Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czym jest mowa nienawiści?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czym jest mowa nienawiści?"— Zapis prezentacji:

1

2 Czym jest mowa nienawiści?

3 Mowa nienawiści (ang. hate speech) to takie używanie języka, które ma na celu znieważenie, pomówienie lub nawoływanie do nienawiści wobec pewnej osoby lub grupy osób. Ze względu na swój charakter opiera się głównie na stereotypach i uprzedzeniach a także wspiera dyskryminację

4 Skąd się bierze hejt?

5 Z kompleksów, zazdrości, braku własnych osiągnięć, niedojrzałości
Z kompleksów, zazdrości, braku własnych osiągnięć, niedojrzałości. Hejter nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest niedojrzały. Nikt sobie nie zdaje sprawy z takich cech, a już na pewno się do nich nie przyzna.

6 Tak, czy nie?

7 Wolność słowa, czy mowa nienawiści?:
Magda zawsze siedzi sama w ławce. Kiedy próbuje się do kogoś dosiąść słyszy, że z takim lamerem to nikt siedział nie będzie. Kaśka zaprosiła na swoje urodziny dwie dziewczyny z klasy, resztę nie. Zapytana, czemu akurat je, odpowiada, że ona nie przyjaźni się ze wszystkimi. Ada nie lubi Mirka. Często powtarza to w rozmowach ze znajomymi. Kiedy Marek pomyli się podczas odpowiedzi, reszta klasy po cichu się z niego wyśmiewa.

8 Mowa nienawiści w ZPO w Ciecierzynie
Wyniki ankiety Mowa nienawiści w ZPO w Ciecierzynie

9 Czy uważasz, że należy zwalczać mowę nienawiści?

10 Czy znasz kogoś, kto doświadczył mowy nienawiści?

11 Czy Ty osobiście zetknąłeś się z mową nienawiści?

12 Gdzie najczęściej spotykasz się z mową nienawiści?

13 Przejawy mowy nienawiści w naszej szkole

14 Osoby najbardziej narażone na mowę nienawiści

15 Miejsca w naszej szkole, gdzie najczęściej występuje mowa nienawiści

16 Skutki mowy nienawiści
Zapytani o skutki mowy nienawiści uczniowie i uczennice mówią o: „zamykaniu się”, „pogrążaniu”, „wyobcowaniu”, „smutku”, „płaczu”. Młodzież przyznaje: „chcesz się zabić czasami”. Nauczyciele i nauczycielki przywołują sytuacje „załamania” i prób samobójczych. Najnowsze badanie zrealizowane przez Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA) jasno pokazuje, że mowa nienawiści jest zjawiskiem szeroko obecnym w polskich szkołach.

17 Jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami?

18 Zignoruj Stara dobra rada, o której pewnie słyszałeś tysiąc razy. No tak, ale jeśli odpuszczę, to czy atakująca mnie osoba nie pomyśli, że wygrała? Czy na przyszły raz da sobie spokój? A może pomyśli, że stchórzyłem? Nie wspominając o tym, że czasem trudno utrzymać nerwy na wodzy. Dlatego – ignorując coś, pamiętaj, że zignorować to nie znaczy poddać się. To znaczy, że ciebie taka głupota nie rusza. Jeśli coś ignorujesz pamiętaj o mowie ciała – zanim odejdziesz możesz np. uśmiechnąć się lekceważąco, pokręcić głową z politowaniem, powiedzieć „Nie mam czasu na takie głupoty…” lub „Pogadamy o tym, jak się uspokoisz”. W ten sposób pokażesz, że to ty panujesz nad sytuacją i stawiasz tu warunki.

19 Powiedz o uczuciach Że co? Jak jakaś łzawa panienka masz opowiadać, że „ach, to niemiłe”? A skąd. Po prostu powiedzenie „Denerwuje mnie to” albo „Nie podoba mi się to, co robisz” jest o wiele skuteczniejsze niż odpłacanie pięknym za nadobne. Mówiąc o tym, co czujesz, pokazujesz, że zachowanie drugiej osoby jest niestosowne, ale nie atakujesz jej. Takie postępowanie nie powoduje niepotrzebnego narastania konfliktu i pomaga ostudzić emocje.

20 Zażartuj Dobry humor niejednego już uratował. Kiedy masz do wyboru płakać nad cudzym poziomem wypowiedzi albo obrócić wszystko w żart – lepiej wybrać to drugie wyjście. Żarty pomagają obrócić nieprzyjemne sytuacje w drobne nieporozumienia i pokazują, że umiesz zachować dystans nawet w trudnej sytuacji. Pamiętaj – jeśli umiesz śmiać się z samego siebie, będziesz mieć zabawę do końca życia.

21 Powiedz czego chcesz A o co tu chodzi? – zapytasz. No przecież wiadomo, o co chodzi, no nie? No właśnie nie. Wyobraź sobie, taką sytuację: Ojciec wchodzi do twojego pokoju i widząc panujące tam warunki zaczyna mówić: Czy ty nie wiesz, do czego służy odkurzacz? Ile razy ci trzeba powtarzać, co masz zrobić? W głowie ci się poprzewracało, nie masz żadnych obowiązków! Co to za chlew! I co? Jak masz ochotę zareagować. No właśnie. A czy nie wystarczyłoby: „Jest brudno, posprzątaj tu dziś”? Czasem wystarczy powiedzieć (być może kilka razy): „Oddaj mi moje rzeczy”, „Nie mam ochoty tego słuchać, przestań”, „Chcę, żebyś stąd poszedł”.

22

23

24

25 Wyraź swój sprzeciw

26 POWIEDZ STOP MOWIE NIENAWIŚCI


Pobierz ppt "Czym jest mowa nienawiści?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google