Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TEATR GRECKI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TEATR GRECKI."— Zapis prezentacji:

1 TEATR GRECKI

2 Teatr antyczny narodził się około VI wieku p. n. e. w Grecji
Teatr antyczny narodził się około VI wieku p.n.e. w Grecji. Początkowo miał charakter sakralny, gdyż wywodził się z uroczystości ku czci boga wina, witalności, życia i biesiad. Dionizos był synem Zeusa i śmiertelniczki Semele, która zmarła w czasie narodzin Dionizosa. Stało się tak ponieważ chciała zobaczyć swego kochanka, Zeusa w całym jego boskim majestacie. Dionizosem opiekowały się nimfy, muzy uczyły go śpiewu i tańca, a pozostałymi sprawami wychowania zajmował się Sylen. Dionizos był dobry i serdeczny dla ludzi i zwierząt. Potrafił stwarzać… miód i mleko, symbole dobrobytu. Nauczył ludzi na całym świecie, jak mają uprawiać winną latorośl .

3 Tematykę przedstawień czerpano z mitologii a widz przychodził do teatru by przeżyć katharsis, czyli oczyszczenie z negatywnych uczuć w celu osiągnięcia wewnętrznego spokoju. W odróżnieniu do czasów współczesnych ludzie wykorzystywali moment przedstawienia do wspólnego biesiadowania, gdyż większość z przedstawianych dzieł była im doskonale znana .W teatrze obowiązywała zasada trzech jedności. Były to: jedność czasu miejsca i akcji. W trakcie przedstawienia bohater przeżywa konflikt tragiczny polegający na konieczności dokonania wyboru między dwoma równorzędnymi racjami, lecz jak się okazuje każdy wybór prowadzi do klęski. Czas przedstawień teatralnych był dla Greków świętem, dlatego ludzie przychodzili do teatru całymi rodzinami

4 Przedstawienia teatralne wystawiane są od około 2500 lat
Przedstawienia teatralne wystawiane są od około 2500 lat. Teatr współczesny różni się jednak znacznie od starożytnego. Obecnie siedzibami teatrów są budynki, a aktorami są zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Odmienna jest gra artystów, inne są kostiumy i dekoracje. Wiele słów i pojęć używanych współcześnie wywodzi się jednak z tradycji teatru greckiego, np:tragedia, komedia, dramat, scena. Niektóre dramaty starożytnych autorów wystawiane są również obecnie. Świadczy to o ponadczasowości poruszanych w nich problemów. Zmuszają do zastanowienia się nad celem i sensem ludzkiego życia oraz zasadami, których należ przestrzegać, aby było ono godne.

5 Twórcy antyczni Ajschylos Eurypides Sofokles

6 Wygląd aktora Na scenie występowali aktorzy i śpiewał chór. Wszystkie role także kobiece ,odgrywali mężczyźni. Aktorzy występowali w perukach , maskach dobranych do rodzaju sztuki i butach na wysokich podeszwach (koturnach) Aktorzy wkładali odpowiednie maski (tragiczne lub komiczne), które symbolizowały wiek, płeć, zawód, klasę społeczną i charakter danej postaci z wystawianego dramatu.

7 Budowa teatru Schemat teatru greckiego: THEATRON - widownia
ORCHESTRA - placyk, na którym występował chór PROSKENION - scena SKENE - kulisy, garderoby PARODOS - wejście dla chóru -Teatry powstawały najczęściej u podnóża wzniesienia , jego widownia była wykuwana w skalnym zboczu. Teatr nie miał zadaszenia, ponieważ w Grecji występowało mało opadów.

8

9

10

11 Źródła INTERNET Wikipedia.pl Bryk.pl Antyk.klp.pl
Portal wiedzy.onet.pl Własna wiedza


Pobierz ppt "TEATR GRECKI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google