turecki”, a w przypadku szpotawości „siad telewizyjny”, może doprowadzić do uzyskania odpowiedniej korekcji. Temu celowi służą również odpowiedniej konstrukcji buciki czy szyny korekcyjne. Dziecko z kolanami koślawymi, w których doszło do zaawansowanych zmian kostnych, lekarz ortopeda może skierować na leczenie operacyjne.

18 Kolana koślawe: Wskazania:
Pływanie. Jazda na rowerze. Czytanie książki, oglądanie telewizji, słuchanie muzyki w siadzie skrzyżnym.

19 Kolana koślawe Przeciwwskazania:
Długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej. Ćwiczenia w rozkroku. Ćwiczenia w siadzie klęcznym. Nadwaga. Skoki na twardym podłożu. Zabawy w siadzie na piętach ze stopami i podudziami na zewnątrz. Dźwiganie dużych ciężarów.

20 Typy stóp wg Clarke'a 1-3 stopa wydrążona 4-6 stopa prawidłowa
7-10 różne postacie płaskostopia.

21 W stopie prawidłowej- patrząc od tyłu - oś pięty jest przedłużeniem osi podudzia. Przy koślawości stopy pięta ulega skręceniu na zewnątrz i opiera się o podłoże brzegiem przyśrodkowym (kość piętowa ustawia się koślawo).

22 Profilaktyka. Profilaktyka obejmuje: obuwie, tryb życia, higienę, ćwiczenia ruchowe. Obuwie: U dzieci najczęściej stosuje się obuwie z tzw. obcasem Thomasa, supinującym w stopie płasko- koślawej. Wkładki ortopedyczne stosuje się w pierwszym rzędzie w leczeniu płaskostopia w okresie niewydolności mięśniowo- więzadłowej. Oddziaływanie jest wyłącznie objawowe.

23 Obuwie zapewniające prawidłowy rozwój stopy powinno mieć:
odpowiednią wielkość uwzględniającą tzw. naddatek funkcjonalny wynikający z wydłużania się stopy przy obciążeniu szeroki przód umożliwiający ruchy palców sztywny zapiętek zapewniający stabilizację pięty wygodny, szeroki i niezbyt wysoki obcas wierzch, który nie uciska stopy wysoką cholewkę stabilizującą staw skokowy , zwłaszcza u małych dzieci

24 Wskazania: kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem soli oraz okresami naprzemienne (trzykrotne) kąpiele o zmiennej temperaturze: w wodzie o temperaturze 35 stopni przez 5 minut i o temperaturze 20 stopni przez 5 sek. Kąpiele te powinny być wykonywane w pozycji stojącej, siedzącej, urozmaicone różnymi ruchami stóp, w stawach kolanowych, biodrowych i tułowia. Celem ich jest wzmożenie ukrwienia stóp chodzenie i bieganie po urozmaiconym terenie i podłożu pływanie jazda na rowerze ze stopami dostającymi pedałów dosiężnie- zmusza to stopę do energicznej pracy w odciążeniu bieganie po rosie a nawet śniegu

25 Przeciwwskazania: długotrwałe stanie dźwiganie dużych ciężarów zeskoki i skoki bierne na twarde podłoże duże rozkroki w pozycji stojącej


Pobierz ppt "Gimnastyka korekcyjna"

Podobne prezentacje


Reklamy Google