Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja dla uczniów szkoły podstawowej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja dla uczniów szkoły podstawowej"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja dla uczniów szkoły podstawowej
Wala i Pan Twardowski czyli opowieść o pierwszym locie kobiety w kosmos Prezentacja dla uczniów szkoły podstawowej

2 Pan Twardowski z góry Woła poprzez chmury: Brawo, Walu, bis
Pan Twardowski z góry Woła poprzez chmury: Brawo, Walu, bis! I zaśpiewał Wali Z księżycowej dali "Walentyna Twist" Pan Twardowski…? Oczywiście to polski najsławniejszy czarnoksiężnik z Krakowa, który zawarł pakt z diabłem, a oddając piekłu duszę stał się wszechmocnym magikiem. Gdy diabeł przybył po jego duszę, mistrz Twardowski wskoczył na koguta i uciekł, poleciał wysoko, wysoko, wysoko, aż na Księżyc …podobno wciąż siedzi na Księżycu i tęskni za Krakowem i ukochaną Polską… Wala…? Walentyna Władymirowna Tierieszkowa. Oczywiście to najsławniejsza kosmonautka w Rosji i pierwsza kobieta na świecie, która 50 lat temu – 16 czerwca 1963 roku - na pokładzie statku Wostok 6 poleciała na orbitę wokółziemską. A teraz marzy by polecieć na Marsa i tam już pozostać. Legendę o Panu Twardowskim wszyscy doskonale znacie, za to ja opowiem Wam o legendarnym locie w kosmos pierwszej kobiety- Walentyny Tierieszkowej, z którym zapoznała mnie moja mama.

3 Walentyna Tierieszkowa urodziła się 6 marca 1937 roku.
Uczyła się pracowała, a wolny czas poświęcała swojemu hobby czyli skokom spadochronowym, których wykonała ponad 160. Gdy miała 26 lat do aeroklubu ,w którym skakała przyjechała komisja poszukująca odpowiednich kandydatek do oddziału kosmonautek. Poszukiwali dziewczyn: wiek do 30 lat, wzrost do 170 i waga do 30 kg. A dlaczego dziewczyny skaczące ze spadochronami? Dlatego, ze latano wtedy na statkach kosmicznych Wostok,z których powrót na Ziemie był bardzo trudny, a 2000 metrów nad ziemia kosmonauta był katapultowany z kapsuły i ładował na spadochronie. I tak 12 marca 1962 roku , Wala wraz z czteroma koleżankami została członkiem oddziału kosmonautek rozpoczynając roczny okres ciężkich przygotowań do lotu…

4 Ciekawi Was pewnie jak wyglądały przygotowania kosmonautek w tamtych czasach?

5 Otóż treningi nieważkości kosmonautki przechodziły we wnętrzu samolotu MIG-15, jednocześnie wykonując różne zadania np. pisanie imienia i nazwiska czy próby jedzenia. Ćwiczono skoki spadochronowe, również do morza. Kosmonautki przebywały w wyizolowanym od dźwięków pomieszczeniu, gdzie musiały spędzić 10 dni. I wiele, wiele innych, trudnych ćwiczeń fizycznych… badań lekarskich…. testów wytrzymałości…

6 A teraz trochę historii …Pierwsze na orbicie okołoziemskiej było zwierze z Rosji – pies Łajka w 1957 roku, potem Biełka i Striełka w 1960 roku.

7 Pierwszym kosmonautą na świecie został Jurij Gagarin (1961), zaś polskim pierwszym i jedynym kosmonautą jest Mirosław Hermaszewski (1978). Przyszedł czas i na pierwszą kobietę w kosmosie…

8 Z trzech najlepiej wyszkolonych kandydatek wybrano w końcu jedną :
„Walentyna, Walentyna, Już gwiazd kraina ją dobrze zna, Były kwiaty dla Gagarina, A Walentyna twista ma!” Z trzech najlepiej wyszkolonych kandydatek wybrano w końcu jedną : Walentynę Tierieszkową. Miała ona również dwie dublerki. Na czas lotu Walentyna Tierieszkowa dostała pseudonim Mewa ( po rosyjsku brzmi „czajka”). 16 czerwca 1963 roku na statku „Wastok 6” wystartowała w kosmos. Swojej rodzinie, by jej nie denerwować,kosmonautka powiedziała ,że jedzie na zawody spadochroniarskie. Dopiero z audycji radiowej dowiedzieli się, że jest ona w kosmosie.

