Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

K U B I Z M. CHARAKTERYSTYKA STYLU.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "K U B I Z M. CHARAKTERYSTYKA STYLU."— Zapis prezentacji:

1 K U B I Z M. CHARAKTERYSTYKA STYLU.
Le cube – oznacza w języku francuskim sześcian. Kubizm rozwijał się w latach 1906 – 1914.

2 Kubizm miał charakter rewolucyjny – odrzucał całą tradycję malarską, artyści nie stosowali światłocienia i perspektywy. Bliskie kubistom było przesłanie Paula Cezanne’a, który uważał, że naturę należy przedstawiać „podług walca, kuli i stożka. „Góra św. Wiktorii”

3 W swoich obrazach kubiści sprowadzali wszystkie formy do kształtów geometrycznych. Dążyli do przedstawienia bryły oraz przestrzeni na dwuwymiarowej płaszczyźnie płótna z wykorzystaniem koloru. Chcieli ukazywać proces patrzenia, który polega na nieustannym ujmowaniu przedmiotu z różnych punktów widzenia, a nie z jednego miejsca, w którym stoi artysta.

4 Kubizm rozwijał się w 3 fazach : geometrycznej, analitycznej i syntetycznej.
Faza geometryczna – wczesna zwana cezannowską Faza syntetyczna Faza analityczna

5 Faza geometryczna. 1906 rok prosta konstrukcja przedmioty ukazane na obrazach miały geometryczne kształty. Faza analityczna. przedmioty ukazane na obrazie były rozłożone na części, rozbite. dominowały barwy z przewagą brązów i szarości. pojawiła się nowa technika kolażu ( collage). Faza syntetyczna. formy w obrazie znowu uległy scaleniu doświadczenie malarskie i wiedza na temat kształtów przedmiotów są ważniejsze niż ich wygląd w rzeczywistości.

6 Rozpoznaj, która to faza kubizmu

7 Innym znanym kubistą jest Juan Gris.
Twórcami kierunku byli: Pablo Picasso, Hiszpan mieszkający we Francji i Georges Braque, z pochodzenia Francuz. Innym znanym kubistą jest Juan Gris.

8 Zanim odkrył kubizm malował tradycyjnie w stylistyce figuratywnej.
Pablo Picasso to symbol sztuki nowoczesnej. Dał się poznać jako malarz, grafik i rzeźbiarz. Był artystą pracowitym, niezwykle kreatywnym i przerażająco utalentowanym. Zanim odkrył kubizm malował tradycyjnie w stylistyce figuratywnej.

9 W twórczości artysty wyróżniamy dwa okresy: błękitny i różowy.
Panny z Avignon przedstawienia kobiet są mocno zdeformowane, brak podobieństwa, wpływ rzeźby afrykańskiej, kształty sprowadzone do figur geometrycznych i obwiedzione łamanym konturem, kompozycja rozbita na kawałki, ciepła gama kolorystyczna.

10 Guernica. Miasteczko w krainie Basków, które opiera się rządom Franco
Guernica. Miasteczko w krainie Basków, które opiera się rządom Franco. Podczas II wojny światowej Niemcy i oddziały Mussoliniego zrzuciły na osadę bomb. Kto zdołał przeżyć bombardowanie ten został rozstrzelany na ulicach i polach przez karabinierów. Sprzeciw wobec wojny – sztuka może mieć polityczny cel i przesłanie.

11 Obraz powstał w technice kolażu.
Symbole w obrazie: na dłoni wojownika – stygmat umęczonego Chrystusa, stokrotka – symbol niewinności, a Bezlitosny Anioł Zagłady to jedna żarówka, która tkwi w „oku zła”.

12 Czy pamiętasz to dzieło. Czy wzbudza skojarzenia z „Guernicą”
Czy pamiętasz to dzieło? Czy wzbudza skojarzenia z „Guernicą”? Jeśli tak to jakie?

13 Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu działań wojennych w Iraku, trwały obrady, którym przewodził Collin Powell. Narada odbywała się w sali, gdzie wisiała wytkana Guernica. „Do licha, zasłońcie to!” – mieli przekrzykiwać się zorientowani dziennikarze. Guernica została zasłonięta niebieską draperią.


Pobierz ppt "K U B I Z M. CHARAKTERYSTYKA STYLU."

Podobne prezentacje


Reklamy Google