Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las…”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las…”"— Zapis prezentacji:

1 „Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las…”
PRZYJACIEL LASU „Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las…”

2 Przyjaciel lasu to, osoba która z najwyższą dbałością chroni las i zwierzęta w nim mieszkające czyli tak naprawdę przyjacielem lasu może być każdy z nas. Przyjaciółmi lasu są z pewnością leśnicy, którzy przez cały rok kontrolują życie zwierząt, a w okresie zimowym w szczególny sposób opiekują się nimi na przykład poprzez dowożenie do pasiek siana i soli do lizawek.

3 Jednym z najważniejszych zadań przyjaciela lasu jest chronienie zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. W Bieszczadach do tych zwierząt należą m.in.: rysie, łosie oraz znajdujące się na fotografii obok żubry. Leśnicy kontrolują migracje tych zwierząt oraz dokarmiają je sianem w okresie zimowym.

4 Przyjaciel lasu zna gatunki zwierząt, stara się bardzo dokładnie poznać obyczaje poszczególnych gatunków zwierząt oraz obserwuje ich zachowania w naturalnym środowisku. Często zdarza się, że młode zwierzątka np. sarenki odłączają się od stada i gubią w lesie. Niestety, same nie są w stanie przeżyć, dlatego też trafiają pod opiekę przyjaciela lasu, który będzie dbał o maleństwo dopóki nie będzie ono w stanie samodzielnie egzystować w lesie.

5 Do kolejnych zadań leśników należy budowa ogrodzeń, w których chronione są małe sadzonki przed zjedzeniem ich przez zwierzynę leśną. Na terenie ogrodzeń w okresie letnio – jesiennym odbywa się pielęgnacja tych drzewek, którą na zdjęciu obok wykonuje grupa kobiet.

6 Niewątpliwie przyjaciółmi lasu są pilarze, zwani dawniej drwalami
Niewątpliwie przyjaciółmi lasu są pilarze, zwani dawniej drwalami. Wszyscy uważają, że pilarze niszczą las poprzez wycinkę , ale to nie jest prawda. Pilarze ścinają drzewa chore, czyszczą las – wycinają drzewa zaznaczone przez leśników. Oprócz tego do ich zadań należy m.in. melioracja, sadzenie młodych drzewek, pielęgnacja tych drzewek, malowanie specjalną farbą, która chroni sadzonki przed zwierzyną. Pilarze budują ogrodzenia dla zwierząt i młodych drzewek, naprawiają uszkodzone przez zwierzynę ogrodzenia oraz czyszczą szlaki leśne, aby każdy miłośnik lasu mógł bez przeszkód spacerować po lesie.

7 Przyjaciele lasu to także ludzie pracujący na szkółkach leśnych
Przyjaciele lasu to także ludzie pracujący na szkółkach leśnych. To dzięki nim mamy co roku nowe zapasy sadzonek różnych drzew. Do ich zadań należy m.in. przygotowanie terenu pod sadzenie nowych drzewek. W tym celu tworzą specjalne rowy nawadniające teren, na których niedługo będą sadzone drzewka.

8 Jednym ze specjalistycznych sprzętów wykorzystywanych na szkółkach leśnych jest glebogryzarka, która ma duże zastosowanie przy uprawie gleby pod okopem drzewostanu. Sadzonki z miesiąca na miesiąc są coraz większe. Gdy osiągną odpowiednią wielkość zostaną zebrane, przeliczone i przewiezione do lasu gdzie pracownicy leśni posadzą je w odpowiednio przygotowanym do tego miejscu.

9 Podsumowując chciałam jeszcze raz zaznaczyć, że Przyjacielem Lasu może być każdy z nas. Każde nasze pozytywne działanie w stosunku do otaczającej nas przyrody zbliża nas do miana Przyjaciela Lasu. Przyjaźń to jedna z najpiękniejszych rzeczy na świecie, a być Przyjacielem Lasu to zaszczyt, który może spotkać każdego z nas!! Wszystkie zdjęcia zamieszczone w powyższej prezentacji wykonałam samodzielnie ponieważ ……jestem Przyjacielem Lasu…

10 Dziękuję za uwagę Opracowała: Martina Wieczorek
Zespół Szkół im. ks. Jana Siuzdaka w Wołkowyi Klasa V


Pobierz ppt "„Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las…”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google