Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Formy pisarskie w PR biuletyny informacyjne biuletyny wewnętrzne (wymóg lokalności) biuletyny zewnętrzne (od lokalnie do globalnie) prestiżowe publikacje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Formy pisarskie w PR biuletyny informacyjne biuletyny wewnętrzne (wymóg lokalności) biuletyny zewnętrzne (od lokalnie do globalnie) prestiżowe publikacje."— Zapis prezentacji:

1 Formy pisarskie w PR biuletyny informacyjne biuletyny wewnętrzne (wymóg lokalności) biuletyny zewnętrzne (od lokalnie do globalnie) prestiżowe publikacje cykliczne doroczne sprawozdanie komunikat prasowy Kto?, co?, kiedy?, gdzie?, dlaczego?, po co?, jak?

2 Jak osiągnąć zwięzłość, rzeczowość i klarowność: Należy używać jak najmniej przymiotników Opieramy nasze zdania na rzeczownikach i czasownikach Lepsza jest strona czynna od strony biernej Naturalny porządek zdania Zdania powinny być klarowne Najsilniej ściągają na siebie uwagę wyrazy na początku lub na końcu zdania Najbardziej trafia do odbiorców słownictwo proste i zrozumiałe Bardzo dobrze jest, gdy w naszym komunikacie uda się nam zawrzeć jakąś (prawdziwą!) anegdotkę Pytania retoryczne i wielokropek są absolutnie nie na miejscu w komunikacie prasowym Staramy się raczej używać mowy zależnej Absolutnie nie należy używać słowa nie w tytule W tekście również unikamy negatywnie brzmiących sformułowań Należy zróżnicować formy atrybucji Wszystkie fakty powinny być kilkakrotnie sprawdzone

3 Wskazówki dla streszczającego: Czytając tekst po raz pierwszy skup się na wyłapywaniu ogólnego znaczenia Czytając tekst po raz drugi podkreśl lub zakreśl (zacieniuj) kolorowym pisakiem, tzw. zakreślaczem, te fragmenty, które muszą się znaleźć w streszczeniu Zrób listę najważniejszych informacji w punktach Pogrupuj, połącz czy też poprzestawiaj powyższe punkty tak, aby tworzyły logiczne ciągi Dokonaj wyboru spójników i łączników Zapisz pierwszą wersję streszczenia Sprawdź, popraw, powykreślaj niezręczności, niejasności i balast Przelicz słowa, przypilnuj przewidzianej obojętności. Zasada przyjęta w Wielkiej Brytanii to ok. 500-600 słów lub 10% tekstu wyjściowego. Teksty dłuższe streszcza się liczbą słów, która nie przekracza 10% objętości tekstu oryginalnego.

4 Najważniejsze grzechy pisarstwa użytkowego to: -Wodolejstwo -Używanie pompatycznego żargonu komunistycznego -Nadużywanie nowomowy i wtrętów oraz kalk obcojęzycznych -Bezmyślne zachwaszczanie tekstu frazesami i banałami -Wulgaryzmy -Słaba organizacja tekstu i niesprawdzanie go przed wysłaniem -w komunikatach stosujemy strukturę odwróconej piramidy; -w innych tekstach musi być wstęp, rozwinięcie i zakończenie; -informacje muszą być pogrupowane w logiczne ciągi i połączone odpowiednio dobranymi spójnikami; -to, co najbardziej niszczy tekst, to niestaranność i niechlujstwo. -Ściąganie i plagiat -Nudziarstwo i ogólnikowość


Pobierz ppt "Formy pisarskie w PR biuletyny informacyjne biuletyny wewnętrzne (wymóg lokalności) biuletyny zewnętrzne (od lokalnie do globalnie) prestiżowe publikacje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google