Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

im. Kornela Makuszyńskiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "im. Kornela Makuszyńskiego"— Zapis prezentacji:

1 im. Kornela Makuszyńskiego
Złote zasady dobrego wychowania uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Polkowicach

2 Żyjemy wśród ludzi. Nasze liczne i wielostronne kontakty determinują obyczaje, wśród których wyróżniamy reguły dobrego wychowania. Kultura towarzyska ma swe źródło w tradycyjnych, ogólnie przyjętych obyczajach i zwyczajach cywilizowanego świata i stanowi część składową kultury ogólnoludzkiej. Jest ona zewnętrznym odbiciem cech charakteru, zasad moralnych, etycznych, obyczajowych, stylu życia, słowem - osobistej kultury człowieka.

3 Należy zwrócić uwagę, że w naszej obecnej rzeczywistości ludzie nie chcą udawania, pozorowania życzliwości. Pragną oprzeć wzajemne stosunki na poszanowaniu godności człowieka z racji jego osobistych cech, tolerancji, uprzejmości, życzliwości.

4 Problemy zgodnego współżycia między ludźmi noszą nazwę - etykieta, savoir-vivre, bon ton, dobre maniery, dobre obyczaje. Jedną z ważniejszych cech człowieka jest uprzejmość. Obowiązuje ona zawsze, wszędzie i wobec każdego !

5 W kontaktach międzyludzkich poważną rolę odgrywa wygląd człowieka - ubiór, uczesanie, postawa i twarz. Odzwierciedla ona nastrój człowieka, jego stosunek do innych ludzi.

6 W jakim stopniu dorośli będą przestrzegać przyjęte reguły obyczajowe, w taki sposób dzieci będą uczyć się i przestrzegać określone normy i zasady.

7 Savoir-vivre - podstawowe zasady:
- jeśli coś pożyczasz, pamiętaj, by oddać - nie zaglądaj do cudzych szuflad - nie podsłuchuj - nie zapomnij o używaniu słów: proszę, dziękuję, przepraszam - nie obrażaj innych - nie przerywaj, kiedy mówią inni - pozostawiaj po sobie porządek - myj ręce przed jedzeniem - nie oglądaj książek podczas jedzenia - nie oblizuj talerzy - nie rozmawiaj z pełnymi ustami - nie oglądaj filmów przeznaczonych dla dorosłych - nie hałasuj w lesie, to przeszkadza zwierzętom - nie jedz w kinie, np. cukierków w szeleszczących papierkach - ustąp miejsca w autobusie starszej osobie.

8 ZŁOTE ZASADY dobrego wychowania
Nie zapominaj dobrych słów w domu, w szkole, na ulicy: „witam, dzień dobry, dobry wieczór „ Młodsi pierwsi witają starszych, a chłopcy pierwsi zwracają się z dobrymi słowami do dziewczynek.

9 Kiedy zwracasz się do kogoś w bibliotece, w szpitalu lub na ulicy, najpierw się ukłoń, - będzie to oznaką powitania. Nie zapominaj przy tym o drugim dobrym słowie „proszę!”.

10 Po otrzymaniu prezentu, zakupionego towaru czy odpowiedzi na swoje pytanie nie zapominaj jeszcze o dobrym słowie – „dziękuję!”.

11 Jeśli przypadkiem kogoś potrąciłeś lub uraziłeś, niezwłocznie go przeproś.

12 Ci, którzy je wypowiadają, jedynie udają naszych przyjaciół.
Umiej odróżnić szczere słowa od pochlebstw. Zdarza nam się niekiedy słyszeć fałszywe pochlebstwa. Ci, którzy je wypowiadają, jedynie udają naszych przyjaciół. Bo z Tobą to tak jest… Nie ma Cię, a jesteś Cieszę się, gdy Cię widzę, Gdy rozmawiam, gdy się śmieję. Cieszę się że mogę Cię nazwać przyjacielem.

13 KODEKS KULTURALNEGO UCZNIA
KULTURALNY UCZEŃ : 1. Nie używa wulgarnych słów. 2. Nie przeszkadza podczas lekcji. 3. Nie bije się, nie dokucza innym. 4. Nie niszczy mienia szkolnego i cudzej własności. 5. Często używa słów proszę, dziękuję, przepraszam. 6. Pomaga innym, zwłaszcza starszym osobom. 7. Jest punktualny. 8.  Umie słuchać innych. 9.  Nie śmieci. 10. Dba o higienę osobistą. 11. Odpowiednio zachowuje się przy stole Nie wyśmiewa się z innych.

14 ZŁOTE ZASADY PRZYJAŹNI
Odnoś się do innych tak jak chcesz, by odnoszono się do ciebie. Jak znaleźć przyjaciół? Sam bądź dobrym przyjacielem. Przyjaźń może łączyć bardzo różnych ludzi. Jeśli pragniesz mieć wielu przyjaciół, nigdy nie oszukuj i nie kłam. Kiedy się jest w trudnej sytuacji, przyjaciele zawsze przychodzą z pomocą. Bronimy przyjaciół przed łobuzami.

15 Po czym można rozpoznać kulturalnego człowieka nawet, jeśli byłby ubrany w łachmany?
To ruch ciała, mimika, sposób bycia, wysławiania się, uśmiechu, postępowania nawet w drobnych spawach – wszystko to mówi nam o tym, kim jesteśmy.

16 To dobre wychowanie czyni z nas kulturalnych ludzi, budzących sympatię i szacunek.

17 A w czym tkwi istota savoir vivre. Po prostu to wgląd na innych
A w czym tkwi istota savoir vivre? Po prostu to wgląd na innych. W tym tkwi ambaras dobrego wychowania, aby obcować z ludźmi w sposób kulturalny.

18 Jak więc już wiesz, dobre maniery są dla Ciebie tym, czym lakier dla karoserii samochodu - one dodadzą Ci blasku! BĄDŹ UPRZEJMY A ŚWIAT BĘDZIE PIĘKNIEJSZY!! To się opłaci!

19 Do prezentacji wykorzystano materiały
z następujących stron:


Pobierz ppt "im. Kornela Makuszyńskiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google