Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Monitor Świetlności dla zderzaczy elektron - proton Na przykładzie eksperymentu ZEUS przy zderzaczu HERA A. Eskreys Za zespół z IFJ, PAN (10 fizyków i.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Monitor Świetlności dla zderzaczy elektron - proton Na przykładzie eksperymentu ZEUS przy zderzaczu HERA A. Eskreys Za zespół z IFJ, PAN (10 fizyków i."— Zapis prezentacji:

1 Monitor Świetlności dla zderzaczy elektron - proton Na przykładzie eksperymentu ZEUS przy zderzaczu HERA A. Eskreys Za zespół z IFJ, PAN (10 fizyków i 6 inżynierów). Monitor został zaprojektowany i zbudowany przez zespół z IFJ,PAN we współpracy z Wydziałem Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH i oddany do eksploatacji w 1992 r. Po modyfikacjach jest on używany do dziś.

2 L jest świetlnością akceleratora N i jest liczbą zarejestrowanych przypadków reakcji i σ i jest przekrojem czynnym na reakcję i Znajomość L jest niezbędna do wyliczenia przekrojów czynnych a więc podstawowych wielkości fizycznych. Standardową metodą pomiaru świetlności jest pomiar N i dla reakcji dla której przekrój czynny jest dokładnie znany np. z teorii. Dla zderzaczy elektron(pozyton)- proton jest to proces emisji fotonów hamowania przez elektron(pozyton) w polu elektromagnetycznym protonu. Pomiar Świetlności N i = L σ i

3 Hala eksperynentalna ZEUSA

4 Monitor Świetlności Akceleratora HERA w eksperymencie ZEUS Schematyczne ustawienie poszczególnych detektorów.

5

6

7

8

9

10

11

12

13


Pobierz ppt "Monitor Świetlności dla zderzaczy elektron - proton Na przykładzie eksperymentu ZEUS przy zderzaczu HERA A. Eskreys Za zespół z IFJ, PAN (10 fizyków i."

Podobne prezentacje


Reklamy Google