Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

IrDA (Infrared Data Association)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "IrDA (Infrared Data Association)"— Zapis prezentacji:

1 IrDA (Infrared Data Association)
Arkadiusz Dzianach II TI

2 Opis ogólny standardu IrDA
IrDA jest protokołem transmisji cyfrowych w podczerwieni, powstała w 1993 roku. Ograniczeniem wymiany danych przez porty podczerwieni jest odległość pomiędzy urządzeniami. Transmisję danych mogą zaburzać ściany, wszelkiego rodzaju przeszkody (np. meble).

3 Prędkość Transmisji Dostępne standardy komunikacji poprzez podczerwień oferują transfery danych od 115,2 kb/s do 16 Mb/s Urządzenia IrDA, ze względu na maksymalny do osiągnięcia transfer, możemy podzielić na 4 grupy.

4 a) SIR  SIR (slow infrared – wolna podczerwień)- umożliwia transfer z prędkością do 115kb/s

5 b) MIR   MIR (medium infrared – średnia podczerwień) umożliwia transfer z prędkością do 1152kb/s

6 c) FIR   FIR (fast infrared – szybka podczerwień) umożliwia transfer z prędkością do 4 Mb/s

7 d) VFIR   FIR (very fast infrared – bardzo szybka podczerwień) umożliwia transfer z prędkością do 16 Mb/s

8 Stos protokołów IrDA(Zdjęcie)

9 Stos protokołów IrDA(Opis)
W skład pierwszej wchodzą: • Warstwa fizyczna (Physical Layer), która specyfikuje charakterystyki optyczne, kodowanie danych oraz synchronizowanie ramek. • IrLAP (Link Access Protocol), odpowiadająca za niezawodność połączenia. • IrLMP (Link Management Protocol) - protokół multipleksowania usług i aplikacji. • IAS (Intention Access Service), czyli dostęp do informacji. Zastosowanie protokołów opcjonalnych zależy od konkretnej aplikacji. Do grupy należą: • TinyTP (Tiny Transport Protocol), zapewniający sterowanie strumieniem w kanale. Jest to bardzo ważna funkcja i z tej racji często rekomendowana dla wielu aplikacji. • IrOBEX (Object Exchange Protocol), ułatwiający transfer plików oraz innych obiektów danych. • IrCOMM, którego głównym zadaniem jest emulowanie portów szeregowego i równoległego, opartych na 4 typach usług: 3-Wire Raw, 3-Wire, 9-Wire i Centronics. • IrLAN (Local Area Network), zapewniający dostęp urządzeniom, np. notebookom, do sieci lokalnej za pośrednictwem podczerwieni.

10 Wykorzystanie Port IrDA do niedawna mogliśmy znaleźć w niemal każdym laptopie i w większości telefonów komórkowych. Obecnie IrDA jest powoli wypierana przez technologię bluetooth. Niemniej, nadal wiele urządzeń przenośnych jest wyposażana w port podczerwieni i nadal znajdujemy wiele całkiem praktycznych zastosowań. Port IrDA znajdziemy nadal w wielu laptopach, telefonach komórkowych, a także aparatach fotograficznych, palmtopach czy nawet drukarkach.

11 I to by było na tyle... :)


Pobierz ppt "IrDA (Infrared Data Association)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google