Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dr Jacek Borowicz. ZAKAZY KONKURENCJI W trakcie trwania stosunku pracy Art. 101 1. § 1 Po ustaniu stosunku pracy (klauzula konkurencyjna) Art. 101 2.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dr Jacek Borowicz. ZAKAZY KONKURENCJI W trakcie trwania stosunku pracy Art. 101 1. § 1 Po ustaniu stosunku pracy (klauzula konkurencyjna) Art. 101 2."— Zapis prezentacji:

1 Dr Jacek Borowicz

2 ZAKAZY KONKURENCJI W trakcie trwania stosunku pracy Art. 101 1. § 1 Po ustaniu stosunku pracy (klauzula konkurencyjna) Art. 101 2. § 1.

3 ZAKAZ KONKURENCJI W trakcie trwania stosunku pracy każdy pracownika Art. 101 1. § 1

4 ZAKAZY KONKURENCJI Po ustaniu stosunku pracy (klauzula konkurencyjna) Art. 101 2. § 1. pracownik mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę

5 „W zakresie określonym w odrębnej umowie”

6 Umowa o pracę + umowa (lub umowy) o zakazie konkurencji

7 Art. 101 3. k.p. Umowy, o których mowa w art. 101 1 § 1 i w art. 101 2 § 1, wymagają pod rygorem nieważności formy pisemnej.

8 PRACOWNIK NIE MOŻE:  prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, ani też  świadczyć pracy w ramach stosunku pracy, lub  świadczyć pracy na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność

9 Umowa o zakazie konkurencji w każdym przypadku określa:  przedmiot zakazanej działalności/pracy  zakazane formy zachowań konkurencyjnych

10 Okres obowiązywania umowy o zakazie konkurencji W trakcie trwania stosunku pracy Po ustaniu stosunku pracy

11 Umowa o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy KONSEKWENCJE DLA STRON STOSUNKU PRACY

12 Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy (klauzula konkurencyjna) SPECYFIKA TREŚCI

13 Klauzula konkurencyjna poza określeniem przedmiotu i form zakazanej konkurencji zawiera:  wskazanie okresu na jaki jest zawarta  wskazanie odszkodowania należnego pracownikowi z tytułu tego zakazu

14 Czy można zawrzeć klauzulę konkurencyjna np. na 20 lat albo do dnia przejścia pracownika na emeryturę?

15 KLAUZULA KONKURENCYJNA KONSEKWENCJE DLA BYŁYCH STRON STOSUNKU PRACY

16 Zenon B. pracował w marketingu w zakładach tekstylnych „Spodenki SA”. Ma klauzulę konkurencyjną na 2 lata. Zwolnił się z pracy i pracuje teraz w marketingu w zakładach mięsnych „Golonka Sp. z o.o.”. Poprzedni pracodawca odmawia wypłaty odszkodowania mówiąc, że nie ma podstaw bo Zenon ma przecież pracę, nie jest bezrobotny z powodu zakazu konkurencji.

17 Zenon B. zawarł ze swoim pracodawcą Zakłady Tekstylne „Spodenki SA” klauzulę konkurencyjną na 2 lata. W umowie tej nie ma jednak ani słowa o odszkodowaniu o którym mowa w art. 101 2. § 1.i §3 kp.

18 Zenon B. pracował w marketingu w zakładach tekstylnych „Spodenki SA”. Ma klauzulę konkurencyjną na 2 lata. Zwolnił się z pracy i z konieczności pracuje teraz w księgowości w zakładach mięsnych „Golonka Sp. z o.o.”. Jednak zawsze uwielbiła branżę odzieżową…Dzisiaj dowiedział się, że „Spodenki SA” zmieniły profil i nazwę zajmując się od teraz produkcją bielizny pościelowej pod nazwą „Prześcieradełko SA”.


Pobierz ppt "Dr Jacek Borowicz. ZAKAZY KONKURENCJI W trakcie trwania stosunku pracy Art. 101 1. § 1 Po ustaniu stosunku pracy (klauzula konkurencyjna) Art. 101 2."

Podobne prezentacje


Reklamy Google