Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak zmieniają się warunki życia w Afryce – podróż wzdłuż południka 200 E. Aby odpowiedzieć na pytanie „Jak zmieniają się warunki życia w Afryce” analizowaliśmy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak zmieniają się warunki życia w Afryce – podróż wzdłuż południka 200 E. Aby odpowiedzieć na pytanie „Jak zmieniają się warunki życia w Afryce” analizowaliśmy."— Zapis prezentacji:

1 Jak zmieniają się warunki życia w Afryce – podróż wzdłuż południka 200 E.
Aby odpowiedzieć na pytanie „Jak zmieniają się warunki życia w Afryce” analizowaliśmy mapy tematyczne Afryki: hipsometryczną, stref klimatycznych, stref roślinnych, glebowych, krajobrazowych.

2 stref klimatycznych stref roślinnych

3 glebowych krajobrazowych

4 Stacje meteorologiczne umiejscowiliśmy na mapie krajobrazowej Afryki.
Doszliśmy do wniosku, że warunki życia zależą przede wszystkim od zmian klimatycznych. Dlatego wybraliśmy 8 stacji meteorologicznych położonych w pewnej odległości na wschód lub zachód od południka 200 E . Skorzystaliśmy z książki ,,Klimatologia w szkole’’, aby uzyskać dane o przebiegu temperatury i opadów w ciągu roku w wybranych stacjach. Każdy z nas wykonał klimatogram dla jednej lub dwóch stacji, oraz opracował charakterystykę wybranej strefy krajobrazowej uwzględniając cechy klimatu , gleby ,roślinność naturalną . Przemieszczając się w Afryce wzdłuż południka 200 E od północy wyróżniliśmy następujące strefy krajobrazowe różniące się warunkami życia . Stacje meteorologiczne umiejscowiliśmy na mapie krajobrazowej Afryki.

5 1.Bengazi Strefa obszarów rolniczych i stepów. Rozciąga się od 310 N do 330 N. Klimat podzwrotnikowy o cechach kontynentalnych [1-Bengazi] z bardzo ciepłym suchym latem i łagodną porą zimową z niewielkimi opadami. Występują tu gleby szaroziemy i buroziemy i roślinność typu śródziemnomorskiego Obszary te wykorzystane są dla celów rolniczych. Znane są z upraw winorośli i owoców cytrusowych. Są to tereny gęsto zaludnione.

6 2. El Dżof Strefa pustyń i półpustyń. Rozciąga się od 310 N do130 N [2- El Dżof] Występuje klimat zwrotnikowy suchy i skrajnie suchy charakteryzujący się bardzo małymi opadami lub ich brakiem, wysoką temperaturą w ciągu dnia i niską nocą, silnymi suchymi wiatrami. Występują tu gleby inicjalne. Pustynie są niemal całkowicie pozbawione roślinności, występują tu tylko gatunki dobrze przystosowane do trudnych warunków, braku wody i silnego nasłonecznienia, a więc sukulenty, suchorośle, efemerydy. Zwierzęta są nieliczne, upalny dzień spędzają w ukryciu na żer wychodzą nocą. Na pustyni ludzie żyją w oazach, gdzie wykopują studnie dostarczające wody do sztucznego nawadniania roślin. Uprawiają palmę daktylową, proso, warzywa, cytrusy.

7 3. Abecher Strefa sawann [ 3- Abecher]. Rozciąga się od 130 N do 50 N . Panuje tam klimat podrównikowy, który charakteryzuje się wysoką temperaturą przez cały rok, ale amplituda roczna jest wyższa niż w lesie równikowym. Wyróżnia się tu dwie pory: suchą w czasie której opady są minimalne, albo nie ma ich wcale, oraz porę wilgotną, kiedy opady są bardzo obfite. Im bliżej lasu równikowego tym pora deszczowa jest dłuższa, a sucha krótsza. Bliżej lasów równikowych występuje sawanna parkowa gdzie dominują trawy i pojedyncze drzewa: baobaby, akacje i palmy. Dalej występuje sawanna trawiasta, a bliżej pustyń sawanna ciernista zwana buszem. Występują tu gleby cynamonowoczerwone i czerwonobure. Sawanny są obszarem, który zamieszkuje ogromna ilość zwierząt roślinożernych: antylopy, zebry, bawoły, nosorożce, słonie, żyrafy, strusie; drapieżnych : lwy, lamparty, gepardy, serwale; padlinożercy np. sępy, szakale, hieny. Tereny sawann położonych bliżej lasów równikowych zajęte są pod uprawę roślin: proso, kukurydza, bawełna, orzechy ziemne a bliżej pustyń wykorzystane do hodowli bydła i kóz

