Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kto jest przyjacielem lasu?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kto jest przyjacielem lasu?"— Zapis prezentacji:

1 Kto jest przyjacielem lasu?
„Wszystko, co widzisz, żyje ze sobą w doskonałej harmonii (…) musisz pojąć istotę tej harmonii i nauczyć się szanować każde stworzenie: od mrówki po antylopę (…). Kiedyś, po śmierci, wyrośnie na nas trawa, którą jedzą antylopy. Wszyscy jesteśmy złączeni w wielkim kręgu życia.” Król Lew I

2 O lesie Las ma budowę piętrową (warstwową):
ściółka, runo leśne, podszyt, podrost, pnie i korony drzew. Przeważają w nim drzewa. Rośliny zielone wytwarzają w procesie fotosyntezy związki organiczne (pokarm dla siebie) oraz tlen (potrzebny ludziom i zwierzętom). Rośliny stanowią też pożywienie dla zwierząt. Obumarłe organizmy roślinne i zwierzęce rozkładane są przez grzyby i mikroorganizmy. Rośliny ponownie pobierają z gleby powstałe tak proste substancje aby wyprodukować materię organiczną. Dzięki roślinom zielonym tworzącym las dokonuje się ważny proces obiegu materii w przyrodzie przez co możliwe jest życie na Ziemi! Lasy dostarczają nam tlenu, owoców, grzybów i drewna. Są „domem” dla wielu roślin i zwierząt. Chronią przed powodziami oraz wpływają na klimat ograniczając jego ocieplanie.

3 Jestem przyjacielem lasu, ponieważ:
Kieruję się dobrem mieszkańców lasu i z zapałem pogłębiam wiedzę o nich. Wiem, że w lesie jestem gościem więc spaceruję wyznaczonymi trasami. Staram się nie płoszyć zwierząt. Napotkane w lesie młode (np. saren albo pisklęta w gniazdach) zostawiam, gdyż ich rodzice czuwają w pobliżu. Zimą dokarmiamy wraz z rodzicami ptaki. Poza sikorami, widywałam przy naszym karmniku dzięcioły, sójki, gile a nawet piękną wilgę.

4

5 Szanuję każdą, nawet nieobjętą ochroną roślinę.
Zrywanie roślin chronionych, łamanie gałęzi czy niszczenie grzybów nie jest w moim stylu. Z zajęć przyrodniczych w szkole a także Szkółce Leśnej w Nadleśnictwie w Runowie Krajeńskim dowiedziałam się np., że w zdrowym lesie jest dużo porostów a mchy na pniach wskazują kierunek północny. Bardzo cieszy mnie widok i zapach lasu jesienią – kolorowych liści, grzybów, owoców trzmieliny zwyczajnej, czarnego bzu (mama przyrządza z niego pyszne i zdrowe soki) czy jarzębiny.

6

7 Dbam o skarby przyrody abym mogła zachwycać się nimi przez długi czas.
Zdaję sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z nielegalnymi wysypiskami śmieci w lasach. Biorę udział w akcjach sprzątania lasu, który znajduje się w pobliżu naszej szkoły. Pomagam w segregowaniu śmieci – zużyte baterie i nakrętki zanoszę do szkoły, gdzie organizowane są ich zbiórki. Poza tym wiem, że w lesie nie należy rozpalać ognisk w miejscach do tego nie wyznaczonych.

8

9 Prezentację przygotowała:
Lidia Żerdzinska

10 Zespół Szkół w Pęperzynie
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Pęperzynie Pęperzyn Więcbork woj. kujawsko-pomorskie tel. (52)


Pobierz ppt "Kto jest przyjacielem lasu?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google