9 i ten meldunek usłyszał cały świat.
„Ja Czajka! Odbiór…” tak meldowała się kosmonautka w czasie lotu i ten meldunek usłyszał cały świat.

10 Była na orbicie blisko trzy doby, równocześnie z Walerijem Bykowskim, który wystartował dzień wcześniej na Wostoku 5 i z nim rozmawiała przez radio. Pewnie było im raźniej. Jej statek 48 razy okrążył Ziemię, przeleciał prawie 2 miliony kilometrów.

11 Jak sama wspominała: „Muzyka startu rozpoczyna się od klucza basowego. Głuchy warkot przypomina daleki odgłos gromu. Rakieta drgnęła. Warkot narasta, pojawiają się coraz wyższe, wibrujące tony. Nieoczekiwanie dla mnie samej mówię na głos: Odleciałam.” Podczas lotu kosmonautka sprawdzała systemy kontrolne statku i robiła zdjęcia Ziemi, Księżyca i gwiazd. Mimo niewygody, w kapsule ściśnięta jak sardynki w puszce, problemów technicznych statku i nienajlepszego samopoczucia nie przerwała lotu i dzielnie wytrwała do końca.

12 ogólnoświatowym uznaniem.
Lot wokółziemski statku Wostok-6 trwał 2 doby 22 godziny 50 minut i 8 sekund, a twarde lądowanie miało miejsce 19 czerwca 1963 roku. Lotnicza misja Walentyny Tierieszkowej spotkała się z ogólnoświatowym uznaniem. Odznaczono ją wieloma medalami w kraju i za granicą, a 1995 roku została mianowana pierwszą w historii rosyjskiej armii kobietą - generałem lotnictwa.

13 Pierwsza w świecie kosmonautka zawładnęła wyobraźnią ludzi.
Imieniem Tierieszkowej nazwano krater na Księżycu, ulice w miastach i szkoły. Mówią o niej teksty piosenek, w Polsce „Wala twist” wykonywana w 1964 roku przez zespół Filipinki, fragmenty której cytowałem.

14 Są filmy, pomniki, monety, znaczki pocztowe czy zegarki

15 Nawet w mojej ulubionej grze na konsolę pt. ”Mass Effect”
Tierieszkowa to duży układ planetarny składający się z sześciu planet i jednego pasa asteroid, nazwany na część pierwszej kosmonautki.

16 Po powrocie Walentyna Tierieszkowa zajmowała się i zajmuje nadal działalnością szkoleniową, naukową, polityczną ,charytatywną. Wyszła dwukrotnie za mąż, ma córkę Elenę – znaną i cenioną lekarkę oraz dwóch wnuków Aleksieja i Andrieja, którym pewnie opowiada bardzo ciekawe historie o swoim locie, gwiazdach, galaktykach i ulubionym Marsie.

17 A gdybym mógł się spotkać z Panią Walentyną,
to wiecie o co bym najpierw zapytał, choć pytań miałbym wiele…? „Walentyno Władymirowna, a Pana Twardowskiego na księżycu Pani może widziała…?” Bo ja wierzę, że w każdej legendzie jest trochę prawdy…

18 Autor prezentacji: Dymitr Dukowicz
klasa IV C Szkoła Podstawowa nr 74 w Poznaniu, Polska Netografia : drprof.ru/eto-interesno/valentina-tereshkova-miss-vselennaya.html i inne źródła internetowe.


Pobierz ppt "Prezentacja dla uczniów szkoły podstawowej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google