Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PODRÓŻ PRZEZ KRAJOBRAZY AFRYKI (drugi co do wielkości kontynent świata)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PODRÓŻ PRZEZ KRAJOBRAZY AFRYKI (drugi co do wielkości kontynent świata)"— Zapis prezentacji:

1 PODRÓŻ PRZEZ KRAJOBRAZY AFRYKI (drugi co do wielkości kontynent świata)

2

3

4 KILIMANDŻARO (KIBO) W jej skład wchodzą trzy szczyty będące pozostałością po wulkanach. Kilimandżaro jest najwyższą górą Afryki 5895 m n.p.m. i jednym z najwyższych samotnych masywów. Kibo – najwyższy wulkan w wulkanicznym masywie Kilimandżaro

5

6 GRZYB SKALNY Forma powstająca w warunkach pustynnych. Piasek niesiony przez wiatr uderza w skały z duża siłą, a ponieważ najwięcej piasku jest niesione blisko powierzchni gruntu, dlatego tam skała jest rzeźbiona najsilniej.

7

8 WIEWIÓRKA LATAJĄCA (polatucha)
Wiewiórki nie latają aktywnie jak ptaki, czy nietoperze, wykonują lot ślizgowy na odległość nawet 80 m. wykorzystują do tego błony lotne rozpostarte między kończynami , są zwierzętami nocnymi

9

10 WIELBŁĄD WIELBŁĄD JEDNOGRABNY ( dromader) Zwierze udomowione
WIELBŁĄD WIELBŁĄD JEDNOGRABNY ( dromader) Zwierze udomowione. Doskonale znosi długie okresy bez wody. Odżywiają się suchymi, ciernistymi roślinami pustynnymi.

11

12 LIS FENEK (lis pustynny)
Największy ssak drapieżny Sahary. Długość ciała dochodzi do 40 cm, uszy mają 5cm. Uszy efektywnie chłodzą ciało i zapewniają dobry słuch. Fenek prowadzi nocny tryb życia, sypia w podziemnych norach.

13

14 RÓŻA JERYCHOŃSKA Roślina pustynna, pędzona wiatrem, dobrze przystosowana do życia na pustyni. Suche kule są zwiniętymi pędami, okrywającymi owocostan rośliny. Gdy spadnie trochę deszczu, pędy się prostują, a nasiona rozsiewają.

15

16 RÓŻA PUSTYNNA (róża gipsowa)
Powstają na skutek odparowania wód słonych jezior lub gruntowych, które stopniowo odparowują i krystalizują w przypowierzchniowej warstwie sypkiego piasku w formie róży pustyni.

17

18 TERMITRIERY Częsty widok na sawannie. Ich wysokość może dochodzić nawet do 6m. Termity odżywiają się głównie drewnem. Są owadami społecznymi (grupa liczy do kilku milionów osobników).

19

20 EPIFITY PORASTAJĄCE DRZEWO
Epifity inaczej porośla, wykorzystują drzewa jako podpory ułatwiające im dostęp do światłą. Niektóre z nich rosną wysoko nad ziemią, inne w niższych warstwach lasu. Czerpią składniki pokarmowe z wody deszczowej i powietrza. W lasach równikowych jest ich ponad 9000 gatunków, w innych strefach należą one do rzadkości.

21

22 WAWRZYN SZLACHETNY- krzew, rosnący w obszarze śródziemnomorskim
WAWRZYN SZLACHETNY- krzew, rosnący w obszarze śródziemnomorskim. Uprawiany jako roślina ozdobna WIENIEC LAUROWY – symbol, nagroda zwycięstwo w równej walce. Ozdabiał głowy na igrzyskach w Grecji i Rzymie. Od łacińskiego słowa lauretus (uhonorowany laurem) pochodzi wyraz używany w języku polskim laureat.

23 KAKTUSY – SUKULENTY (rośliny gruboszowate) przystosowane do magazynowania wody w różnych tkankach.

24

25 WADI INACZEJ UEDY Suche doliny rzeczne, pozostałości po dawnych rzekach, płynących wtedy, gdy klimat na Saharze był wilgotniejszy, inne wyrzeźbiły wody podczas gwałtownych opadów deszczu.

26 NIL – najdłuższa rzeka świata przepływająca przez wszystkie strefy klimatyczne Afryki.

27

28 HAMADA pustynia kamienista, pokryta odłamkami skalnymi. Bardzo duże różnice temperatur powietrza między dniem i nocą sprawiają, że lite skały pustynne się kruszą i powstają rumowiska gruzu skalnego.

29 PODSUMOWANIE Afryka położona jest symetrycznie względem równika, w niskich szerokościach geograficznych; 4/5 powierzchni Afryki znajduje się w zasięgu strefy oświetleniowej międzyzwrotnikowej; pełne spektrum klimatów wpływa na rozwój niezwykle różnorodnej roślinności; pod względem bogactwa przyrody, żaden inny kontynent nie dorównuje Afryce; różnorodna roślinność umożliwia występowanie wielu gatunków zwierząt.


Pobierz ppt "PODRÓŻ PRZEZ KRAJOBRAZY AFRYKI (drugi co do wielkości kontynent świata)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google