Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zasada działania silnika elektrycznego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zasada działania silnika elektrycznego"— Zapis prezentacji:

1 Zasada działania silnika elektrycznego
Silnik elektryczny to urządzenie, w którym kosztem energii elektrycznej uzyskuje się energię mechaniczną

2 Graficzny model silnika

3 Działanie silnika jest skutkiem oddziaływania magnesów i elektromagnesów zasilanych prądem o stałym natężeniu i kierunku. Taki rodzaj prądu nazywamy prądem stałym.

4

5 Ramka, która posiada możliwość obracania się jest umieszczona między biegunami magnesu stałego.

6 W przedstawionym położeniu przez ramkę płynie prąd elektryczny, który wytwarza pole magnetyczne, którego biegun N jest za ramką a biegun S przed ramką. Bieguny jednoimienne ramki i magnesu stałego odpychają się a różnoimienne – przyciągają się więc ramka obraca się w zaznaczonym kierunku.

7 Dalszy obrót ramki jest możliwy dzięki komutatorowi
Dalszy obrót ramki jest możliwy dzięki komutatorowi. Urządzenie to tworzą dwa odizolowane od siebie półpierścienie osadzone na tej samej osi co ramka. Po komutatorze ślizgają się dwie metalowe „szczotki” połączone odpowiednio z biegunami „+” i „-” źródła prądu. Za pomocą szczotek i komutatora doprowadzany jest prąd do ramki.

8 W przedstawionym położeniu przez ramkę nie płynie prąd elektryczny (szczotki nie dotykają półpierścieni), ale ramka mija to położenie (ponieważ jest rozpędzona), po czym zaczyna przez nią płynąć prąd elektryczny w przeciwną stronę.

9 Teraz po tej stronie ramki, po której był biegun północny, pojawia się biegun południowy i na odwrót. Dzięki temu ramka może poruszać się w tę samą stronę.

10 Prądem stałym zasilane są silniki tramwajów i lokomotyw elektrycznych, prądem stałym wytwarzanym w akumulatorach są zasilane rozruszniki samochodowe i silniki samochodowych wycieraczek. Prąd elektryczny w naszych domach jest prądem przemiennym, tzn. że okresowo zmienia się jego natężenie i kierunek.

11

12 Silnik zasilany prądem przemiennym działa podobnie jak silnik prądu stałego. Wszystkie urządzenia w naszych domach, w których kosztem energii elektrycznej wykonywana jest praca mają taki silnik (miksery, wentylatory, odkurzacze, itp.)

13 Prezentację przygotowano w oparciu o podręcznik „Świat fizyki” część 3, wyd. Zamkor, pod redakcją Barbary Sagnowskiej


Pobierz ppt "Zasada działania silnika elektrycznego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google