Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WOKÓŁ METALI Metale – pierwiastki chemiczne charakteryzujące się obecnością w sieci krystalicznej elektronów swobodnych (niezwiązanych).

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WOKÓŁ METALI Metale – pierwiastki chemiczne charakteryzujące się obecnością w sieci krystalicznej elektronów swobodnych (niezwiązanych)."— Zapis prezentacji:

1 WOKÓŁ METALI Metale – pierwiastki chemiczne charakteryzujące się obecnością w sieci krystalicznej elektronów swobodnych (niezwiązanych).

2 OTRZYMYWANIE METALI Metale powstają z surowców mineralnych wydobywanych z głębi ziemi. Zwykle występują w postaci rudy, czyli skał zawierających domieszkę innych substancji. Po wydobyciu rudy trafiają do hut. Tam wytapia się z nich czyste metale. W hutach wytwarza się także stopy, czyli mieszaniny metali, często z domieszką niemetali.

3 stopy metali - mieszaniny metali często z domieszką niemetali metale żelazne - żelazo i jego stopy metale nieżelazne - pozostałe metale i stopy półmetale – pierwiastki chemiczne, które mają własności pośrednie między metalami i niemetalami

4 METALE NIEMETALE PÓŁMETALE

5 WŁAŚCIWOŚCI METALI: tworzenie połyskliwej, gładkiej powierzchni w stanie stałym ciągliwość i kowalność dobre przewodnictwo cieplne szybkie wypromieniowywanie ciepła bardzo dobre przewodnictwo elektryczne skłonność do tworzenia związków chemicznych o właściwościach raczej zasadowych i nukleofilowych niż kwasowych i elektrofilowych stały stan skupienia w temperaturze pokojowej (wyjątkiem jest rtęć) i z reguły dość wysoka temperatura topnienia bezwonność

6 ZASTOSOWANIE METALI Pierwiastki metaliczne występują w przyrodzie przeważnie w postaci rud, które są przerabiane na czyste metale na drodze różnych procesów metalurgicznych. Z powodu swoich bardzo dobrych własności mechanicznych metale są powszechnie wykorzystywane do produkcji maszyn, urządzeń i wielu innych wyrobów, a także jako materiały konstrukcyjne w budownictwie.

7 OBRÓBKA METALI Do pracy z metalami potrzebne są odpowiednie narzędzia. Do części działań, np. do pomiaru, stosuje się przyrządy wykorzystywane podczas obróbki innych materiałów. Są jednak czynności możliwe do wykonania wyłącznie przy użyciu specjalistycznego sprzętu oraz takie, które wykonuje się jedynie w przypadku metali.

8 NARZĘDZIA DO OBRÓBKI METALI:
cięcie: - piła do metalu - nożyce do blachy wiercenie: - wiertarka z wiertłami do metalu gięcie i prostowanie: - obcęgi - szczypce piłowanie: - pilnik do metalu łączenie: - lutownica - wkrętak i wkręty do metalu

9 METALE I STOPY METALI: złoto brąz mosiądz stal miedź ołów żeliwo
aluminium srebro

10 DZIĘKUJE ZA UWAGĘ! wykonała: Anita Pietrzak źródła: Internet Podręcznik do zajęć technicznych


Pobierz ppt "WOKÓŁ METALI Metale – pierwiastki chemiczne charakteryzujące się obecnością w sieci krystalicznej elektronów swobodnych (niezwiązanych)."

Podobne prezentacje


Reklamy Google