8 4. Mbandaka Strefa lasów równikowych wilgotnych [4- Mbandaka ]. Rozciąga się od 50 N do 70 S. Panuje tam klimat równikowy wybitnie wilgotny charakteryzujący się wysoką temperaturą przez cały rok, bardzo małymi rocznymi amplitudami temperatury i obfitymi opadami przez cały rok. Sprzyja to rozwojowi bujnej, ułożonej, warstwowo, wielogatunkowej roślinności z potężnymi drzewami mahoniowymi , hebanowymi, palisandrowymi. Środowisko to jest rajem dla ptaków i wielu gatunków zwierząt żyjących na drzewach. Dla ludzi strefa ta nie jest korzystna z uwagi na ogromną wilgotność. Mieszkający tu Pigmeje zajmują się myślistwem, zbieractwem, prymitywnym rolnictwem. Mimo, że występują tu mało żyzne gleby feralitowe, lasy równikowe są największym zbiorowiskiem roślinności na Ziemi.

9 5. Luena Strefa lasów podzwrotnikowych suchych [5- Luena ].Rozciąga się od 90 S do 160 S Temperatura przez cały rok jest wysoka, amplituda roczna niewielka. Opady są obfite w miesiącach listopad- marzec, a niewielkie od kwietnia do października. W ciągu roku jest wystarczająca ilość opadów, aby mogły rosnąć drzewa. Las jest rzadki. Drzewa reprezentowane są przez gatunki zrzucające liście w porze suchej. Panują tu przedstawiciele strączkowych z pierzastymi liśćmi, głównie akacje, inne mimozowate o drobnych liściach i parasolowatym pokroju. Występują tu gleby brązowoczerwone.

10 6. Grootfontein Strefa sawann [6 –Grootfontein].Rozciąga się od 70 S do 90 S i od 160 S do 240 S. Temperatury powietrza i rozkład opadów podobne są jak w Luenie, ale sumy opadów niższe. Dlatego rosną tylko pojedyncze drzewa [ sawanna parkowa ], a bardziej na południe trawy [ sawanna trawiasta]. Pozostałe cechy środowiska przyrodniczego są bardzo zbliżone do Abecher ( 3).

11 7. Keetmonshepp Strefa pustyń i półpustyń [7 – Keetmonshepp ]Strefa rozciąga się od 240 S do 320 S. Opady są niewielkie w ciągu całego roku, ich roczna suma wynosi 140 mm. Temperatury latem ( grudzień, styczeń, luty ) sięgają 280 C, w porze zimowej ( czerwiec, lipiec, sierpień ) spadają do 130 C. pozostałe cech środowiska są zbieżne do El Dżof-2.

12 8.Kapsztad Strefa śródziemnomorska – obszary rolnicze [8- Kapsztad].Rozciąga się od 320 S do 340 S. Lato, czyli na półkuli południowej miesiące grudzień, styczeń, luty cechuje się małymi opadami i średnimi miesięcznymi temperaturami powyżej 200 C. Pora zimowa, czyli miesiące czerwiec, lipiec, sierpień ma wyższe opady (około 100 mm miesięcznie ), a temperatura spada do około 120 C. Występują tu gleby brązowe, szarobrązowe ( cynamonowe ), roślinność śródziemnomorska. Duże obszary zajęte są pod uprawy: winorośl, oliwki, owoce cytrusowe.

13 Podróżując wzdłuż południka 200 E w Afryce zwróciliśmy uwagę na to, że istnieją bardzo zbliżone warunki na obszarach położonych na półkuli północnej i południowej np. podobne warunki mają stacje 1i 8, 2 i 7, 3 i 5, 6. Wynika to z faktu, że Afryka położona jest symetrycznie po obu stronach równika, dlatego strefy klimatyczne, roślinne , krajobrazowe też układają się symetrycznie.


Pobierz ppt "Jak zmieniają się warunki życia w Afryce – podróż wzdłuż południka 200 E. Aby odpowiedzieć na pytanie „Jak zmieniają się warunki życia w Afryce” analizowaliśmy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google