Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt „AS KOMPETENCJI’’

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt „AS KOMPETENCJI’’"— Zapis prezentacji:

1 Projekt „AS KOMPETENCJI’’
Jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program operacyjny Kapitał Ludzki Człowiek- najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja dystrybuowana bezpłatnie

2 DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły: Zespół Szkół Morskich ID grupy: 97/80_MF_G1 Kompetencja: Matematyczno-fizyczna Temat projektowy: Maszyny proste wokół nas Semestr/rok szkolny:2010/2011

3 Spis Treści Maszyny proste Historia Dzwignia Kołowrót Równia pochyła
Klin

4 Maszyny proste Od najdawniejszych czasów ludzie konstruowali urządzenia zwane maszynami prostymi, które ułatwiały im wykonywanie pracy. Maszyny proste- są to urządzenia, które pozwalają na użycie niewielkiej siły przy podnoszeniu, przesuwaniu, ciężarów lub rozszczepianiu materiałów.

5 Maszyny proste Istotą ich działania jest zamiana pracy siły działającej na pewnej drodze na pracę mniejszej siły na odpowiednio dłuższej drodze.

6 Historia Maszyny proste znane były już w starożytności.
Uczony grecki Arystoteles w IV w. p. n. e. pisał o dzwigniach i kołowrotach. Znał je Archimedes, który przy zastosowaniu maszyn prostych (kołowrotów, dzwigni i krążków) samodzielnie spuścił na wodę największy z ówczesnych okrętów-trójmasztowiec „Syrakuzję”

7 Historia Archimedes używał dzwigni do podnoszenia wielkich kamieni. Znane jest jego powiedzenie: „Dajcie mi punkt podparcia, a poruszę ziemię.”

8 Dzwignia Dzwignia to zazwyczaj kawałek deski, czy drążka. Służy do podnoszenia ciężkich przedmiotów. Sprawia, że aby podnieść dane ciało, możemy użyć siły dużo mniejszej niż ciężar ciała.

9 Dzwignia Dzwignia może służyć do: przemieszczania różnych przedmiotów,
podważania rozdzielania mocno złączonych elementów (np. wyciągania gwoździ- na zasadzie dzwigni działa tzw. „łapa” do wyciągania gwoździ.)

10 Dzwignia Ze względu na to gdzie umieszczony jest punkt podparcia, dzielimy dzwignie na dwa rodzaje: dwustronną jednostronną

11 Dzwignia dwustronna W dzwigni dwustronnej punkt podparcia znajduje się między końcami belki. Punkt podparcia stanowi także punkt, wokół którego dzwignia może się obracać - wyznacza jej oś obrotu. Na jednym końcu dzwigni znajduje się ciężar, który zamierzamy podnieść.

12 Dzwignia dwustronna Siły działające na dzwignię to:
Siła użyteczna- siła potrzebna do określonej czynności Siła działania- jest to siła z jaką musimy podziałać na jeden z końców dzwigni, aby zamienić ją na siłę użyteczną

13 Dzwignia dwustronna Zasady działania dzwigni dwustronnej:

14 Dzwignia dwustronna długość ramienia siły działania
zysk na sile = długość ramienia siły użytecznej

15 Dzwignia jednostronna
W dzwigni jednostronnej punkt podparcia znajduje się na jednym z jej końców. W tym wypadu siła działania jest przyłożona po tej samej stronie osi obrotu co siła użyteczna

16 Dzwignia jednostronna

17 Kołowrót Kołowrót działa w oparciu o identyczną zasadę jak obie dzwignie. Różni się tym że pozwala na ciągnięcie, przesuwaniu obiektów z dużą siłą na znaczne odległości. Składa się z takich elementów jak korba, wał i odpowiednio zaczepiona linka.

18 Kołowrót W przypadku kołowrotu oś obrotu znajduję się raz między, a raz z innej strony siły działania i siły użytecznej. Dlatego w jednej pozycji jego działanie jest podobne do działania dzwigni jednostronnej, a w innej pozycji do dzwigni dwustronnej.

19 Kołowrót W tej pozycji kołowrót może zostać
opisywany jako „dzwignia dwustronna” z doczepionym wałem

20 Kołowrót W tej pozycji kołowrót może zostać opisywany jako „dzwignia
jednostronna” z doczepionym wałem.

21 Kołowrót promień korby zysk na sile = promień wału

22 Równia pochyła Równia pochyła to najczęściej deska położona pod pewnym kątem do poziomu. Dzięki zastosowaniu równi pochyłej możliwe staję się wniesienie ciężaru na znaczną wysokość, przy użyciu siły mniejszej od tego ciężaru.

23 Równia pochyła Dzięki temu, że powierzchnia równi jest nachylona pod pewnym kątem do poziomu, siła użyta podczas podnoszenia ciężaru „rozkłada” się wzdłuż całej drogi.

24 Równia pochyła Przykładem zastosowania zasady równi są serpentyny umożliwiające samochodom wjazd na wysokie góry.

25 Klin Klin służy do rozczepiania mocno ze sobą złączonych powierzchni, np. do rozłupywania drewna

26 Klin Przekładnia klina jest proporcjonalna do odwrotności sinusa połowy konta rozwarcia klina

27 Źródło: http://pl.wikipedia.org

28 Europejskiego Funduszu Społecznego
Projekt „AS KOMPETENCJI’’ Europejskiego Funduszu Społecznego Jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków


Pobierz ppt "Projekt „AS KOMPETENCJI’’"

Podobne prezentacje


Reklamy Google