Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Angola.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Angola."— Zapis prezentacji:

1 Angola

2

3 Podstawowe wiadomości o Angoli
Angola jest krajem wyżynnym, położonym na południowym zachodzie Afryki, ze stolicą w Luandzie. Położenie geograficzne: 11°-23°E, 5°-18°S Jej największymi miastami są: -Huambo -Benguela -Lobito -Lubango - Namibe Prezydentem Angoli jest José Eduardo dos Santos. Graniczy ona z : Demokratyczną Republiką Konga Kongo Namibia Zambia Kraj jest podzielony na 18 prowincji. Powierzchniowo jest 22 na świecie. Gęstość zaludnienia: 14 osób/km2 Jeden z najrzadziej zaludnionych krajów Afryki. Jednostką monetarną są Kwanza. W Angoli mówi się po portugalsku.

4 Gospodarka Angola jest biednym krajem surowcowym. Zniszczona przez wojnę domową. Złą sytuację gospodarczą pogłębia wieloletnia susza. PKB jest wytwarzany przez górnictwo ( ropa naftowa i diamenty) i rolnictwo ( bataty, banany, maniok, kukurydza, cytrusy). Przemysł przetwórczy słabo rozwinięty, skupiony w miastach. Dominuje przemysł spożywczy. Angola wciąż spłaca długi za broń w postaci ropy, złota i diamentów.

5 Mieszkańcy Angoli i choroby ludności
Angolę zamieszkują plemiona Bantu: - Ovinbundu - Mbundu - Kongo Buszmeni i Hotentoci. W strukturze wyznaniowej dominują katolicy (37%), resztę stanowią protestanci i animiści. Przyrost naturalny w latach 90 wynosił 27 promili. Podczas wojny domowej dochodziło do masowych aktów gwałtów ludności cywilnej, wspierającej przeciwną stronę konfliktu. Przez te działania jest znaczna groźba wybuchu epidemii AIDS. Brak statystyk wśród ludności powoduje, że niewiadoma jest liczba osób zarażonych wirusem lub chorych. Władze oficjalnie mówią, że w porównaniu do reszty "czarnej Afryki" w kwestii AIDS Angola wypada najlepiej.

6 Warunki naturalne Angola znajduje się w strefie klimatycznej podrównikowej na północy wilgotny, a w części środkowej i południkowej suchy. Na klimat wpływa zimny prąd Benguelski. Gęsta sieć rzeczna: - Kubango - Kuanza - Kunene oraz liczne dopływy Konga. Większą część powierzchni Angoli porastają lasy sawannowe. W północno zachodniej części rosną wilgotne, wiecznie zielone lasy równikowe. Na południowym zachodzie suche sawanny. Na nizinie nadbrzeżnej roślinność pustynna i półpustynna. Liczne parki narodowe.

7 Zwierzęta w Angoli Świat zwierzęcy bardzo bogaty. Żyje tu wiele cennych, ale zagrożonych gatunków zwierząt, m.in.: gepardy, lamparty, słonie, nosorożce (białe i czarne), bawoły, antylopy, zebry, żyrafy, lwy, hipopotamy, krokodyle, które częściowo chroni się w pięciu parkach narodowych i kilku rezerwatach, m.in. w parkach narodowych: Iona, Cameia, Quicama, Bikuar, Mupa.

8 Bibliografia Wykonały: Justyna Hansel Natalia Kasprzyk
Encyklopedia PWN tom 1 Wykonały: Justyna Hansel Natalia Kasprzyk


Pobierz ppt "Angola."

Podobne prezentacje


Reklamy Google