Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)"— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)
Nazwa szkoły: Gimnazjum nr 43………………………………………………….. ID grupy: 98/38_MF_G1…………….. Opiekun: Anna Brzózka…………………………………… Kompetencja: Matematyczno-fizyczna………………………………………………….. Temat projektowy: Barwy…………………………………………….. Semestr/rok szkolny: …V 2011/12………………………………………………….

3 Barwa (kolor) to zjawisko fizyczne – jest doznaniem odczuwanym za pośrednictwem zmysłu wzroku, wywołanym przez światło o określonym składzie widmowym. z odcieniami mamy nieskończenie wiele barw, choć możliwości rozróżnienia kolorów przez człowieka są ograniczone do kilku milionów. Ciekawostka: niektóre zwierzęta widzą rodzaje światła, których ludzkie oko nie rejestruje - pszczoły widzą część fal ultrafioletowych, niektóre węże z kolei wyczuwają niewidoczne dla oka promieniowanie podczerwone.  

4 Oko - Widzenie barw Jak działa oko: Budowa oka oko ludzkie ma dwa rodzaje receptorów światła: czopki i pręciki. Czopki widzą słabo (wymagają sporej energii oświetlenia), ale za to rozróżniają kolory; pręciki działają nawet przy słabym oświetleniu rejestrują jednak wszystko na szaro.

5 Światło białe i kolorowe.
Koło kolorów Światło białe i kolorowe. Światło białe jest mieszaniną barw tęczy. Tęcza zawiera kolory od czerwieni, poprzez pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, do fioletowego. Jednym ze znanych sposobów opisu barw jest tzw. koło kolorów

6 Opis koła kolorów Koło kolorów zawiera barwy tęczy rozciągnięte wzdłuż okręgu i uzupełnione o kolor purpurowy. Na zewnątrz tego koła mamy barwy najbardziej nasycone, w środku są barwy wyblakłe, czyli nienasycone. Inaczej mówiąc w środku tego koła znajduje się biel. Żeby opisać położenie barwy na kole wystarczy podać kąt.

7 Barwy podstawowe: to takie, które są niemożliwe do uzyskania przez zmieszanie innych barw

8 Barwy pochodne to: takie, które powstają przez mieszanie parami barw podstawowych.

9 Odczuwamy barwy jako : Barwy ciepłe to np.: Barwy zimne to np.: Czerwone i pomarańczowe, oraz te, które w kole barw sąsiadują z nimi bezpośrednio Niebieskie i zielone oraz te, które w kole barw sąsiadują z nimi bezpośrednio

10 Temperatura i względność barw
Barwy ciepłe działają na ogół pobudzająco, a czasem nawet niepokojąco, podczas gdy barwy chłodne uspokajają i koją. Malarz może zmieniać nastrój obrazów, stosując kolory jaśniejsze lub ciemniejsze. Nazywa się to zmianą tonacji obrazu. Temperaturę barwy w obrazie ocenia się, głównie poprzez wrażenie, jakie w nas wywołuje. Temperatura każdej barwy zależy od tego, jaka barwa znajduje się obok niej.

11 Uporządkujmy barwy Barwy czyste. Barwy złamane. Wszystkie barwy podstawowe i pochodne należą do barw czystych. Obrazy namalowane takimi farbami są jasne i pogodne. Przeciwieństwem barw czystych są barwy złamane. Gdy dodasz do farby czerwonej odrobinę zielonej, a do pomarańczowej odrobinę niebieskiej, do fioletowej - żółtej itd., uzyskasz barwy przygaszone, smutne.

12 Kolor to właściwość przedmiotów widzianych w świetle dziennym. Mówimy „światło dzienne”, ponieważ bez światła przedmioty nie mają barwy. Dzieje się tak dlatego, że kolor powstaje w wyniku odbicia w naszych oczach światła padającego na obiekt. To doświadczenie doprowadziło Isaaca Newtona ( ) i Thomasa Younga ( ) do stwierdzenia, że światło jest kolorem.

13 Wzrok i mózg potrafią płatać nam figle
Czasem sami już nie jesteśmy pewni, co widzimy. Ulegamy złudzeniom.  Powstają one w mózgu na skutek interpretacji zjawisk odbieranych przez organ wzroku - oko.

14 Złudzenia optyczne Który odcinek jest dłuższy? Które wewnętrzne koło jest większe? Który okrąg jest większy?

15 światło Pojęcie to ma inne znaczenie potoczne i w nauce. Potocznie nazywa się tak widzialną część promieniowania elektromagnetycznego, czyli promieniowanie widzialne odbierane przez siatkówkę oka ludzkiego np. w określeniu światłocień. Precyzyjne ustalenie zakresu długość fal elektromagnetycznych nie jest tutaj możliwe zakresy od [nm].

16 barwa światła i odpowiadająca jej długości fali elektromagnetycznej
Czerwona [nm] Pomarańczowa [nm] Żółta [nm] Zielona [nm] Niebieska [nm] Fioletowa [nm] Jak widać, każda składowa ma inną długość.

17 Światło białe w pryzmacie.
rozczepienie Światło białe w pryzmacie. Zobacz Newton zamknął się w ciemnym pokoju, do którego przez niewielki otwór wpuścił pojedynczy promień światła. Następnie rozszczepił go za pomocą pryzmatu, dzięki czemu udało mu się podzielić światło białe na sześć kolorów spektrum.

18 Złudzenia optyczne w przyrodzie
Czerwone Słońce . Barwy nieba o zachodzie Słońca. W czasie zachodu Słońce ma barwę czerwonobrunatną, ponieważ przechodząc przez atmosferę, światło ulega rozproszeniu. Fale czerwone i żółte są najdłuższe i w świetle przechodzącym przez grube warstwy atmosfery dominują.

19 Wspaniała zorza polarna
Zorze polarne powstają na skutek burz magnetycznych na Słońcu. Z powierzchni Słońca wyrzucane są wtedy ogromne ilości naładowanych cząstek (głównie protonów i elektronów) o wysokiej energii – wiatr słoneczny. Oddziałuje on z polem magnetycznym Ziemi. Zorza polarna nad Polską Stacją Polarną na Spitsbergenie

20 Kolor nieba Niebieską barwę nieba można wytłumaczyć również rozproszeniem światła słonecznego na cząsteczkach powietrza. Rozproszenie sprawia, że powietrze odbieramy jako jasne z wyraźną przewagą fioletu, sporą porcją barwy niebieskiej, to połączenie barw oko odbiera jako błękit.

21 Sprawdzamy światło laserowe i barwne szklane płytki
Tak przepuszcza płytka zielona.

22 Biel i czerń Śnieg jest BIAŁY, ponieważ, nie pochłania żadnych barw; odbija je wszystkie, tak że łącząc się dają biel. Węgiel jest CZARNY, ponieważ pochłania wszystkie barwy, nie odbijając żadnej; w efekcie brak barwy, powoduje, że powstaje czerń.

23 Barwy - zabawa Kalejdoskop urządzenie optyczne, w którym dzięki wielokrotnym odbiciom obrazów różnokolorowych szkiełek, w odpowiednio rozmieszczonych zwierciadłach, obserwuje się różnobarwne, symetryczne figury, zmieniające się przy obracaniu kalejdoskopu.

24 bibliografia cd.html - proste doświadczenia ze światłem olorymetria_1a_historia.ppt- dobra prezentacja z historii kolorymetrii - interesująca historia barw z_swiatla i inne.

25 Popatrz czasami na swoją płytkę – dziękujemy za uwagę.

26


Pobierz ppt "Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google