Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PODSUMOWANIE WIADOMOŚCI O BAŚNI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PODSUMOWANIE WIADOMOŚCI O BAŚNI"— Zapis prezentacji:

1 PODSUMOWANIE WIADOMOŚCI O BAŚNI
Aneta Woźniak

2 BAŚŃ jest to jeden z podstawowych gatunków literackich, zazwyczaj niewielkich rozmiarów, odwołujący się do folkloru; zawiera ludową mądrość. Np. Baśnie „Tysiąca i jednej nocy”, Braci Grimm, H. Ch. Andersena

3 Cechy baśni: Zdarzenia rozgrywają się w nieokreślonym miejscu i czasie. Charakterystyczny początek: - „Dawno, dawno temu...” - „Za siedmioma górami, za siedmioma morzami...”

4 Bohaterowie obdarzeni są siłami nadnaturalnymi – nadzwyczaj silni, nadzwyczaj piękni; ich cechy są wyolbrzymione; mogą przybierać inną postać. Bohaterami mogą być również postacie fantastyczne, np. krasnoludki, czarownice, smoki, skrzaty.

5

6 Świat w baśniach jest fantastyczny
Świat w baśniach jest fantastyczny. Wszystko jest w nim możliwe – szybkie pokonywanie odległości, ożywienie, mówiąca przyroda o ludzkich cechach. Elementy fantastyczne przeplatają się z prawdopodobnymi.

7 Motywy wędrowne bohaterowie stale wędrują w poszukiwaniu cudownego przedmiotu, po drodze mają wiele przygód, muszą przejść wiele prób.

8 Istnieje sprawiedliwość: kara za złe czyny a nagroda za dobre
Istnieje sprawiedliwość: kara za złe czyny a nagroda za dobre. Zło, mimo że jest potężniejsze niż dobro, przeważnie przegrywa. Zwycięstwo dobra okupione jest jednak pewną stratą.

9 Baśń zawiera pouczenie, morał, naukę dla bohaterów i dla czytelnika.

10 Szczęśliwe zakończenie: „I żyli długo i szczęśliwie” „I ja tam byłem, miód i wino piłem”

11

12 DZIĘKUJĘ! Bibliografia: www.pl.wikipedia.org www.images.google.pl


Pobierz ppt "PODSUMOWANIE WIADOMOŚCI O BAŚNI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google